Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Šport

Extraligový titul obhajujú Piešťanské Čajky,pole vyzývateľov je široké

Na snímke radosť hráčok Čajok po obhájení titulu po skončení 3. finálového zápasu slovenskej ženskej Niké basketbalovej extraligy play off Piešťanské Čajky - Slávia Banská Bystrica v sobotu 22. apríla 2023 v Piešťanoch. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Klub z kúpeľného mesta oslavoval na konci sezóny 2022/2023 premiérovo double, k Slovenskému poháru a k obhajobe majstra Slovenska dokráčal bez jediného zaváhania.

Bratislava 29. septembra (TASR) – Do nového ročníka ženskej basketbalovej Niké extraligy vstúpia cez víkend v pozícii dvojnásobného obhajcu Piešťanské Čajky. Pole ich vyzývateľov sa v predsezónnom období rozšírilo, na mapu Niké EXZ pribudol nováčik z Trenčína.

Klub z kúpeľného mesta oslavoval na konci sezóny 2022/2023 premiérovo double, k Slovenskému poháru a k obhajobe majstra Slovenska dokráčal bez jediného zaváhania. Cez leto navyše neurobil zásadné zmeny vo svojom kádri, čím jasne deklaroval, že zo svojich pozícií nemieni ustúpiť. "Banská Bystrica sa posilnila, určite bude atakovať prvé miesta. Tiež Ružomberok urobil progres, jeho kvalita bude určite vyššia. Košice majú na súpiske tri Američanky, takže liga pôjde trochu hore, čo je fajn. Teším sa na to, zápasy budú ťažké a dôležité, nebude sa tak ľahko vyhrávať. Hlavne musíme byť pripravení na to, že to nepôjde tak, ako v predchádzajúcej sezóne a môže prísť aj nejaká prehra. Dôležité bude, ako to dopadne na konci. Čo sa týka slovenskej ligy, tak ambíciou je obhájiť titul. Bolo by scestné, keby sme povedali, že nie. Určite si chceme udržať Slovenský pohár,“ vyslovil predikciu a ambície tréner Čajok Peter Jankovič.

Najvážnejším vyzývateľom v boji o titul by mala byť Slávia Banská Bystrica, súper Piešťan z finále Niké EXZ a Slovenského pohára. Trénerke Zuzane Žirkovej a vedeniu klubu sa počas leta podarilo získať viaceré zaujímavé mená, vrátane rozohrávačského dua Čajok – Božice Mujovičovej a Natálie Martiškovej. K tomu sa pridalo angažovanie reprezentantky Slovenska, Sabíny Šimonovičovej (za slobodna Oroszová), respektíve udržanie Žofie Hruščákovej. "Už v minulej sezóne som avizoval, že v tomto roku chceme zlepšiť káder, aby sme boli konkurencieschopnejší aj s Piešťanmi, s ktorými sme dlhé roky nevyhrali. Snažili sme sa postaviť káder tak, aby sme aj proti Piešťanom zaznamenali víťazstvá. Koľko ich bude, to nám ukáže súťaž. Ako športovci chceme vyhrať každý zápas, ale buďme realisti. Niektoré tímy majú predstih v tom, že dlhodobo pracujú s určitým základným kádrom. U nás došlo k veľkej obmene a myslím si, že aj ku kvalitatívnemu rastu. Dobre viete, že na konci sezóny rozhoduje aj momentálna forma či zranenia. Určite sa ale chceme pobiť o majstrovský titul,“ povedal pre oficiálnu klubovú webstránku prezident klubu Juraj Koval.

Do boja o medaily plánujú prehovoriť hráčky Ružomberka, ktorým sapodarilo postúpiť do skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocupu). Zatiaľ v tichosti pracujú v Košiciach, podľa dostupných informácií budú mať k dispozícii tri legionárky, takže aj Young Angels chcú bojovať o najvyššie priečky. "Po basketbalovej stránke sme ešte ďaleko od optima a vyžrebovanie súťaže je voči nám veľmi kruté. Začneme na Slávii Banská Bystrica, potom hostíme Piešťany a ideme do Ružomberka. Berieme to teda ako ďalšie tri týždne prípravy. Dôležitou úlohou je teraz nájsť hlavného trénera a radi by sme doniesli kvalitu na tomto poste. V prvom rade však musíme poznať našu budúcnosť a vedieť, čo mu vlastne môžeme ponúknuť. Nateraz to do konca roka potiahneme v provizóriu a budeme čakať na odpovede zo strany mesta a dôležitého partnera, s ktorým rokujeme. Ak by to išlo zle, tak nevylučujem, že odohráme súťaž iba s mladými študentkami, respektíve budeme zvažovať, či má vôbec význam pokračovať v extralige,“ uviedol na klubovom webe generálny manažér Košíc Daniel Jendrichovský.

V súťaži zostáva aj naďalej 8 tímov, do sezóny 2023/2024 sa síce neprihlásil BAM Poprad, ale premiéru v najvyššej súťaži absolvuje BK AS Trenčín. V mladom družstve bude najvýraznejšou postavou bývalá reprezentantka Slovenska Mária Felixová, ktorá už v klube dlhšiu dobu pôsobí ako trénerka. „Samotná účasť má pre nás dva dôležité aspekty. Chceme, aby dievčatá mali motiváciu do budúcna, že aj ony môžu byť tie, ktoré v budúcnosti nastúpia za náš klub. Odmena je správnym slovom, keďže niektoré hráčky pred pár rokmi alebo mesiacmi ani neverili, že by si mohli vyskúšať našu najvyššiu súťaž. Je to naozaj silný moment pre celý Trenčín. Verím, že mu budeme vedieť prostredníctvom basketbalu robiť dobrú reklamu. Dúfam, že si fanúšikov získame na našu stranu. Kostra družstva nám zostala z predošlej sezóny, keď si kategória 'U23' odkrútila ročník. Myslíme si, že družstvo je zaujímavé. Chceme si stáť za tým, že budeme pracovať s mládežou a tak bude aj toto družstvo poskladané,“ vyjadril sa tréner a generálny manažér Trenčína v jednej osobe Richard Ďorďai.

Tri extraligové kluby (Piešťany, Banská Bystrica a Ružomberok) sa na jeseň predstavia v skupinovej fáze Eurocupu. Aktuálny majster a vicemajster už pred niekoľkými dňami odštartoval navyše účinkovanie v Alpsko-jadranskom pohári. Základná časť EXZ zároveň slúži ako kvalifikácia na Federálny pohár (26. – 28. januára 2024), na turnaj Final Eight sa prebojujú 4 najlepšie tímy. Systém súťaže na nezmenil, po konci základnej časti pokračuje nadstavba o 1. – 4. miesto, respektíve 5. – 8. miesto a následne play off. Hrať sa bude aj Slovenský pohár, Final Six turnaj je na programe 16. – 18. februára 2024. Meno víťaza Niké EXZ v sezóne 2023/2024 bude známe najneskôr 4. mája 2024.

Program 1. kola Niké Extraligy žien v sezóne 2023/2024:

sobota 30. septembra o 18.00 h:

Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice

CBK Košice – BK AS Trenčín

Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín


nedeľa 1. októbra o 16.00 h:

MBK Ružomberok – BK UMB Banská Bystrica


Dôležité termíny v sezóne 2023/2024:

koniec základnej časti – 13. januára 2024

začiatok nadstavbovej časti – 20. januára 2024

Final Eight Federálneho pohára – 26. – 28. januára 2024

Final Six Slovenského pohára – 16. – 18. februára 2024

prvé kolo play off: 20., 23. a 27. marca 2024 (hrá sa na dva víťazné zápasy)

semifinále: 3., 6., 10., 13. a 17. apríla 2024 (hrá sa na tri víťazné zápasy)

finále: 20., 24., 27. apríla, 1. a 4. mája 2024 (hrá sa na tri víťazné zápasy)

baráž o Niké EXZ: 23. a 30. mája 2024