< sekcia Šport

Hapal vie, že na priamy postup chýbali body proti silným

Tréner reprezentácie Slovenska Pavel Hapal počas zápasu 10. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko - Azerbajdžan v Trnave 19. novembra 2019. FOTO TASR - Michal Svítok Foto: TASR

V utorok Slováci zdolali na trnavskom Štadióne Antona Malatinského v záverečnom súboji E-skupiny Azerbajdžancov 2:0. Na postup však potrebovali remízu Walesu s Maďarskom a to sa nestalo.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Chýbali body so silnými súpermi, takže priamy postup na EURO 2020 zostal pre slovenských futbalistov zatarasený. Šanca ale stále žije, v marci budúceho roka sa Slovensko v baráži doma stretne s Írskom a v prípade víťazstva si zahrá o miestenku na finálový turnaj proti úspešnému z dvojice Bosna a Hercegovina - Severné Írsko.

V utorok Slováci zdolali na trnavskom Štadióne Antona Malatinského v záverečnom súboji E-skupiny Azerbajdžancov 2:0. Na postup však potrebovali remízu Walesu s Maďarskom a to sa nestalo, keďže výber kouča Ryana Giggsa vyhral 2:0. Postúpil tak z druhého miesta, skupinu vyhrali vicemajstri sveta z Chorvátska. Tréner SR Pavel Hapal neskrýval po vyvrcholení kvalifikácie sklamanie. "Začiatok druhého polčasu nebol optimálny, neviem, akú úlohu v tom hralo zistenie výsledku z Walesu. Ale záver sme zasa zvládli a pridali sme druhý gól. Aj keď predtým bola veľká šanca Azerbajdžanu. Vždy tvrdím, že aj keď hráte so slabším súperom, resp. nechcem vytvárať dojem, že je slabý súper, vždy si nejakú šancu vypracuje. Podržal nás Dúbravka. Víťazstvo je dôležité v tom, že sme sa s kvalifikáciou rozlúčili víťazne pred domácim publikom, o to išlo. Druhý výsledok sme nemali vo svojej moci. Sme sklamaní," zhodnotil český kouč najprv súboj s Azerbajdžanom.Pri dvoch výhrach nad Maďarskom a Azerbajdžanom viedla priama cesta na ME len cez zisk bodov s Walesom a Chorvátskom. A tam výber okolo kapitána Mareka Hamšíka zlyhal, z 12 možných získal len jediný. "Ak chceme byť úspešní v kvalifikácii, musíme bodovať proti silným súperom. A my sme bohužiaľ nezdolali Wales ani Chorvátsko. Tam viedol kľúč k postupu. Zdolali sme dvakrát Maďarsko, a hoci som už počul, že bolo papierovo slabšie, viete, že to bol veľmi špecifický a nervózny dvojzápas. Vôbec som ho nebral ako slabšieho súpera. Rozhodlo, že sme nevyhrali doma s Walesom, aj keď sme určite mali," povedal Hapal, ktorý svoje vyše ročné pôsobenie na reprezentačnej lavičke zbilancoval slovami: "Sklamanie logicky je, že sme nepostúpili. Keď sme začínali, mali sme nejaký káder. Potom sme prišli o troch skúsených hráčov, ktorí sa rozhodli ukončiť kariéru. Museli sme to meniť, zabudovávať nových mladých hráčov. Myslím si, že sa to celkom darí. Samozrejme, bude to chcieť trošku trpezlivosti. Na druhej strane, to mužstvo má určitý potenciál a má kvalitu. Verím, že hoci sme sa nedostali cez kvalifikáciu, sme schopní dostať sa na ME cez baráž. Rok mám v hlave zbilancovaný, viac ho beriem pozitívne ako negatívne, samozrejme momentálne prevláda to negatívne, že sme nepostúpili priamo."

Päťdesiatročný tréner sa teraz už musí zaoberať marcovou barážou. Doposiaľ ju neriešil, keďže sa koncentroval iba na kvalifikačnú skupinu: "Musím povedať, že ja som to ani veľmi nesledoval. Mal som v hlave iné myšlienky, sústredil som sa na náš zápas. Ako som už povedal na predzápasovej tlačovke, nemal som to v hlave a ani teraz ešte nemám. Bohužiaľ, začnem sa tým zaoberať, keďže sme nepostúpili. Až teraz to bude dôležité. Pozreli sme si zápas Írska. Nepodarilo sa im postúpiť cez Dánsko, aj keď odohrali dobrý zápas, najmä v závere."

V druhom polčase sa na adresu domácich z hľadiska, v ktorom bolo 7825 divákov, ozval aj piskot. "Ľudia sú nervózni, keď nevyhrávate 3:0 alebo 4:0. Nám sa to nedarilo, nevytvárali sme si šance. Nakoniec sme to zvládli. Je to logické, aj ja by som bol radšej, keby nás povzbudzovali a fandili. Každý si asi myslel, že príde Azerbajdžan a my mu dáme päť gólov. No tak to nie je, pretože ak ste videli všetky zápasy Azerbajdžanu vonku, tak oni nikdy neprehrali viac ako o jeden gól. A ani Chorváti to s nimi nemali jednoduché," uzavrel Hapal.