Liga národov: Španieli zdolali doma Česko 2:0, Gréci vyhrali skupinu

Hráč Paddy McNair (vľavo) zo Severného Írska a cyperský hráč Alex Gogic počas zápasu 4. kola Ligy národov Severné Írsko - Cyprus 12. júna 2022 v Belfaste. Foto: TASR/AP

Severné Írsko je v C-divízii aj po štvrtom kole bez víťazstva.

Bratislava 12. júna (TASR) - Futbalisti Španielska sa po štvrtom kole dostali na čelo 2. skupiny A-divízie Ligy národov. Finalista uplynulej edície súťaže zdolal doma Česko 2:0 a v tabuľke figuruje o bod pred Portugalskom, ktoré bez Cristiana Ronalda prehralo na pôde Švajčiarska 0:1.

Česi po dvadsiatich minútach hry v Malage viedli na strelecké pokusy 4:0, dva z nich z kopačiek Václava Černého a Jana Kuchtu musel zákrokmi vyriešiť domáci brankár Unai Simon. Favorit sa rozbiehal pomaly, ale potom gólovo udrel hneď zo svojej prvej strely. Marco Asensio v šestnástke ideálne prihral loptu nabiehajúcemu Carlosovi Solerovi a ten v 24. minúte zo šiestich metrov otvoril skóre - 1:0. Ten istý hráč mohol už o chvíľu neskôr zvýšiť náskok svojho tímu, ale do prestávky ďalší gól nepadol. Španieli mali aj po zmene strán výrazne vyššie držanie lopty, ale minimum streleckých príležitostí. Ich mimoriadnu efektivitu potvrdil štvrťhodinu pred koncom striedajúci Pablo Sarabia, ktorý zblízka pridal poistku do odkrytej bránky po pase od ďalšieho striedajúceho hráča Ferrana Torresa.

Švajčiari po troch predchádzajúcich prehrách získali prvé body, keď v domácom dueli s Portugalskom šokovali súpera už v úvode - z ich prvého útoku skóroval Haris Seferovič. Ubehlo iba 57 sekúnd, keď útočník Benficy Lisabon hlavou premenil na gól center Silvana Widmera z pravej strany. Portugalsku chýbal v Ženeve kanonier Ronaldo, kouč Fernando Santos dal okrem neho voľno aj stredopoliarovi Joaovi Moutinhovi a obrancovi Raphaelovi Guerreirovi. Bez svojho topkanoniera sa hostia ani raz nepresadili, čisté konto si pripísal brankár Jonas Omlin. Švajčiari napriek výhre zostali na poslednom štvrtom mieste, na Česko strácajú jeden bod.

Nórsko potvrdilo post lídra 4. skupiny B-divízie, keď doma zdolalo Švédsko 3:2. Kanonier Erling Haaland zaznamenal dva góly a pri treťom asistoval. Nóri majú na čele tabuľky 10 bodov, o tri menej má na konte druhé Srbsko po remíze v Slovinsku 2:2. Srbi v druhom polčase stratili dvojgólový náskok.

Nórsky futbalista Martin Odegaar (vľavo) a Jens Cajuste zo Švédska počas zápasu 4. kola Ligy národov Nórsko - Švédsko 12. júna 2022 v Osle.

Grécko si v predstihu vybojovalo postup do B-divízie po triumfe nad Kosovom 2:0. V tabuľke 2. skupiny C-divízie je na čele tabuľky s plným počtom 12 bodov. O šesť bodov menej má Kosovo, nad ktorým Gréci vyhrali oba vzájomné zápasy. Severné Írsko je aj po štvrtom kole bez víťazstva, v Belfaste iba remizovalo s Cyprom 2:2. O oba góly hostí sa postaral mladý útočník Andronikos Kakoullis, za domácich znížil Paddy McNair a v nadstavenom čase zachránil aspoň bod obranca Jonny Evans. Oba tímy majú na konte dva body. Gruzínsko je v tejto divízii na čele 4. skupiny po domácej remíze s Bulharskom 0:0.

Nórsko - Švédsko 3:2 (1:0)
Góly: 10. a 54. Haaland (druhý z 11 m), 77. Sörloth - 62. Forsberg, 90.+5 Gyökeres

Slovinsko - Srbsko 2:2 (0:2)
Góly: 48. Gnezda Čerin, 53. Šeško - 8. Živkovič, 35. Mitrovič