< sekcia Šport

Systém VAR bude vo Fortuna lige už od 3. apríla

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Zavedenie systému VAR privítal aj prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák.

Bratislava 5. marca (TASR) - Systém VAR (video assistant referees) nasadia v slovenskej futbalovej Fortuna lige od 3. apríla 2021. Pre web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) to potvrdil VAR projektový manažér SFZ Vladimír Medveď.

"Konkrétne využívania systému VAR v tzv. live forme v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna lige vo dvoch TV stretnutiach v rámci jedného kola je termínované na 3. resp. 4. apríla 2021," uviedol Medveď. Tento dátum zohľadňuje úplnú pripravenosť vyškolených tímov, techniky a aj organizačné zabezpečenie podmienok pre správne používanie systému VAR.

Rozhodnutie o vývoji projektu VAR padlo na pravidelnom mítingu IFAB, Medzinárodného výboru pre pravidlá, v novembri 2015. Použitie systému VAR v jednotlivých krajinách má tri etapy: plánovanie, prípravu a spustenie. SFZ po skončení MS 2018 prvýkrát oficiálne kontaktoval zástupcov IFAB a prezentoval záujem zapojiť sa do skupiny krajín, využívajúcich systém VAR. S prvou fázou zavádzania tohto moderného súboru technických prostriedkov sa na Slovensku začalo v decembri 2018, teraz je pred spustením tretej, teda jeho uplatnením v praxi na štadiónoch v súťažných zápasoch. "Každá fáza zavedenia systému VAR do futbalovej súťaže si vyžadovala potrebný čas a celý proces bol značne ovplyvnený situáciou, spojenou s pandémiou COVID-19 a jej negatívnym vplyvom, zabraňujúcim hrať futbalové stretnutia, potrebné pre školenia rozhodcov a ich asistentov,“ vysvetlil Medveď.

Vo februári 2021 lektor VAR vzdelávania ukončil vyškolenie ôsmich dvojíc rozhodca – asistent rozhodcu pre výkon funkcií VAR (videoasistent rozhodcu) - AVAR (asistent videoasistenta rozhodcu). "Momentálne sa ešte finalizuje odstránenie posledných technických nedostatkov v rámci nadstavby základného systému VAR, ktorý je primárne určený pre možnosť opakovania videozáberov všetkých TV kamier,” dodal projektový manažér.

Zavedenie systému VAR privítal aj prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák. „Veríme, že systém VAR bude prínosom pre Fortuna ligu. Počas celej sezóny sme spolupracovali so SFZ pri implementácii systému na jednotlivých štadiónoch našej ligy a VAR bežal už v tzv. offline podobe. Projekt plne zastrešuje Slovenský futbalový zväz. VAR je napojený na televízne stretnutia, ktoré sú od začiatku jarnej časti Fortuna ligy snímané v zvýšenom produkčnom štandarde na 9 kamier. Fanúšik má nielen lepší zážitok z futbalu, čo sa odráža aj na číslach sledovanosti, ale navýšenie počtu kamier bola nevyhnutnosť práve pre systém VAR. Kluby Fortuna ligy spoločne s partnermi vytvorili maximálne úsilie pri implementácii projektu,“ uviedol Kozák pre web fortunaliga.sk.