< sekcia Šport

Florbalistky pôjdu do Neuchatelu s cieľom minimálne obhájiť 5. miesto

Ilustračná snímka. Foto: TASR- Pavel Neubauer

Káder je mixom skúsenejších legionárok a mladších hráčok z domácej extraligy. Vo výbere figuruje dvanásť hráčok, ktoré pôsobia v zahraničných ligách, najviac dodala česká extraliga - deväť.

Bratislava 5. decembra (TASR) - S cieľom minimálne obhájiť 5. miesto spred dvoch rokov odcestovali slovenské florbalistky do švajčiarskeho Neuchatelu, ktorý bude od soboty dejiskom XII. majstrovstiev sveta (7.-15. decembra). Zverenky trénera Michala Jedličku by však na šampionáte radi urobili aj ďalší krôčik vpred a pretlačili sa medzi elitnú svetovú štvorku (Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko, Česko).

"Chceme hrať semifinále, to je náš cieľ, za ktorým pôjdeme. Všetko horšie ako piate miesto bude pre nás neúspech. Samozrejme, je to šport a v jednom zápase sa môže stať všeličo. Boli by sme veľmi radi, ak by sa nám cez to štvrťfinále podarilo prekĺznuť," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii tréner Jedlička.

Ten zostavil káder, ktorý je mixom skúsenejších legionárok a mladších hráčok z domácej extraligy. Vo výbere figuruje dvanásť hráčok, ktoré pôsobia v zahraničných ligách, najviac dodala česká extraliga - deväť. "Máme najlepší možný káder. Niektoré hráčky vyradili zranenia, iné nemajú potrebnú výkonnosť. Šancu pri ich absenciách dostali viaceré mladé dievčatá. Dobre sa nimi pracuje, ale nemajú ešte potrebné skúsenosti. Niektoré budú prvýkrát reprezentovať na MS. Uvidíme, ako sa popasujú s nervozitou. Mrzí nás, že v reprezentácii nepokračuje Lucia Jelínková. Má však pracovné povinnosti v Číne a už to nešlo ju prehovoriť," prezradil reprezentačný tréner.

Kapitánkou tímu je Katarína Klapitová, ktorá dobre pozná prostredie vo Švajčiarsku vďaka pôsobeniu v klube Piranha Chur. "Prípravu sme nepodcenili, počas uplynulého dvojročného cyklu sme urobili maximum. V skupinovej fáze sa nedajú očakávať také dominantné výsledky ako v minulosti. Určite by sme radi zopakovali piate miesto z prechádzajúcich MS, respektíve sa posunuli ešte vyššie. S momentálnymi zraneniami, chorobami a mladšou generáciou hráčok to však bude ťažké, ale nie nemožné. Na rozdiel od Bratislavy 2017 už nebudeme mať výhodu domáceho prostredia. Môže to byť však aj plus, pred dvomi rokmi to niektorým hráčkam zviazalo ruky, keď mali rodinu a kamarátov v hľadisku, teraz sa budú môcť sústrediť iba na seba," tvrdí Klapitová.

Slovenky si postup na MS vybojovali na začiatku roka na kvalifikačnom turnaji v Trenčíne. Vďaka piatemu miestu z MS 2017 v Bratislave, čo je historicky najlepšie umiestnenie ženskej reprezentácie SR, poskočili vo svetovom rebríčku na šiestu priečku. Zásluhou toho začnú účinkovanie na MS prvýkrát v histórii v jednej z dvoch výkonnostne silnejších skupín. V B-skupine postupne narazia na obhajkyne titulu Švédky, Lotyšky a Češky. V porovnaní s minulými šampionátmi tak nemajú na rozbeh ľahkých súperov, ale hneď družstvá prvého rangu, ktoré ich dostatočne preveria. Na úvod ich čakajú v sobotu o 18.15 h osemnásobné majsterky sveta Švédky. "Poriadne sa na ne pripravíme. Ak by sme však v priebehu zápasu vysoko prehrávali, nehrali by sme ďalej na dve lajny. V tejto fáze je jedno, či prehráme o tri alebo o sedem gólov. Určite nebudeme chcieť zápas vypustiť, ale pri vyššom gólovom rozdiele hráčky pošetríme. Nemá cenu sa v prvom stretnutí 'vyšťaviť'," zdôraznil Jedlička.

Dôležitejšie budú ďalšie skupinové zápasy. "Ak zdoláme Lotyšky, môže byť pre nás kľúčový duel s Českom, s ktorými si to rozdáme o druhé miesto v skupine. V prípade úspechu môžeme postúpiť priamo do štvrťfinále. Pre nás sú to ďaleko ťažšie zápasy ako pred dvomi rokmi, keď sme si merali sily s tímami, ktoré florbal hrať veľmi nevedia. Bude to pre nás krst ohňom. Naše skúsené hráčky sú zvyknuté na také zápasy, ale trištvrte tímu sa ešte s takými družstvami nestretlo. Pre ne to bude ťažký oriešok," povedal Jedlička pre TASR.

Z A- aj "slovenskej" B-skupiny postúpia do play off všetky tímy, družstvá na prvých dvoch priečkach však pôjdu do štvrťfinále priamo, kým krajiny na 3. a 4. mieste tabuľky budú o postup do najlepšej osmičky bojovať v 1. kole play off s najlepšími dvoma tímami z C- a D-skupiny. Najpravdepodobnejšie to vyzerá, že sa Slovenky v 1. kole play off stretnú s Dánkami alebo Nórkami. "Je nám jedno, kto bude naším súperom. Mali by sme ho zdolať," vyhlásil Jedlička.

Jednou z najskúsenejších hráčok v kádri bude Denisa Ferenčíková z 1. SC Vítkovice. "Našou veľkou devízou je dlhodobo výborný kolektív, čo nám tiež pomáha vo výkonoch. Nemáme v tíme žiadne problémy, nikdy nevznikla žiadna hádka. My staršie hráčky sa snažíme pomáhať tým mladším. Prvý zápas bude hneď ten najťažší, čakajú nás Švédky, úradujúce majsterky sveta. Lotyšky stretávame každoročne na MS i v príprave, verím, že nad nimi zvíťazíme. S Českom to bude federálne derby, majú lepšie hráčky, ale verím, že s nimi odohráme vyrovnaný zápas a podarí sa nám uspieť," povedala Ferenčíková.

Nominácia SR na MS v Neuchateli (7. - 15. decembra):


Brankárky: Karolína Krištofová (Florbal Židenice/ČR), Jana Dupčáková (FBC Ostrava/ČR)

Obrankyne: Alžbeta Ďuríková (SC Classic/Fín.), Katarína Klapitová (Piranha Chur/Švaj.), Lenka Lenčešová (ŠK 98 Pruské), Viktória Grossová (FBC Ostrava/ČR), Klaudia Robová (FBC Predator Sabinov)

Útočníčky: Denisa Papierniková (NTS FK-ZŠ Nemšová), Denisa Ferenčíková (1. SC Tempish Vítkovice/ČR), Barbora Gáborová (ŠK 98 Pruské), Andrea Šidlová (1. SC Tempish Vítkovice/ČR), Linda Pudišová (FBK Kysucké Nové Mesto), Jana Trošková (1. SC Tempish Vítkovice/ČR), Paulína Hudáková (FBC Ostrava/ČR), Sára Adamcová (FBK Kométa Spišská Nová Ves), Michaela Šponiarová (SC Classic/Fín.), Kristína Belicová (Florbal Chodov/ČR), Klára Grossová (Kométa Spišská Nová Ves), Kristína Hudáková (FBC Ostrava/ČR), Laura Chúpeková (FBK Kysucké Nové Mesto)


Zloženie základných skupín MS:


A-skupina: Švajčiarsko, Fínsko, Poľsko, Nemecko

B-skupina: Česko, Švédsko, SLOVENSKO, Lotyšsko

C-skupina: Dánsko, Nórsko, Estónsko, Japonsko

D-skupina: Austrália, USA, Singapur, Thajsko

Program MS:

sobota 7. decembra


12.00 Fínsko - Poľsko /A/

12.00 Japonsko - Dánsko /C/

15.15 Švajčiarsko - Nemecko /A/

15.15 Estónsko - Nórsko /C/

18.15 SLOVENSKO - Švédsko /B/

18.15 Austrália - USA /D/

nedeľa 8. decembra

10.30 Lotyšsko - Česko /B/

12.00 Thajsko - Singapur /D/

13.30 Fínsko - Švajčiarsko /A/

15.00 Japonsko - Estónsko /C/

16.30 Poľsko - Nemecko /A/

18.00 Dánsko - Nórsko /C/

pondelok 9. decembra

10.30 Austrália - Thajsko /D/

13.30 SLOVENSKO - Lotyšsko /B/

15.00 USA - Singapur /D/

16.30 Nórsko - Japonsko /C/

18.00 Nemecko - Fínsko /A/

19.30 Švédsko - Česko /B/

utorok 10. decembra

10.30 Singapur - Austrália /D/

13.30 Dánsko - Estónsko /C/

16.30 USA - Thajsko /D/

16.30 Česko - SLOVENSKO /B/

19.30 Švédsko - Lotyšsko

19.30 Poľsko - Švajčiarsko

streda 11. decembra

play off o štvrťfinále

10.00 3B - 2C

13.00 4A - 1D

16.00 4B - 1C

19.00 3A - 2D

o 13.-16. miesto

12.00 3D - 4C

15.00 3C - 4D

štvrtok 12. decembra

10.00 o 15. miesto

12.00/15.00 o 9.-12. miesto

13.00 o 13. miesto

16.00/19.00 štvrťfinále


piatok 13. decembra

10.00 o 11. miesto

13.00 o 9. miesto

16.00/19.00 štvrťfinále

sobota 14. decembra

10.00/11.30 o 5.-8. miesto

14.30/17.35 semifinále

nedeľa 15. decembra

10.00 o 7. miesto

10.30 o 5. miesto

13.30 o 3. miesto

16.30 finále