Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína

Spartak sa zachránil, vypadáva Prešov

Na snímke hráči Prešova po prehre s Trnavou 0:1 Foto: TASR/František Iván

Až v poslednom kole Corgoň ligy sa rozhodlo o tom, že do II. ligy vypadol Tatran Prešov.

Bratislava 26. mája (TASR) - Jubilejný 20. ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže sa v nedeľu 26. mája 2013 stal históriou. Až v poslednom 33. kole Corgoň ligy 2012/2013 sa rozhodlo o tom, že do II. ligy vypadol Tatran Prešov.

Dukla Banská Bystrica - Slovan Bratislava 1:0 (1:0)

Gól: 1. Chrien, rozhodca Kráľovič, ŽK: Vajda, Gyömbér, Peňaška - Halenár, Bagayoko 1590 divákov.

Zostava:

Dukla B. Bystrica: Boroš - Vajda, Podstavek, Teixeira - Gyömbér - Ľupták (69. Hučko), Hlinka (46. Slančík), Považanec, Savič - Peňaška, Chrien (78. Šovčík)

Slovan Bratislava: Kováč - Bagayoko, Gorosito, Niňaj, Pauschek (39. Kopúnek) - Grendel - Žofčák (62. Szarka), Sabo (39. Hlohovský), Čikoš - Halenár, Kuzma
.

Priebeh zápasu

Zľava Erik Grendel zo Slovana a Jakub Považanec z Dukly počas zápasu 33. kola slovenskej futbalovej Corgoň ligy Dukla Banská Bystrica - ŠK Slovan Bratislava v nedeľu 26. mája 2013 v Banskej Bystrici.
Zápasu predchádzala rozlúčka domáceho klubu s Norbertom Gyömbérom, ktorý po sezóne mieri do talanskej Catanie a aj blahoželanie Slovanu k majstrovskému titulu. Vzápätí, už v 31. sekunde po chybe Bagayoku a odrazenej lopty od Peňašku prekonal hlavou Chrien brankára Kováča. Najrýchlejší gól v tejto sezóne patril vôbec najmladšiemu hráčovi na ihrisku, iba 17-ročnému Chrienovi, ktorý nastúpil na svoj druhý zápas a hneď strelil svoj premiérový gól. Dukla už mala v zápase proti majstrovi pokoj na duši, zachránila sa v Trnave kolo predtým a mohla pohodlne tvoriť. Aj Slovan už v predstihu zozbieral všetky pocty, vrátane slávnostne odovzdanej trofeje, a tak sa jeho skalní objavili na Štiavničkách v skromnom počte zhruba dvadsiatich. Ideálne počasie, bez dažďa i vetra podporilo obe mužstvá v tvorivosti, no príliš sa v nej nepredbiehali. Dukle stačil bleskurýchly gól na to, aby sa príliš nesilila a Slovan sa veľmi dlho zastreľoval. V 3. min mohol Sabo zrovnať skóre, Kuzmov center však poslal v ideálnom postavení do oblakov. Trikrát z diaľky skúšal šťastie Halenár a dva razy musel Boroš v 23. i 25. min zasahovať. Slabú divácku kulisu vzrušili aj dva nefutbalové momenty, v 32. min brankár Kováč doslova zostrelil trefou do hlavy pri výkope Chriena a o minútu neskôr sa Boroš zrazil s Kuzmom vo výskoku tak bolestivo, že sa dlho obaja zvíjali na tráve. Po zmene strán sa očakávala väčšia ofenzíva hostí, aj sa tak stalo, z rýchleho protiútoku však v 50. min mohol skórovať Slančík, keby neprekopol. Najváčšiu šancu v druhom polčase spálil v 87. min Savič, Kováča sa pokúsil technickou strelou prehodiť, no jeho úmysel gólman hostí prečítal. Slovan sa len márne pokúšal vyrovnať, ani nemal z čoho, keď si nevypracoval v druhej polovici zápasu ani jednu príležitosť.

XXXXX

1. FC Tatran Prešov - Spartak Trnava 0:1 (0:1)

Gól: 27. Vlasko (11m). Rozhodoval: Vad (Maď.), ŽK: Lipták, Gergel - Mikovič, Schranz, Grabež, ČK: Kolbas - Karhan, 4500 divákov

Zostavy a striedania:

1. FC Tatran Prešov: Diviš - Bartek, Jacko (46. Jakovlev), Petráš, Kolbas - Lipták (80. Bernardo) - Papaj, Gergel, Krob (69. Poliaček) - Novák, Marcin

Spartak Trnava: Rusov - Janečka, Banovič, Karhan, Klabník, Grabež - Kaščák - Schranz (74. Pavelka), Vlasko (79. Sabo), Vyskočil - Mikovič (89. Deket)

Priebeh zápasu:

Na snímke radosť hráčov Trnavy po víťazstve nad Prešovom 1:0
V Prešove začali aktívnejšie hostia, no pozorná defenzíva domácich dokázala odvrátiť ich rodiace sa šance. Prvá strela na Divišovu bránu prišla v 10. minúte, s Janečkovou strelou si však bez problémov poradil. Prešovčania pohrozili po krížnej strele Nováka v 17. minúte, ale lopta z jeho kopačky napokon putovala mimo priestor hosťujúcej brány. V 26. minúte Kolbas nedovolene stiahol v šestnástke Schranza a hlavný arbiter nariadil pokutový kop. Kolbas navyše uvidel červenú kartu. Loptu na biely bod si postavil Vlasko a otvoril skóre duelu - 0:1. "Zelenobieli" mohli vyrovnať po ďalekonosnej strele Gergela, ktorý natiahol trnavského gólmana. Ten sa vyznamenal aj pri priamom kope Nováka o päť minút neskôr, keď vytlačil loptu na brvno. Trnavčania pohrozili v 41. minúte, no Vyskočil z pravej strany nechal vyniknúť Diviša.

Domáci hráči mohli vyrovnať v 48. minúte, ale Liptákova hlavička mierila nad Rusovovu bránu. O päť minút neskôr stiahol prenikajúceho Nováka trnavský kapitán Karhan a hlavný arbiter siahol po druhý raz po červenej karte. Z následného priameho kopu Krob poriadne natiahol brankára hostí. Tatran ožil jeho hráči sa tlačili do zakončenia, Krob a po ňom Novák však netrafili bránu hostí. Hra sa postupne vyrovnala, obidve družstvá pozorne bránili a hrozili po rýchlych kontrách. S črtajúcimi šancami si obidve mužstvá dokázali poradiť. V 81. minúte preveril pozornosť trnavského gólmana Poliaček, stav sa však nezmenil. V závere sa Prešovčania tlačili smerom dopredu, v nadstavenom čase mohol vyrovnať hlavou Gergel, Rusov si dal pozor. Trnavčania si najtesnejšie víťazstvo aj so šťastím postrážili a mohli sa tešiť z účasti v najvyššej slovenskej súťaži aj v budúcej sezóne.

XXXXX

MFK Ružomberok – Spartak Myjava 0:1 (0:0)

Gól: 65. Kosík. Rozhodoval: Šuniar, ŽK: Černáček (Myjava), 1233 divákov

MFK: Zich – Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek – Bielák, Bartoš (82. Serečin) – Š. Pekár (89. M. Nagy), Almaský (71. L. Lupták) – Ďubek - Lovás

Spartak: Székely – P. Ďuriš, Častulin, Černáček, Kumančík – Daniel, Marček – Pelegríny (64. Bruško), Šulek - Sládek (80. Z. Harsányi) – Urgela (60. Kosík)

Oba tímy od začiatku behali a snažili sa o svižný futbal. Vo finálnej fáze to ale na oboch stranách škrípalo a do prestávky sa hra zväčša odvíjala len medzi šestnástkami. Zaujímavejších momentov v prvom polčase bolo poskromne, medzi žrde nesmerovala ani jedna strela s prívlastkom "gólová". V 27. min. myjavský Pelegríny zblízka hlavou netrafil ružomberskú bránu a o tri minúty na to na druhej strane Ďubekovi v sľubnej pozícii strela absolútne nesadla. Domáci kapitán si vzápätí všimol, že gólman Spartaka Székely je ďaleko pred svojou svätyňou a veľa nechýbalo, aby jeho štyridsaťmetrový lob skončil pod brvnom. Tesne pred prestávkou ešte Ďubek pred odkrytou bránou hostí len o kúsok minul Pekárovu umne načasovanú prihrávku.

Po zmene strán najprv Greššák hlavou tesne minul bránu po rohovom kope, ktorý zahrával Ďubek. V 65. min sa už skóre menilo, po Urgelovej prihrávke sa Kosík ocitol sám pred Zichom a chladnokrvne zakončil – 0:1. Hneď na to mohol Lovás vyrovnať, obišiel aj myjavského brankára, no v poslednej chvíli mu nohu do strely dal Častulin. V 82. min. bol Bartoš dva metre pred bránou hostí, ale lopta sa mu zamotala medzi nohami. Ružomberčania sa po inkasovanom góle všemožne snažili aspoň vyrovnať, lenže stroskotávali na katastrofálnej koncovke.

XXXXX

FC Nitra - FK Senica 0:1 (0:1)

Gól: 36. Pillár. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Šimončič, Tawamba, Zošák, Struhár - Kóňa, Štepanovský. Hralo sa bez divákov

FC Nitra: Chudý - Kutra, Kaspřák, Struhár, Mičic - Šimončič, Cléber (74. Kráľ), Zošák (89. Jackuliak), Tawamba, Obradovič (60. Šmehýl) - Benčík

FK Senica: Šulla - Krajčík, Pillár, Brabec, Šenk (73. Wijlaars) - Štepanovský, Ventúra (81. Kriško), Kóňa, Kalabiška - Kosorin (46. Blackburn), Piroska

V Nitre sa hralo pred prázdnymi tribúnami a už v prvej minúte mala šancu Senica, ale Štepanovský v dobrej pozícii strieľal tesne vedľa. V 7. min zahrával priamy kop domáci Obradovič a gólman Šulla len s námahou vyrazil loptu na roh. O päť minút neskôr sa do dobrej šance dostal Benčík, ale jeho koncovke chýbala väčšia razancia. Na opačnej strane sa dvakrát prezentoval Štepanovský, najskôr hlavičkoval nad nitriansku bránu a potom sa nepresadil sám zoči-voči brankárovi Chudému. V 36. min sa už skóre menilo, keď po peknej akcii Pirosku s Kalabiškom skóroval Pillár.

Po zmene strán sa do prvej sľubnej šance dostali domáci, keď po Obradovičovom centri hlavičkoval Benčík tesne nad bránku. Po hodine hry mal nitriansky útočník ďalšiu príležitosť, ale senický brankár jeho pokus zneškodnil. V 68. min zahrával priamy kop z viac ako 20 m kapitán hostí Kóňa, mieril tesne nad. O dve minúty sa do zakončenia opäť dostal Benčík a brankár Šulla musel zasahovať. Možnosť na vyrovnanie mal ešte v 82. min Kaspřák, ale s jeho strelou brankár hostí nemal problémy. Dve minúty pred koncom zápasu unikol Blackburn, gólman Nitry Chudý ho však vychytal.

Hlasy trénerov:

Jozef Vukušič, tréner Nitry: "Bol to najmä v druhom polčase vyrovnaný zápas. Nepodarilo sa nám ale vyrovnať skóre. Senica patrí na druhé miesto v tabuľke. Naši hráči sa snažili, škoda, že sa hralo bez divákov."

Vladimír Koník, tréner Senice: "Bolo vidieť, že Nitra má zachranárske práce za sebou, chýbala jej motivácia. V prvom polčase sme boli lepším mužstvom, po zmene strán domáci hru zlepšili. Som rád, že sme sezónu zakončili víťazstvom."

XXXXX

MFK Košice - MŠK Žilina 2:2 (1:1)

Góly: 23. Karaš, 55. Matič - 2. Paur, 90.+ Guba. Rozhodoval: Hrčka, ŽK: Sekulič (Košice), 1420 divákov.

Košice: Tofiloski – Tóth, Kavka, Šinglár, Sekulič - Viazanko, Matič, Hovančík, Gál-Andrezly - O. Diaby (60. C. Diaby), Karaš (69. Duda)

Žilina: Le Giang – Angelovič, Piaček, Vavro, Nunes (85. Leitner) - Čmelík (60. Guba), Paur, Pečovský, Škvarka (46. Barčík) - Majtán, Pich

Hostia sa už v 2. minúte tešili z vedúceho gólu. Brankár Košíc podbehol center, loptu nezachytil a Paur ju pohotovo zasunul do košickej siete. Na druhej strane v 10. minúte domáci Tóth z hranice 16-tky mieril vedľa. O dve minúty sa nedarilo ani Sekuličovi, ktorý z dobrej pozície mieril v pokutovom území len do brankára. Na druhej strane v 13. minúte ušiel po ľavom krídle Pich, Tofiloski však jeho strelu vyrazil. Potom domáci prevzali iniciatívu, začali svižnejšie, zrýchlili hru a neustále sa tlačili do pokutového územia hostí. V 23. minúte urobil podobnú chybu ako domáci gólman i brankár hostí Le Giang, ktorý nezachytil centrovanú loptu a Karaš do opustenej bránky vyrovnal. V 30. minúte sa mohli domáci dostať do vedenia, ale Matičova strela z priameho kopu skončila na žrdi. Hra sa potom prelievala z jednej strany na druhú, do dobrej šance sa dostal hosťujúci Majtán, ale pozorný Tofiloski jeho strelu kryl. Z protiútoku sa do šance domácich dostal Viazanko, snažil sa krížnou strelou prekvapiť brankára, ten však bravúrne zachránil.

V druhom polčase domáci pohrozili hneď z prvého útoku, ale Karašova strela išla tesne nad. V 51. minúte Barčík zahrával priamy kop, Tofiloski jeho strelu chytil. Domáci potom založili v 55. minúte po ľavej strane útok, lopta sa dostala k Matičovi, ktorý z 25 metrov trafil presne k žrdi a domáci viedli 2:1. Po góle prevzali iniciatívu hostia a domáci sa spoliehali už len na rýchle protiútoky. V 73. minúte striedajúci Duda mieril z dobrej pozície vedľa a o tri minúty neskôr Gál-Andrezly sa snažil z diaľky ohroziť bránku hostí, ale nemieril presne. Na druhej strane hlavičku hosťujúceho Majtána odvrátil do bezpečia Kavka. V závere mohol striedajúci Leitner vyrovnať, ale ani na dvakrát nedokázal prekonať domáceho brankára. Až v nadstavenom čase sa to podarilo Gubovi, keď domáci nedokázali odvrátiť loptu v pokutovom území a spomínaný hráč prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 2:2.

Ján Kozák, tréner Košíc: "Po lacnom inkasovanom góle sme sa rýchlo pozviechali a takmer 30 minút hráči dominovali na ihrisku. Hoci výsledkovo to nie je ono, chlapci hrajú pekný futbal a mám radosť z toho, že futbalovo napredujú. Lenže futbal sa hrá až do samého záveru a dnes sme to nezvládli. I tak som spokojný, pretože sme nastúpili bez stopérskej dvojice i bez viacerých hráčov v poli."

Štefan Tarkovič, tréner Žiliny: "Nastúpili sme s omladeným kádrom, s viacerými novými hráčmi. Myslím si, že Vavro i Čmelík si dokázali zastať svoje miesto. Remíza je zaslúžená, ale domáci predsa len boli o niečo kompaktnejší a smerom dopredu istejší. My sme mali problémy v tomto smere, až v závere sme si vypracovali veľké šance na vyrovnanie, až sa nám to napokon podarilo."

XXXXX

ViOn Zlaté Moravce - AS Trenčín 1:2 (0:2)

Góly: 66. Bolinha (z 11 m) - 32. Kubík, 36. Štefánik. Rozhodoval: Špaček, ŽK: Orávik - Holúbek, Da Silva, Baez, 1024 divákov

ViOn: Kuciak – Pavlenda, Pintér, Ondráš, Korman (56. L. Kováč) - Obročník - Mészáros, Hodek, Bolinha, Orávik - Bernáth (84. Ondrejka)

Trenčín: Volešák – Čögley, Da Silva, Kleščík, Mazáň - Lobotka - Kubík (90. Mondek), Štefánik, Holúbek, Frimmel (64. Baez, 85. Adi) - William

Stretnutiu predchádzala milá udalosť, keď sa s odchádzajúcim trénerským tandemom Jarábek, Ivanka oficiálne rozlúčili majiteľ ViOn-u Viliam Ondrejka a prezident klubu Karol Škula.

Prvá polhodina priniesla typický medzišestnástkový futbal s množstvom nepresností na oboch stranách. V 18. minúte sa šikovne uvoľnil na hranici 16-tky Frimmel, z uhla namieril iba do bočnej siete. Po polhodine prišla pekná akcia po osi Mészáros - Hodek - Bernáth, ktorej pred Volešákom chýbal povestný krôčik. V 32. minúte Štefánik kolmicou vysunul Kubíka, ktorý povedľa bezmocného Kuciaka skóroval. Skóre sa opäť menilo v 36. minúte, keď Kubíkova strela z 23 metrov nepríjemne zaplávala a skončila v sieti prekvapeného Kuciaka. V závere prvého dejstva mohol vrátiť domácich do hry Hodek, jeho strela pozdĺž celej bránky skončila mimo.

Úvodné minúty druhého polčasu patrili aktívnejším hosťom. V 51. min Štefánik rozohral štandardnú situáciu, ale Holúbek z asi desiatich metrov tesne minul pravú žrď domácej brány. Po hodine hry sa po Štefánikovej prihrávke ocitol v gólovej šanci Kubík, jeho strelu v poslednej chvíli odvrátil na roh Pintér. Kontaktný gól priniesla 66. minúta, keď po zákroku Da Silvu na Bolinha sa kopal pokutový kop, ktorý sám faulovaný hráč bezpečne premenil. Vyrovnanie mal na kopačke v 69. min Hodek, z rohu malého vápna však mieril len do bočnej siete. V 75. min aktívny Bolinha "nabil" Orávikovi, ktorého strela spoza šestnástky len tesne minula Volešákovu bránu. V 88. min opäť Bolinha ponúkol streleckú príležitosť striedajúcemu Ondrejkovi, ten však v dobrej šanci mieril nad. Futbalovejší Trenčania si napokon zaslúžené víťazstvo ustrážili.