< sekcia Šport

Hráči v Španielsku sa stále nedohodli s ligou na znížení platov

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Španielska vláda vie klubom pomôcť znížiť náklady na mzdy a zároveň zaručí hráčom ich prácu po skončení krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu.

Madrid 5. apríla (TASR) - Futbalisti v Španielsku sa stále nevedia dohodnúť s vedením Národnej futbalovej profesionálnej ligy (LFP) na uspokojivom riešení zníženia platov. Hráčska asociácia v nedeľu podrobila kritike rozhodnutie ligy, ktorá žiada, aby klubom pomohla vláda svojimi opatreniami.

Španielska vláda vie klubom pomôcť znížiť náklady na mzdy a zároveň zaručí hráčom ich prácu po skončení krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu. Vedenie ligy uviedlo, že takýto postup je nutný, keďže na svete stále nie je dohoda ohľadom zníženia platov hráčov. Hráčskej asociácii sa tento krok nepáči. Podľa nej mala liga pre toto obdobie vytvoriť finančnú rezervu, zvlášť keď vždy vyzývala španielske kluby k "ekonomickým kontrolným opatreniam" a "vyváženej ekonomike". Futbalisti takisto zdôrazňujú, že liga nie je predčasne ukončená, ale iba dočasne pozastavená. Už predtým uviedli, že pre nich nie je problém vzdať sa v rozumnej miere peňazí zo mzdy, ale nie v takom objeme ako chcú liga a kluby.

Podľa agentúry AP sa hráčom nepáči, že by mali znášať až takmer polovicu celkových strát. Podľa odhadov expertov by La Liga a Segunda Division pre pandémiu koronavírusu mohli stratiť celkovo takmer jednu miliardu eur. V Španielsku aktuálne evidujú vyše 130.000 prípadov nakazenia koronavírusom, vyše 12.400 osôb chorobe COVID-19 podľahlo.