Ekvádor a Uruguaj postúpili na MS 2022 v Katare

Na snímke uruguajský obranca José María Giménez oslavuje víťazstvo v 17. kole juhoamerickej kvalifikácie MS nad Peru 1:0 a postup na MS 2022 v Katare v Montevideu v noci na 25. marca 2022. Foto: TASR/AP

O triumfe Uruguaja nad Peru rozhodol jediným gólom v zápase v 42. minúte Giorgian de Arrascaeta. "Celeste" tak postúpili na svetový šampionát štvrtýkrát za sebou.

Bratislava 25. marca (TASR) - Ekvádor a Uruguaj sa predstavia na futbalových MS 2022 v Katare. Miestenku na šampionát definitívne získali v predposlednom 17. kole juhoamerickej kvalifikácie. Pridali sa tak k dvom už istým postupujúcim zo zóny CONMEBOL Brazílii a Argentíne.

Ekvádor si zahrá štvrtýkrát v histórii na MS napriek prehre 1:3 na pôde Paraguaja, keďže Uruguaj si doma poradil s Peru 1:0 a rozhodol tak o dvoch zostávajúcich priamych postupujúcich z Južnej Ameriky. Ekvádor a Uruguaj už nemôžu prísť o miesto v elitnej štvorke. Peru je zatiaľ na piatej priečke, ktorá znamená postup do interkontinentálnej baráže proti zástupcovi Ázie. Tú ešte môžu získať aj Kolumbia a Čile, ktoré prehralo v Brazílii hladko 0:4.

O triumfe Uruguaja nad Peru rozhodol jediným gólom v zápase v 42. minúte Giorgian de Arrascaeta. "Celeste" tak postúpili na svetový šampionát štvrtýkrát za sebou. Peru získa istotu baráže v prípade, že v utorok zdolá doma v záverečnom kole Paraguaj. V tabuľke šiestu Kolumbiu udržalo v hre víťazstvo nad Bolíviou 3:0, ktorým ukončila sedemzápasový gólový pôst v kvalifikácii, bude však musieť uspieť proti Venezuele a spoliehať sa na zaváhanie Peru. Šancu na baráž ešte má aj siedme Čile, aj v prípade výhry nad Uruguajom v poslednom kole však nemá osud vo vlastných rukách.

Brazília potvrdila post lídra tabuľky jednoznačným víťazstvom 4:0 nad Čile na ikonickom štadióne Maracana v Riu de Janeiro. Druhá Argentína zaostáva o sedem bodov, má však k dobru piatkové stretnutie s poslednou Venezuelou v Buenos Aires. Brazílčania zlomili odpor súpera na konci prvého polčasu dvoma zásahmi v krátkom slede - najskôr sa v 44. minúte presadil Neymar z penalty a o chvíľu neskôr asistoval pri premiérovom reprezentačnom góle Viniciusa Juniora. Po zmene strán potvrdili triumf "kanárikov" Philippe Coutinho z ďalšej jedenástky a v nadstavení striedajúci Richarlison. Neymar inkasoval tretiu žltú kartu v kvalifikácii a bude tak pauzovať v utorňajšom súboji proti Bolívii. Ak v ňom Brazília vyhrá, so 45 bodmi stanoví nový rekord v juhoamerickej kvalifikácii. Doterajšie maximum 43 bodov dosiahla Argentína v boji o MS 2002, pripomenula agentúra AP.

17. kolo juhoamerickej kvalifikácie MS 2022:

Uruguaj - Peru 1:0 (1:0)

Gól: 42. De Arrascaeta

Kolumbia - Bolívia 3:0 (1:0)

Góly: 39. Diaz, 72. Borja, 90. Uribe

Brazília - Čile 4:0 (2:0)

Góly: 44. Neymar (z 11m), 45.+1 Vinicius Junior, 72. Coutinho (z 11m), 90.+1 Richarlison

Paraguaj - Ekvádor 3:1 (2:0)

Góly: 9. Morales, 45.+6 Hincapie (vlastný), 54. Almiron - 85. Caicedo (z 11m), ČK: 88. Riveros (Parag.)