< sekcia Šport

Čechom nevyšla rozlúčka, Šilhavý nečakal prehru práve v Bulharsku

Bulharskí hráči oslavujú úvodný gól do bránky ČR v zápase A-skupiny Bulharsko - Česko 9. kola kvalifikácie EURO 2020 v Sofii 17. novembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Český tréner Jaroslav Šilhavý spravil päť zmien v porovnaní so základnou zostavou, ktorá vo štvrtok spečatila postup proti Kosovu (2:1).

Sofia 18. novembra (TASR) - Bulharskí futbalisti si pripísali premiérové víťazstvo nad Čechmi. V nedeľu ich na domácej pôde zdolali 1:0 gólom Vasila Božikova a v záverečnom stretnutí A-skupiny kvalifikácie ME 2020 sa dočkali prvého trojbodového zisku. Už však boli bez šance postúpiť, naopak, hostia mali účasť na šampionáte istú a mohli experimentovať.

Český tréner Jaroslav Šilhavý spravil päť zmien v porovnaní so základnou zostavou, ktorá vo štvrtok spečatila postup proti Kosovu (2:1). Debut v najcennejšom drese doprial brankárovi pražskej Slavie Ondřejovi Kolářovi. Toho prekonal kapitán bratislavského Slovana v 56. minúte hlavičkou po štandardnej situácii a rozhodol o výsledku. "Darovali sme súperovi jednoduchú štandardku, to bola chyba. V závere sme sa síce dostali do tlaku, ale vytúžený gól sa nám nepodarilo streliť. Úprimne, nemyslel som si, že prehráme práve tu. Chceli sme sa s kvalifikáciou rozlúčiť víťazstvom a lepším výkonom," povedal Šilhavý pre portál idnes.cz.

Jeho zverenci mali 64-percentné držanie lopty, štrnásťkrát vystrelili, kopali jedenásť rohov. K reálnemu ohrozeniu domácej bránky sa však neprepracovali a nepokrstili úspešne nové svietivo zelené dresy na zápasy "vonku". Napriek tomu Šilhavý uviedol, že hráči z novembrového kádra majú na 90 percent bližšie aj k nominácii na záverečný turnaj: "Mám zmiešané pocity, nebolo to ono, všetko nám trvalo, chýbali nábehy, šance sme nedotiahli. Hrali sme príliš pomaly, mnoho situácií sme nezvládli. Preto sa stalo, že súper mal dosť času, aby sa vždy stiahol na vlastnú polovicu a bránil. Veľmi ťažko sme sa tam dostávali, keď už prišli nábehy, nasledovali zlý center alebo zlý výber miesta. Najzložitejší je postupný útok, v posledných tridsiatich metroch pred bránkou sa musia prejaviť kvalita a súčinnosť, hra bez lopty. Veľa o tom rozprávame, pozeráme video a budeme na tom pracovať v marci na týždňovom zraze."

V Sofii sa hralo na vyprázdnenom štadióne, Česko dostalo pre partnerov a hostí reprezentácie 150 vstupeniek, v domácom sektore bol približne rovnaký počet detí, ktorým Európska futbalová únia (UEFA) dovoľuje návštevu v takýchto prípadoch. Bulharsko pykalo za rasistické prejavy fanúšikov v októbrovom stretnutí s Anglickom.

To postúpilo z prvej pozície, na záver triumfovalo v Kosove 4:0. Postupne sa presadili Harry Winks, Harry Kane, Marcus Rashford a Mason Mount, ktorý si spoločne s prvým menovaným otvoril strelecký účet v reprezentácii. Anglický kouč Gareth Southgate verí, že jeho mužstvo je na tom ešte lepšie než vlani na majstrovstvách sveta, kde skončilo na štvrtej priečke. V kvalifikácii MS 2018 nastrieľalo osemnásť gólov v desiatich dueloch, teraz 37 v ôsmich vystúpeniach. "Páči sa mi sebavedomie tímu. Hráči kontrolujú zápasy držaním lopty a vedia, že skórujú. Nenastupujú s obavami, čo sa stane, určite sme ďalej, ako keď sme išli na šampionát do Ruska. Musíme zaistiť, aby sa to nestratilo do budúceho leta. V uplynulom čase sme si však nemerali sily so špičkovými súpermi, takže nevieme, ako by sme obstáli s nimi. Vyhrať ME nie je v súčasnosti jednoduchšie ako vyhrať MS, prvé štyri tímy na svete boli európske a nesmieme zabúdať ani na Španielsko, Nemecko či Portugalsko. Bude to turnaj na vysokej úrovni," povedal Southgate pre portál BBC.