Českí futbalisti stále bez straty bodu, Kazachstan zdolali 4:2

Českí futbalisti Tomáš Sivok (vľavo) a Bořek Dočkal sa tešia po strelení gólu v kvalifikačnom zápase A-skupiny Kazachstan - Česká republika o postup na Foto: TASR/AP

Naši západní susedia trónia spolu s Islandom na čele kvalifikačnej A-skupiny.

Bratislava 13. októbra (TASR) - Futbalisti Islandu a Česka kráčajú kvalifikáciou EURO 2016 stále bez straty bodu. Island v pondelok senzačne zdolal bronzový tím z MS Holandsko 2:0, Česi potvrdili úlohu favorita na ihrisku Kazachstanu víťazstvom 4:2. Oba tímy sú s plným počtom deviatich bodov na špici A-skupiny, s impozantným skóre 8:0 vedie Island.

Zverenci trénera Pavla Vrbu uspeli v Astane aj bez svojho kapitána Tomáša Rosického, ktorého do hry nepustilo zranené lýtko. Už v 13. minúte ale strelou spoza šestnástky otvoril skóre Bořek Dočkal a ešte pred prestávkou pridal druhý gól David Lafata. Trojbodový zápis pre hostí spečatili po zmene strán Ladislav Krejčí a Tomáš Necid. Za domácich iba korigoval v závere Jurij Logvinenko.

Impozantný Island

Island v Reykjavíku ťažil z nasadenia a bojovnosti a už v prvom polčase poslal Holanďanov na kolená dvoma gólmi Gylfi Sigurdsson. Najskôr premenil po desiatich minútach hry pokutový kop a pred koncom polčasu prudkou strelou pod brvno pridal druhý presný zásah. "Oranjes" sa ešte po prestávke snažili so skóre niečo urobiť, no nič to nezmenilo na ich druhej kvalifikačnej prehre. Ešte horšie sú na tom Turci, ktorí iba remizovali v Lotyšsku 1:1 a na konte majú po troch kolách jediný bod.

V šlágri B-skupiny remíza

V šlágri B-skupiny sa v Zenici v dueli medzi Bosnou a Hercegovinou a Belgickom zrodila remíza 1:1. Domácich poslal do vedenia v 28. minúte Edin Džeko, Belgičania ale boli potom aktívnejším tímom a ich snahu korunoval vyrovnávajúcim gólom Radja Nainggolan. Na čele skupiny je Wales, ktorý doma potvrdil predpoklady a vyhral nad Cyprom 2:1, hoci takmer celý druhý polčas hral s desiatimi mužmi. Izrael triumfoval na ihrisku Andorry aj vďaka hetriku Omera Damariho a v tabuľke figuruje na druhom mieste.

Belgický futbalista Romelu Lukaku

Chorváti deklasovali Azerbajdžan

Taliansko i Chorvátsko bez straty bodu dominujú v H-skupine. Taliani uspeli na Malte chudobne 1:0 gólom Graziana Pelleho z 24. minúty a situáciu im uľahčilo aj vylúčenie domáceho Michaela Mifsuda ešte v prvom polčase. Neskôr išiel predčasne pod sprchy aj hosťujúci Leonardo Bonucci. Chorváti deklasovali Azerbajdžan v Osijeku 6:0, pod čo sa dvoma gólmi podpísal Ivan Perišič. Nóri doma vyhrali nad Bulharskom 2:1 a na lídrov skupiny strácajú tri body.