Nováčik z Prešova získal v Podbrezovej bod. V Myjave sa lúčil Černáček

Na snímke plagát fanúšikov Spartaka Myjava, prostredníctvom ktorého sa lúčili s dlhoročným hráčom Martinom Černáčkom pred zápasom 19. kola futbalovej Fortuna ligy Spartak Myjava – Slovan Bratislava v Myjave 10. decembra 2016. Foto: TASR/Martin Palkovič

Dunajská Streda vyhrala na domácom ihrisku nad ViOnom.

Myjava 10. decembra (TASR) - Ešte pred začiatkom samotného stretnutia sa uskutočnil slávnostný úvod, keďže s kariérou sa týmto duelom lúčil dlhoročný kapitán domáceho tímu, Martin Černáček. To akoby bolo aj impulzom pre kopaničiarov, ktorí vstúpili do zápasu aktívne a po prvý raz pohrozili už vo 4. minúte, hlavička Pavlíka skončila nad bránou. Už o minútu sa ale skóre menilo, Machovec nacentroval do pokutového územia, Abrahám priťukol loptu Pekárovi a ten ju umiestnil k žrdi – 1:0.

Slovan mohol rýchlo vyrovnať, v 8. minúte poslal loptu pred bránu Soumah, ale Machovec ju z bránkovej čiary odkopol do bezpečia. Soumah sa individuálne presadil aj o štyri minúty, dokázal sa zbaviť obrannej dvojice, ale pri pokuse obísť Hrušku si posunul loptu príliš ďaleko. Hra sa postupne viac upokojila, Myjavčania pohrozili v 26. minúte z priameho kopu, Kolár mieril privysoko. V závere prvého dejstva ešte preveril Grejfa zo strednej vzdialenosti Kóňa.

Po zmene strán hlavičkoval v 48. minúte nad bránu De Marco. V 57. minúte bol najskôr vo veľkej šanci Soumah, jeho pokus zneškodnil Hruška, lopta sa ešte odrazila k striedajúcemu Oršulovi a ten už nemal problém trafiť odkrytú bránu – 1:1. Hostia boli naďalej aktívnejší, v 63. minúte vystrelil zo strednej vzdialenosti Kubík. Tlak Slovana bol vo zvyšku zápasu sterilný, domácim sa nedarilo finalizovať kontry. V nadstavenom čase bol ešte vylúčený Savičević po druhej žltej karte. To však ešte nebolo všetko. Po taktickom faule Kukoľa na Scheta ten následne sotil do domáceho hráča, nastala šarvátka, v ktorej boli zapojení takmer všetci hráči a výsledkom boli udelené červené karty pre Kukoľa a Scheta.
.
Spartak Myjava – ŠK Slovan Bratislava 1:1 (1:0)
5. Pekár – 57. Oršula. Rozhodoval: Glova, ŽK: Duga, Abrahám, Pavlík – Kubík, Priskin, Savičević, De Marco, ČK: 90.+ Kukoľ - 90.1 Savićević (po druhej ŽK), 90.3 Schet, 837 divákov.

Zostavy a striedania:

Myjava: Hruška – Machovec, Pavlík, Ostojić, Kukoľ – Bílovský, Kóňa – Abrahám (69. Mehremić), Pekár (76. Marček), Duga – Kolár (81.Černáček)

Slovan: Greif – Kubík, De Marco, Saláta, Kotula – Savićević, Rigo – De Sa (42. Oršula), Soumah (87. Šefčík), Schet – Priskin

Hlasy po zápase

Mikuláš Radványi, tréner Myjavy:
"Mali sme dobrý vstup do zápasu, začali sme aktívne, dali sme gól. Potom súper prevzal iniciatívu, ale do šancí sme ich nepustili. V druhom polčase sme chceli hrať aktívne, ale Slovan má svoju silu, nakoniec vyrovnali v situácii, kde na polovici ihriska neviem či nebol faul na nášho hráča. Pri konci už boli emócie. Aj my sme chceli, aj súper. Pre oko diváka to musel byť dobrý zápas. Škoda, že padli len dva góly. S Čečom sme sa chceli rozlúčiť víťazne, ale nakoniec musíme brať aj bod."

Ivan Vukomanovič, tréner Slovana: "Po dvoch prehrách sme chceli odohrať dobrý zápas. Chceli sme byť dominantní, mať držanie lopty a zápas vyhrať. Pred zápasom sme sa bavili o dominantných stránkach Myjavy a jednou z nich bol aktívny presing od začiatku zápasu. Po piatich minútach sme inkasovali, čo nás trošku zrazilo dole. Po pár minútach sme mali šancu na vyrovnanie, ale nedokázali sme loptu dotlačiť do siete. Potom sa mužstvo viac snažilo, hlavne v druhom polčase. Vytvorili sme si šance, ale prejavila sa slabá efektivita. Po vyrovnaní sme šli za víťazstvom, chceli sme vyhrať. Myslím si, že to bol dobrý zápas. Bolo v ňom veľmi veľa emócií."

ŽP Šport Podbrezová – 1. FC Tatran Prešov 1:1 (1:0)

V prvom polčase diváci videli množstvo streleckých pokusov i šancí na oboch stranách. Úvodné minúty patrili domácim. Djordjevič preveril Taliana v bránke dobrou strelou zo šestnástky a Breznaník ho dokonca z rohu päťky prestrelil, ale loptu pred čiarou nemal kto poslať medzi žrde. Tento skúsený podbrezovský hráč bol pri chuti, skúšal to aj po štvrťhodine hry, no gólman hostí bol proti. Tatran pohrozil Rolincom zo signálu z priameho kopu, trafil však Kostelného. Peknú koncovku predviedol spoza šestnástky Bartek, Kuciak bol pozorný. Po polhodine hry sa blysol dobrou hlavičkou Viazanko, lopta od zeme putovala k žrdi, ale Talian sa parádne natiahol. Na opačnej strane sa mal na pozore i brankár 'Železiarov' po strele Rolinca. Gólový moment sa dostavil v poslednej minúte prvého dejstva. Odrazená lopta našla na šestnástke aktívneho Breznaníka a ten ju pravačkou nekompromisne poslal po zemi presne k žrdi.

V druhom polčase domáci poľavili a Prešov to využil. V 64. minúte ťažkú loptu Kuciak s námahou vyrazil a v sklze sa presadil Kubus – 1:1. Podbrezovčania následne prepli na vyššie obrátky a vypracovali si vyložené šance. V sedemdesiatej minúte po Kostelného strele lopta putovala za čiaru, ale pred Šafrankom ju v poslednej chvíli odkopol Petko. Neskôr v päťke hlavičkoval úplne voľný Šafranko, ale zaskvel sa Talian. V 84. minúte sa po odpískaní Krivák zahnal rukou na Kubusa a videl červenú kartu. Oslabení domáci v závere nedokázali strhnúť víťazstvo na svoju stranu, takže Tatran získal cenný bod.

Góly: 45. Breznaník – 64. Kubus. Rozhodoval: Chmura. ŽK: Viazanko - Rolinc, Micherda, Petko, Kubus, Keresteš, ČK: 84. Krivák (Podbrezová), 1006 divákov.

ŽP Šport: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordjevič – Podio, Vajda – Viazanko, K. Kuzma (65. Kochan), Breznaník (80. Bernadina) – Šafranko

1. FC Tatran: Talian – Petko, Jacko, Dzurík, Bartek – Micherda – Kubus (90+1 Grešák), Katona, Streňo (87. Dupkala) – Špyrka (90+3 Keresteš) – Rolinc

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Tento posledný zápas sme chceli vyhrať a urobili sme pre to na ihrisku maximum. Oproti nám stál skvelý brankár Jožko Talian ktorý veľa krát aj s prispením šťastia zachránil svoj tím. My sme ani pred čiarou nedokázali loptu dotlačiť do bránky. Vedeli sme, že súper bude prehusťovať priestor a hrať organizovane, no i napriek tomu sme sa veľakrát vedeli presadiť, chýbalo iba šťastie v koncovke. Zápas mal svoj náboj a dej, chýbal k tomu z nášho pohľadu lepší rezultát. Chlapci siahli na dno síl, no sú aj takéto zápasy, keď to jednoducho nepadne."

Miroslav Jantek, tréner Prešova: "Vychádzali sme z toho, že Podbrezová je silný tím a nie náhodou je na druhom mieste. Takže taktika bola jasná, znepríjemniť a zhustiť priestor tridsať metrov pred bránkou. Ďalšou prioritou bolo, aby sme boli nebezpeční aj smerom hore. V prvom polčase sme mali gólové príležitosti, rovnako ako aj domáci, inkasovali sme však nešťastný gól v závere, ktorý tím nedostal do paniky. Trpezlivo sme si počkali na možnosť a dali šťastný gól. Domáci sa potom tlačili do víťazstva, ale skvelým výkonom Taliana sme ich tlak ustáli. Získali sme možno šťastný bod, no pre nás má veľkú hodnotu."

XXX

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC ViOn Zlaté Moravce–Vráble 1:0 (1:0)

Prvú strelu zaznamenala Dunajská Streda v 6. minúte, keď Kováčovu pozornosť otestoval Huk. V 10. minúte dostal ideálnu loptu do behu Szarka, ale spätnú prihrávku pred bránou hostia stihli odkopnúť. V 18. minúte po rohovom kope Vidu sa lopta dostala k Ljubicicovi, ale jeho strelu Kováč bravúrne vyrazil na roh. V 25. Minúte sa ujali vedenia domáci, po prihrávke z pravej strany ukončil akciu Vida – 1:0. Po inkasovanom góle hostia ožili, snažili kombinovať, a dostať sa bližšie k bránu DAC. V 34. minúte sa Obročník dostal pred Slávika, ale domáci brankár dobre zakročil. Na konci prvého polčasu hrozila Dunajská Streda, ale pokus Vidu blokovali obrancovia.

Druhý polčas začali lepšie domáci, v 54. minúte po rohom kope hlavičkoval na bránu Ljubicic, ale Kováč bol na mieste. O dve minúty neskôr po rohovom kope Orávika hlavičkoval Karlík tesne vedľa. V 58. minúte z hranice pokutového územia pálil Orávik, lopta letela tesne vedľa. Hra sa presunula do stredu poľa, ale nebezpečnejší boli hostia. V 75. a 77. minúte zahrávali hráči ViOn-u priame kopy, ale ani Karlík, ani Orávik neohrozil domácu bránu. Obrovskú šancu nevyužili domáci v 86. minúte, Sarr sa predral do pokutového územia, na ľavej strane obišiel aj vybiehajúceho brankára, ale strelu z bránkovej čiary vykopol hosťujúci Pintér. Skóre zápasu sa už do konca nezmenil, Dunajská Streda ukončila jesennú časť sezóny víťazstvom. ViOn stratil prvé body prvýkrát po príchode trénera Juraja Jarábka.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC ViOn Zlté Moravce–Vráble 1:0 (1:0)
Gól:
25. Vida. Rozhodoval: Očenáš, ŽK: Zs. Németh, Kontár – Gešnábel, 3777 divákov.

FC DAC: Slávik - Živkovič, Huk, Szépe, Németh Zs. - Ljubicic – Vida (79. Mészáros), Kontár, Simon (89. Šabala), Štepanovský – Szarka (64. Sarr)

ViOn: Kováč – Boszorád, Karlík, Pintér, Pastva (82. Sombat) – Obročník – Orávik, Mateus, Bariš, Válovčan (29. Guilavogui) – Gešnábel (67. Da Silva)

Csaba László, tréner DAC-u:
"Kolegovi gratulujem, mužstvo prebral v ťažkej situácií a vyhral v rade tri zápasy. Teraz sme videli, prečo. Víťazstvo sa zrodilo po tvrdej práci. Chceli sme hrať agresívne, aktívne. Po strelenom góle sme hrali defenzívne. Gratulujem mužstvu k víťazstvu, dnes sme získali dôležité tri body."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Gratulujem DAC-u k trom bodom, ktoré si zaslúžili. Gratulujem Dunajskej Strede k rastúcemu štadiónu a fanúšikom, konečne sa hrá vo futbalovom prostredí. Vedeli sme, že domáci idú po tri body, tak sme sa aj pripravovali. Súper našu chybu využil a skóroval. Mali sme šance na skórovanie. Sme smutný, ale prehrali sme s dobrým súperom."

XXX

MFK Ružomberok - FK Senica 2:1 (1:0)

Od začiatku sa hral svižný futbal. Domáci zápas otvorili s útočným apetítom a už vo 4. minúte musel Šulla čarovať pri hlavičke J. Masla z bezprostrednej blízkosti. V 11. minúte Mareš po prihrávke Chriena technicky otvoril zápasový účet. Následným sľubným útočným ťahok Liptákov chýbala presnejšia finalizácia. V 24. minúte zakončoval Mareš a Šulla vytlačil loptu na roh. V 32. minúte Daniel potiahol rýchlu akciu po pravej strane, no stroskotal na senickom gólmanovi. V 37. minúte mohli hostia vyrovnať, striedajúci Turyna sa sám rútil na Macíka, ale zo súboja vyšiel s čistým štítom domáci brankár.

Po zmene strán prvú strelu kryl Macík, keď ho z diaľky otestoval Lopéz. V 56. minúte ružomberský brankár len pred seba vyrazil nepríjemnú strelu z diaľky, ale jeho spoluhráči stihli dostať loptu do bezpečia. Senica v druhom dejstve bola aktívnejia než do prestávky a snažila sa o zmazanie jednogólového manka. V 66. minúte Chrien potiahol domácu skciu a z Marešovou koncovkou si poradil Šulla. V 72. minúte po peknej ružomberskej akcii a prihrávke Lačného na 2:0 zvýšil Gál-Andrezly. V 82. minúte hostia vykresali iskierku nádeje na bod, keď zblízka znížil Kosorin na konečných 2:1 pre domácich. Záhoráci nevyhrali už v štrnástom ligovom súboji za sebou.

11. Mareš, 72. Gál-Andrezly - 82. Kosorin. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Lačný, Chrien, P. Maslo - Březina, 1075 divákov.

Ružomberok: Macík - Kolčák, J. Maslo, Kružliak - Nagy, Daniel (46. P. Maslo), Chrien, Ďubek - Gál-Andrezly - Mareš (90. Menich), Lačný (73. A. Lovás)

Senica: Šulla - Kosorin, Březina, Pillár, Delgado (46. Ebwelle, 76. Blažek)) - Varga (34. Turyna), Kopičár - Gutierre, Mráz, Ruis - Lopéz

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka:
"Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, okrem gólu malo mužstvo štyri až päť ďalších príležitostí na skórovanie. Senicu podržal brankár Šulla. Po prestávke akoby na nás padla nervozita a obava z toho, že zápas môžeme priviesť do víťazného konca. Napriek tomu, prišiel náš druhý poisťovací gól, no vlastnými chybami sme umožnili súperovi znížiť. Napokon sme dotiahli stretnutie do trojbodového konca."

Miroslav Mentel, tréner Senice: "Presne tak ako v predchádzajúcich zápasoch sme mali zlý vstup. Toto mužstvo je mladé, neskúsené, pre nich je každé prostredie nové. V prvom polčase boli aktívnejší domáci, nás dva až trikrát svojimi zákrokmi podržal Šulla. V druhej polovici akoby z nášho mužstva všetko spadlo a nastúpilo do nového zápasu. Druhé 45-minútovky máme vždy lepšie, čo sa aj dnes potvrdilo. Škoda, že v závere sme nepridali druhý gól, remíza na konci roka by nás potešila."