Quantcast
< sekcia Šport

V stredu rozhodne Prezídium klubov o športovom osude derby v Trnave

Na snímke bitka medzi fanúšikmi Slovana a Spartaka počas 11. kola futbalovej Fortuna ligy FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava v Trnave v nedeľu 17. októbra 2021. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Strešný orgán najvyššej súťaže považuje vyčíňanie fanúšikov za neakceptovateľné.

Bratislava 18. októbra (TASR) – V stredu zasadne mimoriadne Prezídium Únie ligových klubov (ÚLK) a rozhodne o športovom osude nedohratého derby najvyššej slovenskej futbalovej súťaže FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava. Šláger 11. kola Fortuna ligy sa v nedeľu nedohral, hlavný rozhodca Filip Glova ho predčasne ukončil po dlhej prestávke, ktorú spôsobili výtržnosti priaznivcov oboch tímov.

„ÚLK si dnes vyžiadala všetky podklady od delegovaných osôb, od rozhodcov, od oboch klubov, od Krajského riaditeľstva Policajného zboru, skrátka od všetkých, ktorí sa podieľali na bezpečnostnej otázke derby. Podklady pôjdu na analýzu a v stredu zasadne mimoriadne Prezídium ÚLK, ktoré rozhodne o športovom osude derby. Vyvodenie trestov v nadväznosti na organizačné zlyhania, či smerom k správaniu fanúšikov, je na Disciplinárnej komisii SFZ," uviedol v stanovisku prezident ÚLK Ivan Kozák.

Strešný orgán najvyššej súťaže považuje vyčíňanie fanúšikov za neakceptovateľné. „Dnes sme mali priniesť krásne video z derby atmosféry. Fotografie oboch ultras fanúšikovských skupín, ale aj rodín, ako si prišli užiť zápas, góly, ktoré rozhodli o víťazstve, remíze či prehre. Médiá mali skloňovať slová ako reklama na futbal, skvelí fanúšikovia či pulzujúca atmosféra... Aj s výhradou na správanie časti fanúšikov na hrane slušnosti, ale nie s fotografiami ako z pouličnej bitky odohrávajúcej sa na futbalovom ihrisku. Realita je však iná a derby sa skončilo neakceptovateľným vyčíňaním fanúšikov oboch táborov. Hromadná bitka, agresivita a správanie, ktoré nemá v slušnej spoločnosti čo robiť. Pred zápasom sa námestie pred City Arénou zaplnilo rodinami s deťmi, slušnými fanúšikmi, ktorí si prišli užiť športový súboj dvoch odvekých rivalov. Konečne po dlhej covidovej dobe to vyzeralo na krásnu futbalovú atmosféru. Pohľad na tie isté deti, ako pozerajú smerom na trávnik, neobdivujúc pritom výkony Škrtela či Pauscheka, no zakrývajúcich si oči pri agresívnych prejavoch skupinky chuligánov, trhá srdce," uvádza stanovisko ÚLK, ktorá bude vyvodzovať športové dôsledky.

„Voči organizácii nedeľného zápasu domácim klubom, kde došlo k nepochopiteľnému podceneniu rizikového podujatia, ale aj voči obom fanúšikovským skupinám. Dôležité je však pozrieť sa do budúcnosti a hľadať riešenia. Pre nás je to obrovské sklamanie. Deväťdesiatdeväť percent slušných ľudí si prišlo užiť zápas, no zvyšné 1 percento tiežfanúšikov bolo proti. Sú to ľudia, ktorým nejde o futbal. Je to nefér. Voči hráčom, fanúšikom, klubom a po takomto zápase budú trpieť všetci. Je to neakceptovateľné, a treba vyvodiť dôsledky, smerom k nedeľnému zápasu, smerom k fanúšikom, ktorí porušili zákon, no i koncepčné rozhodnutia smerom do budúcna. Takéto prejavy fanúšikov nemôžeme trpieť,"
zdôraznil prezident ÚLK.

Kozák dodal, že bude dôrazne presadzovať diskusiu, ako sa vyrovnať aj s väčšími skupinami fanúšikov a minimalizovať problémy.

„Budeme dôrazne presadzovať, aby sa znova naštartovala diskusia, o ktorú sa snažíme už dlhodobo. Skúsenosti zo zahraničia máme, tam sa dokázali vysporiadať aj s väčšími skupinami fanúšikov a problémy minimalizovať. O projekte spoteringu, ktorý funguje vo väčšine krajín na úrovni policajného zboru, už dlhodobo hovoríme na zasadnutiach expertnej skupiny Ministerstva vnútra. Apelujeme na štát, aby sa situáciou začal zaoberať, aby prijal represívne opatrenia, aby sa dohľadali vinníci a prijali tvrdé tresty. Apelujeme však aj na to, aby sme prijali koncepčné riešenia smerom do budúcnosti, prevencia je v tomto najdôležitejšia. Musíme vedieť o tom, že sa k nám chystá skupina zahraničných fanúšikov z rôznych krajín, a musíme vedieť voči nim zasiahnuť, a keď porušia pravidlá, prijať voči nim trestnoprávnu zodpovednosť. Veď v derby sme na ihrisku videli zástupcov viacerých zahraničných fanúšikovských skupín, čo je nepochopiteľné. Bez toho nebude existovať poriadok," konštatoval šéf ÚLK.