Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra

Florida do play off NHL po dlhých 12 rokoch, zranil sa Višňovský

V druhej tretine sa zranil na nohe brankár Washington Capitals Michal Neuvirth. Foto: TASR/AP

O Stanleyho pohár si zahrá aj slovenský útočník Panthers Tomáš Kopecký.

New York 6. apríla (TASR) - Hokejisti Floridy Panthers, Washingtonu Capitals, San Jose Sharks, Los Angeles Kings a Phoenixu Coyotes uzavreli šestnástku postupujúcich do tohtoročného play off zámorskej NHL.

Dvere do play off sa tak zavreli obrancovi Andrejovi Sekerovi, ktorého Buffalo prehralo vo Philadelphii 1:2.
Naopak, o Stanleyho pohár si zahrá slovenský útočník Panthers Tomáš Kopecký.

V úvodnom kole play off Východnej konferencie sa tak Pittsburgh stretne s Philadelphiou.

Philadelphia - Buffalo 2:1

Pittsburgh si zaistil štvrtú priečku v konferencii víťazstvom nad NY Rangers 5:2 a po druhý raz v klubovej histórii pokoril hranicu 50 víťazstiev.

"Jazdci" so 109 bodmi však napriek prehre majú na dosah Prezidentskú trofej, na jej zisk im stačí vyhrať v poslednom zápase sezóny nad Washingtonom. Klubový rekord zo sezóny 1993/1994, keď nazbierali 112 bodov, však už nevyrovnajú. "To by bol iba bonus," cituje portál nhl.com útočníka Rangers Brada Richardsa. Jeho spoluhráč Marián Gáborík počas 17 minút na ľade trikrát vystrelil na bránku a zaznamenal i dve mínusky.

Philadelphia zdolala Buffalo 2:1 a Sabres tak definitívne prišli o možnosť postúpiť do play off. "Sme sklamaní, že sme tak predčasne ukončili sezónu," povedal Ville Leino, autor jediného gólu Sabres. Obranca Buffala Andrej Sekera bol s takmer 24 minútami na ľade druhý najvyťaženejší hráč duelu, no zaznamenal mínusový bod.

Washington pokoril Floridu 4:2 a po istote postupu do play off má stále nádej na triumf v Juhovýchodnej divízii a tým pádom na tretiu priečku vo Východnej konferencii. Na nej sú pred posledným zápasom "panteri" s dvojbodovým náskokom pred Capitals.

Washington - Florida 4:2

"Sledovali sme tabuľu. Keď sme viedli 3:0, Buffalo vyhrávalo 1:0. Potom Philadelphia otočila na 2:1 a vtedy sme si vydýchli," priznal útočník Washingtonu Jason Chimera. "Prehra nás už nemusí trápiť. Nie je dôležité, ako sme postúpili, ale že sme konečne v play off," pridal sa útočník Floridy Stephen Weiss, ktorého tím postúpil do nadstavby po prvý raz od roku 2000. Jeho spoluhráč Tomáš Kopecký odohral 15 minút a na svoje konto si pripísal jeden strelecký pokus a mínusový bod.

O triumfe NY Islanders nad Winnipegom 5:4 rozhodol 46,8 sekundy pred koncom svojím druhým gólom v zápase Michael Grabner. Obranca "ostrovanov" Milan Jurčina odohral 18,5 minúty, počas ktorých zaznamenal jedno vylúčenia a tri strelecké pokusy. Dvomi asistenciami si svoje konto zaokrúhli na 50 John Tavares, ktorý tak v tíme Islanders pokoril túto hranicu ako prvý od výkonu Pierrea Turgeona v sezóne 1993/1994.

Carolina vyhrala nad Montrealom 2:1 a po prvý raz v sezóne uspela v nájazdoch. Petra Budaja v bránke Habs prekonal iba Chad Larose v presilovke a Eric Staal v tretej sérii nájazdov. Slovenský brankár zaznamenal 28 úspešných zákrokov a po tretí raz za sebou neprehral v riadnom hracom čase.

CAROLINA - MONTREAL 2:1 po predĺžení a nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Anaheimu stačilo 17 striel na víťazstvo v Edmontone 3:2 po predĺžení. Ľubomír Višňovský odohral necelých 8 minút a z duelu odstúpil pre zranenie po kontakte s Darcym Hordichukom.

Ottawa prehrala s Bostonom 1:3 a "senátori" sa tak v prvom kole play off môžu stretnúť práve s Bruins, alebo s NY Rangers. "Vieme, že začneme vonku," mieni tréner kanadského tímu Paul MacLean. "Povedali sme si, že odohráme 82 zápasov a potom uvidíme." Anton Chudobin vo svojom prvom dueli v bránke Bruins a prvom v NHL od januára 2011 zaznamenal 44 úspešných zákrokov.

Detroit neuspel na vlastnom ľade proti New Jersey po prvý raz od roku 1996 a po prehre 1:2 klesol so 101 bodmi na piatu priečku v Západnej konferencii. Pre jej udržanie musí v sobotu proti 99-bodovému Chicagu získať aspoň bod. Práve Red Wings alebo Blackhawks sa stretnú v prvom kole play off s Nashville. To poskočilo na štvrtú priečku na západe so 102 bodmi po víťazstve nad Dallasom 2:0. Nashville okrem vyradenia Stars z boja o play off zaistilo účasť v nadstavbe i Phoenixu. Brankár "predátorov" Pekka Rinne v 28 úspešných zákrokoch zaznamenal piaty shutout v sezóne.

Chicago získalo bod v Minnesote po prehre 1:2 po nájazdoch a nebude mať v prvom kole play off výhodu domáceho prostredia. Marián Hossa odohral takmer 21 minút, no zaznamenal iba jeden strelecký pokus. Wild už piaty duel za sebou dotiahli do predĺženia, pričom štyri z nich ukončili víťazne.

V dueli tímov bez šance na postup Toronto zvíťazilo nad Tampou Bay 3:2 po predĺžení. V drese "bleskov" zaznamenal 59. gól v sezóne kanonier Steven Stamkos a pred posledným duelom základnej časti má stále šancu na pokorenie 60-gólovej hranice. To sa naposledy v NHL podarilo Alexandrovi Ovečkinovi v sezóne 2007/08, keď nastrieľal 65 gólov.

TORONTO - TAMPA BAY 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Colorado prehralo s posledným Columbusom 2:5 a zabuchlo si dvere do play off. "Sme sklamaní, že sme nesplnili jeden z cieľov, ktorým bol postup do play off," povedal tréner Avalanche Joe Sacco. Nováčik v drese Blue Jackets Cam Atkinson sa prezentoval hetrikom, ďalšie dva góly víťazov pridal Rick Nash. Columbus napriek najhoršej bilancii v NHL vyhral štyri z posledných piatich zápasov.

Calgary po strate šance na postup zdramatizovalo boj o Prezidentskú trofej, keď zdolalo Vancouver 3:2. Canucks majú na čele Západnej konferencie na svojom konte 109 bodov, rovnako ako NY Rangers a iba o dva viac ako St. Louis, ktoré má zápas k dobru, pričom v prípade rovnosti bodov budú mať horšiu bilanciu oproti obom svojim konkurentom. "Už to nemáme vo vlastných rukách. Musíme vyhrať posledný zápas a potom sa uvidí," mieni brankár Cory Schneider po ukončení 102-zápasovej série Canucks, počas ktorej Vancouver získal aspoň bod vždy, keď po druhej tretine viedol.

Los Angeles nevyužilo možnosť zabezpečiť si prvenstvo v Pacifickej divízii, no po prehre so San Jose 5:6 po nájazdoch je stále na jej čele s rovnakým bodovým ziskom, ako majú Sharks. O bod menej má Phoenix, ktorý však odohral o zápas menej.

sumáre:

Góly: 7. Connolly, 58. Gardiner, 65. Phaneuf - 6. St. Louis, 49. Stamkos. Brankári: Scrivens - Roloson. Strely na bránku: 31:37. Diváci: 19.369.

NEW YORK ISLANDERS - WINNIPEG 5:4 (2:2, 1:0, 2:2)
Góly: 7. Moulson, 9. a 29. Okposo, 52. a 60. Grabner (prvý z tr. strieľania) - 10. Enström, 18. Ladd, 48. Bogosian, 53. Byfuglien. Brankári: Montoya - C. Mason. Strely na bránku: 28:25. Diváci: 13.048.

PHILADELPHIA - BUFFALO 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Góly: 47. Bourdon, 56. Read - 38. Leino. Brankári: Bryzgalov - Miller. Strely na bránku: 35:26. Diváci: 19.873.

PITTSBURGH - NEW YORK RANGERS 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Góly: 2. Kunitz, 9. Kennedy, 26. Park, 50. Malkin, 60. Letang - 5. Dubinsky, 58. Anisimov. Brankári: Fleury - Biron. Strely na bránku: 32:37. Diváci: 18.585.

WASHINGTON - FLORIDA 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 6. Beagle, 28. Ovečkin, 30. Laich, 59. Siomin - 36. Samuelsson, 41. Jovanovski. Brankári: Neuvirth (26. Holtby) - Theodore (30. - 32. Clemmensen). Strely na bránku: 24:27. Diváci: 18.506.

Góly: 31. Larose, rozhodujúci nájazd Staal - 25. Geoffrion. Brankári: Ward - BUDAJ. Strely na bránku: 29:31. Diváci: 17.836.

OTTAWA - BOSTON 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 34. Spezza - 11. Pouliot, 24. Zanon, 56. Lucic. Brankári: Bishop - Chudobin. Strely na bránku: 45:27. Diváci: 20.500.

DETROIT - NEW JERSEY 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 27. Holmström - 11. Ponikarovskij, 52. Sýkora. Brankári: Howard - Brodeur. Strely na bránku: 24:21. Diváci: 20.066.

NASHVILLE - DALLAS 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 45. Bouillon, 58. Hornqvist. Brankári: Rinne - Lehtonen. Strely na bránku: 31:28. Diváci: 17.113.

MINNESOTA - CHICAGO 2:1 po predĺžení a nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 57. Clutterbuck, rozhodujúci nájazd Setoguchi - 12. Mayers. Brankári: Harding - Crawford. Strely na bránku: 23:23. Diváci: 18.643.

COLORADO - COLUMBUS 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)
Góly: 10. Jones, 23. Stastny - 7., 32. a 59. Atkinson, 18. a 27. Nash. Brankári: Varlamov - S. Mason. Strely na bránku: 37:28. Diváci: 15.610.

CALGARY - VANCOUVER 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)
Góly: 42. a 57. Cammalleri, 50. Glencross - 5. Burrows, 57. Hansen. Brankári: Kiprusoff - Schneider. Strely na bránku: 28:34. Diváci: 19.289.

EDMONTON - ANAHEIM 2:3 po predĺžení (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Góly: 31. Gagner, 54. Eberle - 38. Cogliano, 38. Ryan, 62. Getzlaf. Brankári: Dubnyk - Deslauriers. Strely na bránku: 26:17. Diváci: 16.839.

LOS ANGELES - SAN JOSE 5:6 po predĺžení a nájazdoch (1:1, 2:1, 2:3 - 0:0, 0:1)
Góly: 9. Martinez, 29. Stoll, 54. Brown, 44. a 57. Williams - 17. Demers, 40. Thornton, 42. Clowe, 45. Marleau, 53. Havlát, rozhodujúci nájazd Pavelski. Brankári: Quick - Niemi. Strely na bránku: 36:31. Diváci: 18.330.

10. Milan Kytnár (Edmonton) 1 0 0 52 0 0 1

Legenda: Počet zápasov, góly, asistencie, body, trestné minúty, bodovanie +/-, strely na bránku.

Brankári:
Jaroslav Halák (St. Louis) 45 25-12-7 88 1,97 1088 6 0+0 92,5 2686:40 0
Peter Budaj (Montreal) 16 4- 7-5 43 2,64 434 0 0+3 91,0 976:57 2

Legenda: Počet zápasov, výhry-prehry-prehry po predĺžení a nájazdoch, počet inkasovaných gólov, priemer gólov na zápas, počet úspešných zákrokov, shutouty, góly+asistencie, percentuálna úspešnosť zákrokov, odchytaný čas (min.), trestné minúty.

11. Colorado 81 41 34 6 207:214 88 32
12. Minnesota 81 35 35 11 176:222 81 24
13. Anaheim 81 34 35 12 202:226 80 31
14. Edmonton 81 32 39 10 212:236 74 27
15. Columbus 81 28 46 7 195:259 63 24

Tímy na prvých miestach vo svojich divíziách sú nasadené na prvých troch priečkach v konferenciách.

Legenda: zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺženiach a nájazdoch, skóre, body, počet výhier v riadnom hracom čase a v predĺžení.