Európska liga: Hanckov gól nasmeroval Spartu do play off EKL

Hráč Spartaku Samuel Gigot (uprostred) bojuje o loptu s Mahirom Emrelom z Legie v zápase C-skupiny Európskej ligy Legia Varšava - Spartak Moskva vo Varšave 9. decembra 2021. Foto: TASR/AP

Ťahákom štvrtkového programu bol duel Neapola s Leicestrom v C-skupine, z ktorej mohli postúpiť všetky štyri tímy.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Slovenský futbalista Dávid Hancko pomohol svojím gólom k triumfu Sparty Praha nad Bröndby Kodaň 2:0 v záverečnom 6. kole skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2021/2022. Český vicemajster v základnej zostave aj s Dominikom Holecom a Lukášom Haraslínom víťazstvom potvrdil tretiu priečku v A-skupine a na jar sa tak predstaví v play off o osemfinále Európskej konferenčnej ligy (EKL). Prvenstvo vo svojich skupinách a priamy postup do marcového osemfinále EL si vo štvrtok zabezpečili Spartak Moskva, Eintracht Frankfurt, Galatasaray Istanbul a CZ Belehrad. Pridali sa ku kvartetu Bayer Leverkusen, Olympique Lyon, AS Monaco a West Ham United, ktoré už dávnejšie získalo istotu účasti v najlepšej šestnástke.

Spartak si postup zaistil víťazstvom 1:0 nad domácou Legiou Varšava, vďaka ktorému vyhral C-skupinu pred druhým SSC Neapol v kádri so Stanislavom Lobotkom. Eintracht potvrdil prvenstvo v D-skupine zásluhou remízy 1:1 na pôde Fenerbahce Istanbul. Crvena zvezda Belehrad potrebovala neprehrať na ihrisku Bragy, kde napokon vydrela remízu 1:1 a vyhrala F-skupinu o bod pred portugalským súperom. Galatasaray si zabezpečil prvé miesto v "éčku" vďaka bezgólovej remíze v Ríme s domácim Laziom.

Do februárovej baráže o osemfinále EL sa prebojovalo ďalších šesť tímov na druhých priečkach - okrem Neapola aj Real Sociedad, Olympiakos Pireus, Lazio Rím, SC Braga a Dinamo Záhreb. Doplnili dvojicu Glasgow Rangers a Betis Sevilla, rovnako ako tri mužstvá z tretích miest skupín Ligy majstrov v zložení Borussia Dortmund, Šeriff Tiraspoľ a Zenit Petrohrad. Okrem Sparty smeruje do baráže o osemfinále EKL aj PSV Eindhoven, Leicester, Olympique Marseille, Midtjylland a Rapid Viedeň. Istotu tretieho miesta mali už pred záverečným kolom Celtic Glasgow a Fenerbahce Istanbul.

Sparta potrebovala na účasť v play off o osemfinále EKL aspoň remízu proti Bröndby, no od úvodu robila všetko pre víťazstvo. Obranné hradby dánskeho súpera sa jej podarilo prelomiť v 43. minúte, keď sa Hancko postavil k priamemu kopu a technicky ľavačkou poslal loptu k zadnej žrdi - 1:0. Krátko po prestávke zveľadil náskok "rudých" Adam Hložek, ktorý sa najlepšie zorientoval v pokutovom území po vyrazenej strele Jakuba Peška. Domáci si skomplikovali situáciu v 57. minúte, keď dostal druhú žltú a teda červenú kartu Tomáš Wiesner, štvrťhodinu pred koncom sa však sily vyrovnali, keď sa rovnako vykartoval Anis Slimane. Sparta si už dvojgólový náskok do konca zápasu postrážila. Holec a Hancko odohrali celé stretnutie, Haraslín striedal v 86. minúte, štvrtý slovenský legionár v službách pražského tímu Lukáš Štetina sledoval zápas z lavičky náhradníkov. V druhom zápase skupiny už dávnejšie istý víťaz "áčka" Lyon remizoval s Glasgow Rangers 1:1.

Ťahákom štvrtkového programu bol duel Neapola s Leicestrom v C-skupine, z ktorej mohli postúpiť všetky štyri tímy. SSC, v ktorého drese absentoval pre svalové zranenie slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka, sa ujal vedenia už v 4. minúte, keď sa presadil presnou prízemnou krížnou strelou Adam Ounas. Na 2:0 zvýšil po rýchlom výpade a prihrávke Andreu Petagnu severomacedónsky reprezentant Eljif Elmas. "Líšky", ktoré by sa v prípade prehry rozlúčili s účinkovaním v EL, nezložili zbrane a v priebehu šiestich minút vyrovnali zásluhou Jonnyho Evansa a Kiernana Dewsburyho-Halla. Taliansky zástupca však strhol vedenie na svoju stranu, v 53. min strelil víťazný gól a svoj druhý v zápase Elmas.

Tento výsledok však najviac vyhovoval Spartaku Moskva, ktorý uspel na ihrisku Legie Varšava 1:0 a poskočil na prvú priečku. Jediný gól strelil už v 17. minúte Zelimchan Bakajev. Poľský tím mohol obrať súpera o prvenstvo v skupine, no v ôsmej minúte nadstaveného času odmietol vyrovnanie Tomáš Pekhart, keď nepremenil pokutový kop. Prvý Spartak aj druhý Neapol získali zhodne 10 bodov, pri rovnosti bodov hrali v prospech ruského tímu lepšie vzájomné zápasy s SSC (3:2, 2:1). Tretí Leicester sa musí uspokojiť s barážou EKL.

V "géčku" sa posledný Ferencváros Budapešť už nemohol odlepiť zo štvrtej priečky, s účinkovaním v EL sa napokon rozlúčil výhrou 1:0 nad už istým víťazom skupiny Bayerom Leverkusen. Získal tak svoje prvé a jediné body. Slovenský reprezentant v službách maďarského klubu Róbert Mak sedel na lavičke náhradníkov.

V H-skupine Genk živil nádej na postup z druhého miesta, potreboval však zdolať doma Rapid Viedeň a spoliehať sa, že Dinamo Záhreb prehrá na ihrisku West Hamu. Belgický zástupca však podľahol rakúskemu tímu 0:1, jediný gól dal v 29. minúte Robert Ljubičič. Slovenský stredopoliar Patrik Hrošovský odohral za Genk celý zápas. Dinamo si udržalo druhé miesto vďaka víťazstvu 1:0 nad WHU.

Žreb baráže o osemfinále EL je na programe 13. decembra, osem klubov z druhých miest skupín EL budú proti ôsmim tretím z LM nasadenými a budú mať v odvetách výhodu domáceho prostredia. Platí pravidlo, že sa nemôžu stretnúť tímy z rovnakej krajiny. Play off je na programe 17., resp. 24. februára.

6. kolo skupinovej fázy EL 2021/2022, štvrtok 9. decembra:

A-skupina
Sparta Praha - Bröndby Kodaň 2:0 (1:0)
Góly: 43. HANCKO, 49. Hložek, ČK: 57. Wiesner - 75. Slimane (obaja po 2. ŽK)
/D. Holec a D. Hancko odohrali celý zápas, L. Haraslín do 86. min, L. Štetina (všetci Sparta) na lavičke náhradníkov/

Olympique Lyon - Glasgow Rangers 1:1 (0:1)

Real Sociedad - PSV Eindhoven 3:0 (1:0)
Góly: 43. a 62. Oyarzabal (prvý z 11 m), 90.+3 Sörloth, ČK: 75. Sangare (PSV) po 2. ŽK

konečná tabuľka B-skupiny:
1. AS Monaco 6 3 3 0 7:4 12 *

2. Real Sociedad 6 2 3 1 9:6 9 **

3. PSV Eindhoven 6 2 2 2 9:8 8 **

4. Sturm Graz 6 0 2 4 3:10 2

C-skupina
Legia Varšava - Spartak Moskva 0:1 (0:1)

D-skupina
Royal Antverpy - Olympiakos Pireus 1:0 (1:0)
Góly: 7. Balikwisha

Fenerbahce Istanbul - Eintracht Frankfurt 1:1 (1:1)

E-skupina
Olympique Marseille - Lokomotiv Moskva 1:0 (1:0)

SC Braga - CZ Belehrad 1:1 (0:0)
Góly: 52. Galeno (z 11 m) - 68. Katai (z 11 m)

G-skupina
Ferencváros Budapešť - Bayer Leverkusen 1:0 (0:0)
Gól: 81. Laidouni
/R. Mak (Ferencváros) na lavičke náhradníkov/

Celtic Glasgow - Betis Sevilla 3:2 (1:0)
Góly: 3. Welsh, 72. Henderson, 77. Turnbull (z 11 m) - 69. Bain (vl.), 75. Iglesias