Obhajcovia zlata Slovinci prehrali vo štvrťfinále s Poľskom

Na snímke zľava taliansky basketbalista Alessandro Pajola a Francúz Evan Fournier vo štvrťfinálovom zápase Francúzsko - Taliansko na ME v basketbale v Berlíne 14. septembra 2022. Foto: TASR - AP

Basketbalisti Slovinska neobhája titul majstrov Európy. Vo štvrťfinálovom stretnutí v Berlíne podľahli Poľsku 87:90.

Berlín 14. septembra (TASR) - Basketbalisti Slovinska neobhája titul majstrov Európy. Vo štvrťfinálovom stretnutí v Berlíne podľahli Poľsku 87:90. Mateusz Ponitka zaznamenal triple double, na konto si pripísal 26 bodov, 16 doskokov a 10 asistencií. Líder Slovincov Luka Dončič sa v závere vyfauloval.

Zápas sa pre neho skončil za nepriaznivého stavu 76:82. Dovtedy stihol nazbierať 15 bodov, 11 doskokov a 7 asistencií. Slovinci v závere zdramatizovali zápas, k vyrovnaniu boli najbližšie za stavu 87:90, ale Poliaci napokon záver zvládli. K víťazstvu sa nasmerovali vydareným prvým polčasom, ktorý vyhrali o 19 bodov (58:39). Slovincom vyšla tretia štvrtina, po ktorej stiahli manko na jeden bod.

Súperom Poľska v semifinále budú Francúzi, ktorí zdolali Taliansko 93:85 po predĺžení. Duel mali sľubne rozohratý, v prvej štvrtine viedli o 10 bodov (27:17), v druhej aj o 11 (33:22), no Taliani dokázali vyrovnať. V záverečnej časti mali na dosah víťazstvo, keď viedli 75:68, no o náskok prišli. Predĺženie už bolo v réžii Francúzov. Najviac bodov dosiahli 21-bodoví Taliani Simone Fontecchio a Marco Spissu, na strane Francúzov bol najúspešnejší Thomas Heurtel s 20 bodmi.

Prvú semifinálovú dvojicu tvoria Nemci a Španieli, ktorí si v utorňajších štvrťfinálových zápasoch poradili s Gréckom, resp. s Fínskom.