< sekcia Šport

Džudisti nestratili šancu na Tokio, príprava pokračuje bezkontaktne

Ilustračná snímka.. Foto: TASR - Martin Baumann

Tak ako ostatní slovenskí športovci, aj džudisti aktuálne trávia väčšinu času v izolácii. Pri tréningoch navyše musia zabudnúť na to, že praktikujú kontaktný šport.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Slovenské džudo v roku 2020 plánovalo návrat na olympijskú scénu. Po neúčasti v Riu de Janeiru 2016 malo pre Tokio jednu miestenku takmer istú a reálne bojovalo o druhú. Pandémia koronavírusu odložila o rok príležitosť prezentovať stúpajúcu kvalitu džudistickej reprezentácie pred širšou športovou verejnosťou, no naďalej platí, že Slovensko má päť džudistov, ktorí bojujú o status olympionika.

Tak ako ostatní slovenskí športovci, aj džudisti aktuálne trávia väčšinu času v izolácii. Pri tréningoch navyše musia zabudnúť na to, že praktikujú kontaktný šport. "Džudo sa nedá robiť, ak chcete dodržať bezpečnú vzdialenosť dva metre. Preto pokračujeme iba vo všeobecnej príprave. Pracujeme v malých skupinkách, vo dvoch, či maximálne troch. Chodíme behať a na bicykel," povedal pre TASR šéftréner džudistickej reprezentácie Ján Gregor.

Viac ako improvizované podmienky na prípravu trápi džudistov momentálna neistota ohľadom najbližšej športovej budúcnosti. "S odložením olympiády o rok nemôžeme nič urobiť, zdravie a bezpečnosť ľudí je, samozrejme, prvoradá. Otázne je, čo bude s kvalifikačným procesom do Tokia. Mal sa skončiť v máji. Medzinárodná džudistická federácia zatiaľ žiadne stanovisko nezverejnila," informoval Gregor.

Džudisti sa na olympiádu môžu kvalifikovať výlučne prostredníctvom rebríčka. Veľké množstvo bodov sa malo rozdávať aj na majstrovstvách Európy v Prahe, no tie sa v pôvodnom termíne v máji neuskutočnia. Európska džudistická federácia ich v prvej polovici marca preložila na jún, no aj tento termín je momentálne otázny. "Od marca zrušili všetky akcie. Kľúčové kvalifikačné podujatia mali byť v apríli a máji. Všetky turnaje, na ktoré sme sa tak tento rok sústredili, sa tak nekonali," dodal tréner slovenskej reprezentácie.

Pod piatimi kruhmi sa slovenskí džudisti predstavili naposledy v Londýne 2012 vďaka Milanovi Randlovi. Ten je jedným z piatich kandidátov na účasť v Tokiu, no v jeho kategórii mu vyrástla silná konkurencia v osobe Petra Žilku a v jednej disciplíne môže na OH súťažiť z jednej krajiny iba jeden borec. Žilka je v rebríčku aktuálne na pozícii garantujúcej miesto na OH cez kontinentálnu kvótu a potrebuje dostať pod seba iba štyroch súperov, aby sa dostal na priečku, ktorá by znamenala priamu účasť na meno. "Konkurencia vo váhovej kategórii do 90 kg je pre slovenské džudo veľmi prospešná. Dobré by bolo mať to tak v každej. Peter Žilka minulú sezónu výkonnostne narástol. Konečne mu stúpla aj hmotnosť, ktorú mal na svoju kategóriu veľmi nízku. V Japonsku na majstrovstvách sveta i na sústredení v Nymburku bol už veľmi dobre pripravený. Chceli sme, aby sa posunul na priečku zaručujúcu účasť v Tokiu na meno. Otvorila by sa tak príležitosť dostať do Tokia cez kontinentálnu kvótu niekoho iného," prezradil tréner Gregor. Zvyšnými troma adeptami na účasť na OH sú Matej Poliak v kategórii do 66 kg, Filip Štancel (do 81 kg) a Márius Fízeľ (do 100 kg)

Viacerí starší športovci smerujú všetko svoje mentálne sústredenie na účasť na olympiáde a po nej končia kariéru. Tréner Gregor pripustil, že aj účasť najskúsenejšieho slovenského džudistu v reprezentácii sa mala po OH prehodnocovať, no táto téma aktuálne nie je na mieste. "Milan Randl sa postaral v minulom roku o niekoľko veľmi dobrých výsledkov vo Svetovom pohári i na majstrovstvách Európy. Teraz musí zabojovať ešte jeden rok," dodal tréner Gregor.