< sekcia Šport

Fíni apelujú na FIS, aby zvážila dodatočný trest pre Boľšunova

Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov (vzadu) a fínsky bežec na lyžiach Joni Mäki v kolízii pred cieľom pretekov štafiet na 4 x 7,5 km Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom meste Lahti 24. januára 2021. Foto: TASR/AP

Boľšunov sa za svoje skratové správanie ospravedlnil až po tom, ako absolvoval výsluch na policajnej stanici.

Helsinki 27. januára (TASR) - Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) by mala vyvodiť dôsledky z incidentu v nedeľňajších pretekoch štafiet v Lahti, v ktorých ruský líder celkovej klasifikácie Svetového pohára Alexander Boľšunov dvakrát fyzicky napadol fínskeho reprezentanta Joniho Mäkiho.

"Disciplinárna komisia FIS by mala v súlade s pravidlami zvážiť dodatočný trest pre Boľšunova, bez ktorého vyviazol po pretekoch," tvrdia zástupcovia Fínskej lyžiarskej asociácie.

Domáci lyžiar pred nájazdom do cieľovej rovinky "zatvoril" Rusa pri mantineli a neumožnil mu šprintovať. Jury však usúdila, že si dráhu vybral včas a naopak diskvalifikovala štafetu Ruska I za nešportové správanie, keďže Boľšunov sa v hneve ohnal po Fínovi palicou. O chvíľu do neho už v cieli zozadu vo veľkej rýchlosti úmyselne vrazil a Mäki sa ocitol na zemi.

Boľšunov sa za svoje skratové správanie ospravedlnil až po tom, ako absolvoval výsluch na policajnej stanici. Podľa fínskych zákonov mu v prípade preukázania viny hrozí vysoká finančná pokuta, respektíve trest odňatia slobody až na dva roky. Informovala agentúra DPA.