Frankfurt historický víťaz Európskej ligy: Kraľovanie spečatil Borre

Na snímke futbalisti Eintrachtu Frankfurt oslavujú s trofejou po víťaztve vo finálovom zápase Európskej ligy Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 18. mája 2022 v Seville. Foto: TASR/AP

Frankfurt nadviazal na úspech z roku 1980, keď vyhral predchodcu Európskej ligy - Pohár UEFA.

Sevilla 19. mája (TASR) - Futbalisti Eintrachtu Frankfurt sa stali prvýkrát v histórii víťazmi Európskej ligy UEFA. V stredajšom finále v španielskej Seville zdolali Glasgow Rangers 5:4 v jedenástkovom rozstrele. V riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1, v predĺžení gól nepadol.

Zverenci Olivera Glasnera si vďaka triumfu v druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaži zabezpečili účasť v skupinovej fáze Ligy majstrov 2022/2023. Frankfurt nadviazal na úspech z roku 1980, keď vyhral predchodcu Európskej ligy - Pohár UEFA.

Finále Európskej ligy UEFA - sumár:

Sevilla

Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 1:1 pp (1:1, 0:0), 5:4 v rozstrele z 11 m

Góly: 69. Borre - 57. Aribo. Rozstrel z 11 m: Tavernier - 0:1, Lenz - 1:1, Davis - 1:2, Hrustic - 2:2, Arfield - 2:3, Kamada - 3:3, Ramsey - nedal, Kostič - 4:3, Roofe - 4:4, Borre - 5:4. ŽK: Aribo, Wright. Rozhodovali: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všetci Slov.), 41.500 divákov

Eintracht: Trapp - Tuta (59. Hasebe), Toure, Ndicka (100. Lenz) - Knauff, Sow (106. Hrustic), Rode (90. Jakič), Kostič - Lindström (72. Hauge), Kamada - Borre

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Bassey, Barišič (117, Roofe) - Jack (74. Davis), Lundstram - Kent, Wright (74. Sakala, 117. Ramsey), Kamara (90.+1 Arfield) - Aribo (101. Sands)

Na snímke futbalista Joe Aribo z Glasgowa Rangers strieľa gól počas finálového zápasu Európskej ligy Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 18. mája 2022 v Seville.

V 6. minúte sa o prvý dramatický moment postaral Lundstram, ktorý v snahe získať loptu zasiahol Rodeho kopačkou do hlavy. Stredopoliar nemeckého tímu po ošetrení pokračoval v stretnutí s tržnou ranou, ktorú mu zakrýval "turban". Frankfurt mal v prvom polčase na ihrisku veľkú prevahu. V 12. minúte sa Kamada dostal do šestnástky, v nej však vmanévroval s loptou do ťažkej pozície a McGregor si s jeho pokusom poradil. Brankár škótskeho tímu bol v permanencii aj po strele Knauffa, ktorú vyrazil na roh. Po polhodine podnikol Kostič šprint z hĺbky vlastnej polovice, potiahol loptu až do šestnástky súpera, no krížnym pokusom minul ľavú žrď bránky Rangers. Frankfurt nebol za svoju aktivitu odmenený gólom.

Naopak, bol to škótsky tím, ktorému sa aj s dávkou šťastia podarilo otvoriť skóre. Sérii zaváhaní dal pečať Tuta, keď ako posledná inštancia spadol v súboji s rozbehnutým Aribom. Útočník Rangers postupoval sám na Trappa a nedal mu šancu umiestnenou strelou k žrdi - 0:1. Vyrovnanie mal v 67. minúte po chybe obrany "jazdcov" na nohe Kamada, jeho lob však pristál iba na hornej sieti. Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo o dve minúty neskôr Borremu. Kostič našiel rafinovaným centrom kolumbijského spoluhráča, ktorý si našiel priestor medzi dvoma stopérmi a šikovným tečom usmernil loptu z tesnej blízkosti do siete - 1:1. V ďalšom priebehu šancí výrazne ubudlo, ani jeden tím nechcel spraviť zbytočnú chybu a duel z tohto dôvodu dospel do predĺženia.

Na snímke futbalista James Tavernier (uprostred) z Glasgowa Rangers a Filip Kostič z Frankfurtu počas finálového zápasu Európskej ligy Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 18. mája 2022 v Seville.

V jeho úvode po chybe Basseyho vnikol do pokutového územia Borre, stopér Rangers však následne svoje zaváhanie napravil, keď v poslednej chvíli vložil súperovmu hráčovi nohu do strely. V 107. minúte vypálil tvrdo Barišič, ale iba do miesta, kde stál pripravený Trapp a ten loptu vyboxoval. V 118. minúte mohol rozhodnúť Kent, ale vo vyloženej šanci trafil iba nohu brankára Eintrachtu. V rozstrele z 11 m zaváhal jedine Ramsey vo štvrtej sérii. Víťazstvo Eintrachtu následne spečatil Borre, ktorý strelil aj gól na 1:1.

Oliver Glasner, tréner Frankfurtu: "Fantastický úspech, určite ho budeme oslavovať niekoľko dní. Bola to brutálna dráma s rozstrelom na záver. Som na hráčov nesmierne hrdý. Je za nami bláznivá sezóna s náročným a ťažkým začiatkom a nemôžem uveriť tomu, že tu nakoniec stojíme ako víťazi Európskej ligy."

Giovanni van Bronckhorst, tréner Rangers: "Je to pre nás veľké sklamanie. Prehra vo finále európskej súťaže musí bolieť. Urobili sme všetko pre úspech, ale jedenástky sú lotéria. Aaron Ramsey na seba v rozstrele vzal zodpovednosť a žiaľ, svoj pokus nepremenil. Všetci sme zronení a sklamaní, v kabíne to bolo cítiť. Dobre poznám ten pocit, prehral som vo svojej kariére finále MS."

Na snímke Rafael Santos Borre (vpravo) z Eintrachtu Frankfurt sa teší z rozhodujúcej penalty počas jedenástkového rozstrelu vo finálovom zápase Európskej ligy Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 18. mája 2022 v Seville.

Ohlasy svetových médií na triumf Eintrachtu Frankfurt vo finále Európskej ligy UEFA:

Kicker (Nem.): "Maximálna dráma. Frankfurt vyhral Európsku ligu po jedenástkovom rozstrele."

Bild (Nem.): "Eintracht je opäť na listine víťazov európskych futbalových súťaží. Získal trofej 25 rokov po tom, ako v Pohári UEFA triumfovalo Schalke 04. Finálový večer poznačil krvavý faul a chaos v úvodnom choreu. Hrdinom rozstrelu bol Trapp."

DPA (Nem.): "Suchoty sa skončili. Frankfurt sa po 42 rokoch dočkal európskej klubovej trofeje."

bbc.com (Angl.): "Jedenástkový rozstrel sa pre Rangers skončil agóniou. Táto finálová prehra bude ešte dlho bolieť."

The Scotsman (Skót.): "Rangers prehrali finále Európskej ligy po rozstrele. Ramsey vo štvrtej sérii stroskotal na Trappovi."

Marca (Šp.): "Trapp urobil z Eintrachtu šampióna Európskej ligy."

Gazzetta dello Sport (Tal.): "Jedenástkové k.o. pre Glasgow Rangers, rozhodol nepremenený pokus Ramseyho."

L´Equipe (Fr.): "Frankfurt je kráľom Európskej ligy, Rangers padli v rozstrele."

idnes.cz (ČR): "Eintracht ovládol Európsku ligu, Rangers zlomil v rostrele. Rozhodol Borre."

1982/83 RSC Anderlecht Brusel - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1

1983/84 Tottenham Hotspur - Anderlecht Brusel 1:1 a 1:1 (4:3 rozstrel z 11 m)

1984/85 Real Madrid - Videoton Székesfehérvár 3:0 a 0:1

1985/86 Real Madrid - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2

1986/87 IFK Göteborg - Dundee United 1:0 a 1:1

1987/88 Bayer Leverkusen - Espaňol Barcelona 0:3 a 3:0 (3:2 rozstrel z 11 m)

1995/96 Bayern Mníchov - Girondins Bordeaux 2:0 a 3:1

1996/97 Schalke 04 Gelsenkirchen - Inter Miláno 1:0 a 0:1 (4:1 rozstrel z 11 m)

1997/98 Inter Miláno - Lazio Rím 3:0 (0:1) v Paríži

1998/99 AC Parma - Olympique Marseille 3:0 (2:0) v Moskve

1999/00 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londýn 0:0 v Kodani (4:3 rozstrel z 11 m)

2000/01 FC Liverpool - CD Alaves 5:4 pp (4:4, 3:1) v Dortmunde

2001/02 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2 (2:0) v Rotterdame

2002/03 FC Porto - Celtic Glasgow 3:2 pp v Seville

2003/04 FC Valencia - Olympique Marseille 2:0 v Göteborgu

2004/05 CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1 v Lisabone

2005/06 FC Sevilla - FC Middlesbrough 4:0 v Eindhoven

2006/07 FC Sevilla - Espanyol Barcelona 2:2 v Glasgowe (3:1 rozstrel z 11 m)

2007/08 Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 v Manchestri

2008/09 Šachtar Doneck - Werder Brémy 2:1 pp v Istanbule

2009/10 Atletico Madrid - FC Fulham 2:1 pp v Hamburgu

2010/11 FC Porto - Sporting Braga 1:0 v Dubline

2011/12 Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3:0 v Bukurešti

2012/13 Benfica Lisabon - Chelsea Londýn 1:2 v Amsterdame

2013/14 FC Sevilla - Benfica Lisabon 0:0 v Turíne (4:2 rozstrel z 11 m)

2014/15 FC Sevilla - Dnepr Dnepropetrovsk 3:2 vo Varšave

2015/16 FC Liverpool - FC Sevilla 1:3 v Bazileji

2016/17 Ajax Amsterdam - Manchester United 0:2 v Štokholme

2017/18 Olympique Marseille - Atletico Madrid 0:3 v Lyone

2018/19 Chelsea Londýn - Arsenal Londýn 4:1 v Baku

2019/20 FC Sevilla - Inter Miláno 3:2 v Kolíne

2020/21 Villarreal CF - Manchester United 1:1, 11:10 po 11 m rozstrele v Gdansku

2021/22 Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 1:1, 5:4 po 11 m rozstrele v Seville