Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Šport

Florbalistky sa chcú vrátiť na 5. miesto, začnú proti Švédkam

Ilustračné foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Slovenské reprezentantky čaká siedmy svetový šampionát v histórii, nechýbali na ňom od roku 2011. Momentálne im patrí v rebríčku Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF) 6. miesto.

Singapur 1. decembra (TASR) - Už v sobotu štartuje v Singapure 14. svetový šampionát florbalistiek, na ktorom by slovenské reprezentantky rady vyrovnali svoje historické maximum z MS. Po 6. priečkach v Neuchateli 2019 a Uppsale 2021 je ich hlavný cieľ návrat na 5. miesto, ktoré dosiahli na domácich MS 2017 v Bratislave.

Základná skupina, v ktorej zverenky trénera Michala Jedličku narazia postupne na obhajkyne titulu Švédky, Poľky a rivalky z Česka, je mimoriadne silná. Vzhľadom na turnajový systém však bude slúžiť iba na rozohratie a čo najlepšie nasadenie pred vyraďovacou fázou. Súboje v nej budú kľúčové z hľadiska naplnenia tímových ambícií. "Základná skupina je zložená z najťažších súperov, akých sme mohli dostať. Každopádne skupina nás až tak nezaujíma a budeme sa sústrediť na vyraďovaciu fázu turnaja. Chceli by sme určite poraziť Poľky, so Švédskom tie ambície veľké nie sú. Očakávame rovnaký priebeh ako na predošlých MS. Švédsko má kvalitný výber a všetky lajny sú vyrovnané, takže sa nemôžeme ani len porovnávať s týmto súperom. Každopádne dúfame, že dostaneme menej gólov ako naposledy. Česko urobilo za posledné roky veľký pokrok, ale ak dodržíme všetky taktické pokyny, môže byť tento zápas vyrovnaný. Ambície sú vrátiť sa na 5. miesto," uviedla pre web Slovenského zväzu florbalu (SZFB) skúsená obrankyňa Alžbeta Ďuríková, ktorá na klubovej úrovni pôsobí v najvyššej švédskej súťaži v tíme FBC Kalmarsund.

Naposledy sa konali MS mimo Európy v roku 2005, keď sa uskutočnili rovnako v Singapure. "Po mnohoročných šampionátoch, ktoré sa konali väčšinou v európskych mestách, je destinácia ako Singapur pre všetkých veľká neznáma, ale zároveň verím, že to bude zaujímavá skúsenosť. Vnímame, že časový posun a klíma budú náročné na aklimatizáciu, ale máme tam priestor na oddych pred samotným začiatkom MS," vyjadrila sa Michaela Šponiarová, ktorá oblieka dres 1. SC Vítkovice. Kapitánka Katarína Klapitová vníma lokalitu turnaja ako príjemnú zmenu: "Konečne budú MS v krajine, kde je v zime svetlo a teplo. Za mňa príjemná zmena po Tampere a Uppsale. Časový posun a teplotná zmena ovplyvnia každého inak, ale dúfam, že sa do prvého zápasu aklimatizujeme."

Slovenské reprezentantky čaká siedmy svetový šampionát v histórii, nechýbali na ňom od roku 2011. Momentálne im patrí v rebríčku Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF) 6. miesto. Na uplynulom šampionáte vo Švédsku obsadili 6. priečku, keď v záverečnom dueli prehrali s Poľkami 3:4. Teraz budú mať šancu sa im revanšovať. S Poľskom sa mali stretnúť už na októbrovom prípravnom turnaji v Banskej Bystrici, ale súperky sa museli odhlásiť z podujatia pre rozsiahlu virózu v tíme. "Skupina je jedna z najsilnejších, ktorú sme mohli dostať. Budú to náročné zápasy a mrzí nás, že sme si nemohli vyskúšať Poľsko. Majú individuálnu kvalitu, hrajú tam legionárky. Sú aktívne, chcú hrať s loptou a byť nebezpečné ako aj my. Bude to náročný zápas a rozhodnú maličkosti," povedala na utorňajšej tlačovej konferencii Šponiarová, ktorá rovnako ako Ďuríková a Klapitová štartovala na všetkých doterajších siedmich majstrovstvách sveta. Naopak debut na MS zažijú Daniela Hrabovská, Zuzana Mrázová, Dominique Schnetzerová a Sophia Sabolová. V nominácii je celkovo deväť legionárok pôsobiacich v Česku, Švajčiarsku a Švédsku.

Doposiaľ najväčší úspech na MS dosiahli Slovenky pred šiestimi rokmi na domácej palubovke v Bratislave, kde skončili piate. "Náš cieľ je minimálne piate miesto. Je náš dlhodobý sen byť ešte lepší. Podmienky na prípravu aj klubová úroveň sa zlepšuje, máme všetko, čo potrebujeme, možno ešte trocha viac. Problém je, že staršie hráčky nám končia a mladšie ešte neodišli do zahraničia. To trocha bráni, aby išiel slovenský florbal hore," zhodnotil situáciu tréner SR Jedlička.

Šampionát v Singapure rozbehnú Slovenky v sobotu 2. decembra o 12.00 SEČ duelom proti obhajkyniam titulu Švédkam, po dni voľna ich bude v pondelok čakať Poľsko a základnú skupinu uzavrú v utorok federálnym derby proti Česku. Do ďalšej fázy postúpia všetky štyri tímy, prvé dva z výkonnostne silnejších skupín A a B majú istú účasť vo štvrťfinále, družstvá na tretej a štvrtej priečke oň budú bojovať v play off proti tímom na 1. a 2. mieste z výkonnostne slabších skupín C a D. Ďalej sa už pokračuje klasickou vyraďovačkou, ktorá vyvrcholí finále v nedeľu 10. decembra na 12-tisícovej vnútornej Centrálnej hale. Umiestnenie v najlepšej päťke bude znamenať istotu miestenky na Svetové hry 2025 v Číne. Zápasy Sloveniek odvysiela v priamom prenose televízia Arena Sport.

Nominácia SR na MS v Singapure (2.-10. decembra):

brankárky: Radka Mládenková (ŠK Harvard Partizánske), Karolína Krištofová (Bulldogs Brno)

hráčky: Klára Grossová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Katarína Klapitová (Unihockey Berner Oberland/Švajč.), Alexandra Faktorová (MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto), Michaela Šponiarová (1. SC Vítkovice), Kristína Hudáková (FBC Ostrava), Paulína Hudáková (FBC Ostrava), Barbora Kocúrová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Tamara Dobošová (ŠK Harvard Partizánske), Daniela Hrabovská (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Zuzana Mrázová (NTS FK-ZŠ Nemšová), Kristína Belicová (Florbal Chodov), Lenka Červená (ŠK Harvard Partizánske), Linda Pudišová (FBC Ostrava), Laura Chúpeková (MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto), Dominique Schnetzerová (Red Ants Winterthur/Švajč.), Alžbeta Ďuríková (FBC Kalmarsund/Švéd.), Sophia Sabolová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Jana Trošková (ŠK 98 Pruské)

realizačný tím:

hlavný tréner: Michal Jedlička

asistenti: Dušan Ďuríček a Štefan Rajčan

vedúci tímu: Juraj Kašuba

fyzioterapeuti: Viliam Štofira a Matej Sklenár

doktorka: Svetlana Andrejčáková

kondičný tréner: Marek Tupý


program SR v B-skupine MS v Singapure /časy sú v SEČ/:

sobota 2. decembra

12.00 SLOVENSKO - Švédsko

pondelok 4. decembra

9.00 Poľsko - SLOVENSKO

utorok 5. decembra

12.00 SLOVENSKO - Česko