Fehérváry mal asistenciu, Ovečkin má ďalšiu 40-gólovú sezónu

Obranca Washingtonu Capitals Matt Irwin (52) korčuľuje s pukom proti centrovi Columbusu Blue Jackets Boone Jennerovi (38) a obrancovi Columbusu Blue Jackets Adamovi Boqvistovi (27) počas prvej tretiny hokejového zápasu NHL v utorok 21. marca 2023 vo Washingtone. Foto: TASR/AP

"Diabli" z New Jersey prehrali doma s Minnesotou 1:2 po predĺžení, keď 1,3 sekundy pred koncom nadstavenia rozhodol Matt Boldy.

New York 22. marca (TASR) - Slovenský obranca Martin Fehérváry si v zámorskej hokejovej NHL pripísal ďalšiu asistenciu, no jeho Washington prehral doma s Columbusom 6:7 po predĺžení. Jeden presný zásah v drese domácich zaznamenal Alexander Ovečkin a už v 13. sezóne v profilige tak nastrieľal aspoň 40 gólov, čim prekonal rekord Waynea Gretzkého. Ďalší Slováci Tomáš Tatar a Erik Černák v nočných dueloch nebodovali.

Ovečkin otvoril skóre v 6. minúte, o chvíľu neskôr sa Fehérváry podieľal na góle T.J. Oshieho a Conor Sheary ešte do prestávky zvýšil na 3:0 pre domácich. Washington však o sľubný náskok prišiel a Jack Roslovic druhým gólom v zápase rozhodol v predĺžení o triumfe Blue Jackets. Fehérváry bol s minutážou 24:13 druhý najvyťaženejší hráč svojho tímu, mal aj jednu strelu a dva hity. Na konte má v tejto sezóne 15 bodov (6+9) v 57 stretnutiach. "Je to príjemný moment. Nezáleží na tom, aký je to rekord, ale je to rekord," povedal Ovečkin pre zámorské médiá.

"Diabli" z New Jersey prehrali doma s Minnesotou 1:2 po predĺžení, keď 1,3 sekundy pred koncom nadstavenia rozhodol Matt Boldy. V bránke hostí sa 47 zákrokmi zaskvel Filip Gustavsson, je to jeho kariérne maximum. Tri strely na neho poslal aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý si v dueli odsedel aj dve minúty za krosček. Odohral 11:56 min.

Tampa Bay prehrala druhé stretnutie za sebou, Montrealu podľahla na jeho ľade 2:3. Slovenský obranca hostí Erik Černák strávil na ľade 19:18 min, mal plusový bod, dve strely na bránku a dva bodyčeky. O víťazstve domácich rozhodol v 37. minúte Mike Matheson. Kirby Dach skóroval vo svojom prvom zápase od 14. februára, Nick Suzuki mal dve asistencie a Sam Montembeault predviedol 31 zákrokov za Canadiens. Montreal tak vrátil súperovi prehru spred troch dní, keď Lightning uspeli doma 5:3.

Adam Ružička sa nezmestil do zostavy Calgary, ktoré uspelo na štadióne Anahemu 5:1. Tyler Toffoli sa v drese víťazov prezentoval tromi asistenciami. V drese "plameňov" sa presadilo päť rôznych strelcov, Elias Lindholm, Andrew Mangiapane, Rasmus Andersson, Troy Stecher a Nick Ritchie. Calgary tak naďalej zaostáva o štyri body za Winnipegom v boji o druhú voľnú kartu do play off zo Západnej konferencie.

Hráči New Yorku Rangers ukončili šnúru štyroch víťazstiev, doma prehrali s Carolinou 2:3. Jaroslav Halák na striedačke "jazdcov" kryl chrbát Igorovi Šesťorkinovi. Hosťujúci útočník Teuvo Teravainen rozhodol 2:33 minúty pred koncom tretej tretiny. Bol to jeho druhý víťazný gól v sezóne (19. januára, víťazstvo 5:2 proti Minnesota Wild). Carolina dosiahla 100 bodov v 69 zápasoch, najrýchlejšie v histórii tímu. Je to pre klub druhá sezóna za sebou so 100 alebo viac bodmi (116 v minulej sezóne) a tretia v histórii.

Brankár Linus Ullmark predviedol 40 zákrokov a doviedol Boston k domácemu triumfu 2:1 proti Ottawe Senators. Jake DeBrusk a David Krejčí skórovali, Hampus Lindholm zaznamenal dve asistencie za Bruins, ktorí vyhrali štvrtýkrát za sebou. Domáci sú prvý tím, ktorý sa prebojoval do play off, zvýšili svoj náskok v Atlantickej divízii na 20 bodov pred Torontom. S 12 zostávajúcimi zápasmi je Boston osem od dosiahnutia rekordu NHL v počte víťazstiev v sezóne (62), ktorí držia Detroit Red Wings (1995/96) a Tampa Bay Lightning (2018/19).

Dallas prehral doma so Seattlom 4:5 po predĺžení. Jamie Benn strelil vyrovnávajúci gól v poslednej sekunde tretej tretiny, no v 2. minúte nadstaveného času rozhodol Adam Larsson. Miro Heiskanen zaznamenal gól a asistenciu a bodoval už v 11. zápase za sebou. Vyrovnal tak klubový rekord Craiga Hartsburga medzi obrancami. Fín sa stal tretím bekom Stars, ktorý zaznamenal 50 asistencií v sezóne a napodobnil Johna Klingberga (59 v 2017-18) a Sergeja Zubova (58 v 2005-06).

Jonathan Quick vychytal víťazstvo Vegasu na ľade Vancouveru 4:3. V stretnutí dosiahol 31 zákrokov a bol to jeho 375. triumf v profilige. Dostal sa na druhé miesto medzi brankármi z USA, keď prekonal Johna Vanbiesbroucka (374). V tejto štatistike vedie Ryan Miller, ktorý má na svojom konte 391 víťazstiev. Domáci obranca Quinn Hughes zaznamenal dva body a dosiahol 61. a 62. asistenciu v sezóne, čím prekonal vlastný klubový rekord Vancouveru v tejto štatistike z minulého ročníka.

NHL - sumáre:

Boston Bruins - Ottawa Senators 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Góly: 12. Krejčí (Bergeron, Lindholm), 16. DeBrusk (Marchand, Lindholm) – 9. Gambrell (Greig). Brankári: Ullmark - Sögaard, strely na bránku: 35:41

Buffalo Sabres - Nashville Predators 3:7 (0:2, 2:4, 1:1)

Góly: 24. Cozens (Peterka, Quinn), 38. Thompson (Dahlin, Olofsson), 48. Skinner (Tuch) – 12. Tomasino (Duchene), 19. Duchene (Tomasino, Lauzon), 24. Novak (Evangelista, Barrie), 30. Evangelista (Novak, Saros), 31. Evangelista (Sherwood), 36. McDonagh (Evangelista), 58. Duchene (McDonagh). Brankári: Anderson (36. Luukkonen) - Saros, strely na bránku: 31:27

Montreal Canadiens - Tampa Bay Lightning 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Góly: 9. Dach (Suzuki), 14. Drouin (Gurianov, Barron), 37. Matheson (Savard, Suzuki) – 29. Point (Stamkos, Sergačov), 55. Maroon (Colton, Perry). Brankári: Montembeault - Vasilevskij, strely na bránku: 20:33

New Jersey Devils - Minnesota Wild 1:2 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 53. Meier (Hischier, Bratt) – 47. Shaw (Dewar, Sundqvist), 65. Boldy. Brankári: Vaněček - Gustavsson, strely na bránku: 48:29

New York Rangers - Carolina Hurricanes 2:3 (1:0, 0:0, 1:3)

Góly: 17. Motte (Goodrow, Vesey), 51. Kakko (Lindgren, Fox) – 50. Chatfield (Stepan, Drury), 51. Noesen (Fast, Staal), 58. Teräväinen (Burns, Kotkaniemi). Brankári: Šestorkin - Andersen, strely na bránku: 31:39

Philadelphia Flyers - Florida Panthers 6:3 (1:1, 4:1, 1:1)

Góly: 5. Farabee (N. Cates, Zamula), 29. Sanheim (Lemieux), 37. Laughton (DeAngelo, Zamula), 39. Sanheim (N. Cates, Farabee), 39. Provorov (Foerster, Frost), 58. Frost (Foerster) – 2. Tkachuk (Verhaeghe, Luostarinen), 35. Montour (Barkov, Reinhart), 54. Reinhart (Barkov, Montour). Brankári: Hart - Lyon, strely na bránku: 24:44

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 6:7 pp (3:1, 2:2, 1:3 - 0:1)

Góly: 6. Ovečkin (Wilson, Strome), 9. Oshie (FEHÉRVÁRY, Milano), 16. Sheary (Sandin, Protas), 31. Milano (Bäckström, Oshie), 40. Jensen (Dowd, Wilson), 56. Jensen (Lindgren) – 17. Robinson (Olivier), 27. Boqvist (Bemström, Sillinger), 36. Roslovic (Johnson, Blankenburg), 47. Boqvist (Pederson, Robinson), 49. Bemström (Laine, Gaudreau), 60. Jenner (Johnson, Laine), 63. Roslovic (Gaudreau). Brankári: Lindgren - Tarasov, strely na bránku: 37:39

New York Islanders - Toronto Maple Leafs 7:2 (0:1, 3:0, 4:1)

Góly: 21. Parise (Mayfield, Pageau), 34. Fasching, 38. Clutterbuck (Pulock), 45. Clutterbuck, 50. Holmström (Lee), 54. Dobson (Pageau), 57. Lee (Dobson, Clutterbuck) – 12. Lafferty (Liljegren, McMann), 44. Marner (Matthews, Holl). Brankári: Sorokin - Samsonov, strely na bránku: 29:27

St. Louis Blues - Detroit Red Wings 2:3 pp a sn (2:2, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 3. Bortuzzo (Blais, Schenn), 11. Scandella – 8. Chiasson (Perron, Larkin), 18. Zadina (Kubalík, Lindström), rozh. nájazd Raymond. Brankári: Hofer - Hellberg, strely na bránku: 22:30

Winnipeg Jets - Arizona Coyotes 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 5. Ehlers, 12. Lowry (Barron, Pionk) – 32. Hayton (Keller, Schmaltz). Brankári: Hellebuyck - Vejmelka, strely na bránku: 25:30

Dallas Stars - Seattle Kraken 4:5 pp (1:2, 0:1, 3:1 - 0:1)

Góly: 4. Heiskanen (Robertson, Pavelski), 44. Johnston (Benn, Suter), 57. Pavelski (Dadonov, Benn), 60. Benn (Hintz, Heiskanen) – 3. Tanev (Sprong, Soucy), 13. Sprong (Tanev, Larsson), 22. McCann (Eberle, Oleksiak), 55. Tanev (Geekie, Soucy), 62. Larsson (McCann, Wennberg). Brankári: Oettinger - Daccord, strely na bránku: 29:27

Anaheim Ducks - Calgary Flames 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Góly: 28. Vatrano (Silfverberg, Comtois) – 1. Ritchie (Hanifin, Dube), 17. Stecher (Huberdeau, Coleman), 23. Andersson (Toffoli, Backlund), 41. Lindholm (Toffoli, Backlund), 56. Mangiapane (Toffoli). Brankári: Gibson - Vladař, strely na bránku: 20:43

Vancouver Canucks - Vegas Golden Knights 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)

Góly: 28. Miller (z tr. strieľania), 33. Miller (Hughes, Pettersson), 52. Di Giuseppe (Miller, Hughes) – 4. Kessel, 13. Smith (Karlsson), 31. Blueger (Howden, Hague), 38. Dorofejev (Pietrangelo, Karlsson). Brankári: Demko - Quick, strely na bránku: 34:27

Erik Černák (Tampa Bay) 19:18 0 0 0 +1 2 0

Martin Fehérváry (Washington) 24:13 0 1 1 0 1 0

Tomáš Tatar (New Jersey) 11:56 0 0 0 0 3 2

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/