Quantcast
< sekcia Šport

Extrémny slalom Grigarovi nevonia: Nie je to celkom pre mňa

Na snímke slovenský kajakár Jakub Grigar počas finále K1 mužov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Areáli vodných športov Divoká voda v bratislavskom Čunove v sobotu 25. septembra 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Grigarovi sa myšlienka zaradiť extrémny slalom do programu OH nepáči.

Bratislava 26. septembra (TASR) - Jakub Grigar neprešiel štvrťfinálovým sitom vo finále extrémneho slalomu na MS v Čunove. Ďalej sa nedostali ani Soňa Stanovská a Eliška Mintálová, Slovákom evidentne chýba v tejto disciplíne viac tréningu. Grigarovi sa myšlienka zaradiť extrémny slalom do programu OH nepáči.

Slovenský kajakár po prvej jazde postúpil ďalej, v ďalej fáze sa mu nedarilo. "Prvú jazdu som išiel dobre, mal som aj dobrú pozíciu na štarte, v druhej to bola katastrofa. Asi som ešte úplne nepochopil podstatu tohto športu, nie je to o výkonoch, ale skôr o zrážkach a nie som si istý, či to je celkom pre mňa. Je to kontaktný šport a na to ja nie som," povedal Grigar.

Extrémny slalom zažije na OH 2024 v Paríži premiéru, ale toto rozhodnutie sa okrem Grigara nepozdávalo ani ďalším súčasným i bývalým slovenským reprezentantom: "Veľakrát som aj videl, že pretekári odchádzajú z týchto pretekov krvaví. Ja nie som taký, aby som sa niekam predieral a bojoval. Trénovať to budem, pretože o Paríž budem mať záujem, takže bola by hlúposť, ak by som sa o to nepokúšal. Ale je to iný šport a podľa mňa sa to bije s myšlienkou fair play. Pretože ide o to, aby ste zablokovali druhého a dostali sa dopredu."
Na archívnej snímke slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová, 27. júla 2021.
Foto: TASR – Michal Svítok

Iné pocity mala po pretekoch Mintálová: "Je to celkom zábava, akurát som bola nešťastná, že som nepostúpila. Ale užila som si to celkom. Myslela som si, že postúpim, ale potom ma diskvalifikovali. Asi pre to, že sme sa s Ruskou dotkli pádlami. Určite to budeme trénovať, asi nemáme inú možnosť, keďže to ide na olympiádu."

Pretekár má počas jazdy v tejto disciplíne aj jednu povinnosť, na vyznačenom mieste sa musí s loďou prevrátiť, čiže musí urobiť tzv. eskimáka. "Eskimák je nepríjemný, lebo tu v Čunove sa nachádzal na nepríjemnom mieste, kde je plytká voda a už v kvalifikácii aj teraz som zabrala o dno," dodala Mintálová.

Titul v ženskej kategórii si vybojovala Austrálčanka Jessica Foxová pred Nemkou Elenou Apelovou, pre ktorú to bolo druhé striebro z MS. Okrem toho vybojovala aj zlato v C1.Tretia skončila Američanka Evy Leibfarthová. Medzi mužmi triumfoval Brit Joseph Clarke pred Finnom Butcherom z Nového Zélandu, tretí bol Mario Leitner z Rakúska.

Finále MS v extrémnom slalome:


ženy:
1. Jessica Foxová (Aus.),
2 Elenou Apelová (Nem.),
3. Evy Leibfarthová (USA)

muži:
1. Joseph Clarke (V. Brit.),
2. Finn Butcher (N. Zél.),
3. Mario Leitner (Rak.)