Quantcast
< sekcia Šport

Finále v Paríži si vyžiadalo 238 zranených, takmer 70 osôb zadržali

Na snímke muž dáva ruku do rozbitého auta pred vstupom na štadión na finálový zápas Ligy majstrov FC Liverpool - Real Madrid 28. mája 2022 na štadióne Stade de France v Paríži. Foto: TASR/AP

Finále sprevádzal chaos a nepokoje pri vstupe fanúšikov na štadión, čo spôsobilo oneskorenie úvodného výkopu o 36 minút.

Paríž 29. mája (TASR) - Francúzska polícia zadržala v súvislosti s finálovým duelom futbalovej Ligy majstrov v Paríži celkovo 68 osôb. Miestne úrady evidujú 238 ľahko zranených. Rekordný štrnásty titul v najprestížnejšej klubovej súťaži v Európe si pripísal Real Madrid po triumfe nad FC Liverpool 1:0.

Finále sprevádzal chaos a nepokoje pri vstupe fanúšikov na štadión, čo spôsobilo oneskorenie úvodného výkopu o 36 minút. Podľa polície narušilo plynulý príchod divákov na Stade de France množstvo priaznivcov bez platných vstupeniek. Európska futbalová únia (UEFA) neskôr vysvetlila, že "turnikety pri sektore Liverpoolu zablokovali tisíce fanúšikov s falošnými lístkami." Prístroje prestali pracovať a pred bránami sa tvorili dlhé rady divákov, informovala agentúra DPA.

Viacerí priaznivci Liverpoolu sa snažili dostať na štadión aj bez vstupenky a prelomili bezpečnostné zátarasy, či sa snažili preliezť plot. UEFA potvrdila, že francúzska polícia na upokojenie situácie musela použiť aj slzotvorný plyn. "Udalosťami sa budeme zaoberať v spolupráci s francúzskou políciou, úradmi i Francúzskou futbalovou federáciou," uviedla UEFA v noci po stretnutí. O dôsledné vyšetrenie incidentov požiadali aj predstavitelia FC Liverpool, ktorým sa nepáčil spôsob zaobchádzania s ich priaznivcami a označili to za neakceptovateľné.
Na snímke fanúšikovia Liverpoolu ukazujú lístky a čakajú na vstup na štadión pred finálovým zápasom Ligy majstrov FC Liverpool - Real Madrid 28. mája 2022 na štadióne Stade de France v Paríži.
Foto: TASR/AP

Podľa agentúry AFP sa mnoho divákov nedostalo na svoje miesta na tribúnach včas. Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin neskôr na sociálnej sieti upozornil, že tisíce fanúšikov z Británie bez platných lístkov alebo s falošnými vstupenkami sa snažilo dostať na štadión a niektorí z nich sa správali násilne k usporiadateľom. V nasadení bolo celkovo asi 7000 príslušníkov polície, do francúzskej metropoly malo bez vstupeniek pricestovať približne 30 až 40-tisíc priaznivcov FC Liverpool. Oba fanúšikovské tábory finalistov dostali k dispozícii po 20.000 lístkov.