Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Cyprus doma remizoval s Maltou a v tabuľke obsadili posledné miesto

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jozef Ďurník

V záverečnej nadstavenej sedemminútovke mohla Malta opäť po rohu vyrovnať a napokon sa jej to podarilo v 90.+8 minúte vďaka striedajúcemu Degabrielemu.

Bratislava 11. októbra (TASR) – Futbalisti Nemecka sa v pondelok stali prvými postupujúcimi na MS 2022 v Katare. V J-skupine zvíťazili na pôde Severného Macedónska 4:0 a po prehre Arménska v Rumunsku 0:1 ich už nik nemôže v tabuľke predbehnúť. Rusko zvíťazilo na pôde Slovinska 2:1 a v tabuľke „slovenskej" H-skupiny sa vyšvihlo na prvé miesto. Doterajší líder z Chorvátska totiž v Osijeku remizoval so Slovenskom 2:2.

V Maribore mal prvú šancu domáci útočník Šporar, jeho hlavičku v 15. minúte ale Safonov bez problémov skrotil. Rusi mohli ísť do vedenia už o minútu skôr, brankár Oblak vlastnú zlú rozohrávku zahasil skokom pod nohy Smolova, rozhodca odpískal penaltu, ale verdikt VAR-u určil, že Rus bol v ofsajde. V 19. minúte mohol dostať „zbornú" do vedenia obranca Sutormin, prebil sa do zakončenia, ale Oblak jeho strelu vyrazil. Rusi stupňovali tempo a v 28. minúte po priamom kope Fomina otvoril hlavou skóre stopér Divejev. A o štyri minúty už bolo 2:0 pre hostí, keď ďalší stopér Džikija po rohovom kope nožničkami zvýšil ruské vedenie. Domáci nerezignovali a v 40. minúte Iličič po spätnej prihrávke Karničnika priťukol Šporar Iličičovi, ktorý strelou k pravej tyči prekonal Safonova. V druhom polčase Slovinci vyrovnali, ale radosť Kurtičovi i domácim divákom zmaril VAR, strelec hlavičkoval z tesného ofsajdu. Rusi napokon duel doviedli do víťazného konca a dostali sa na čelo tabuľky o dva body pred Chorvátov.

Futbalisti domáceho Cypru remizovali s Maltou 2:2. V H-skupine síce zastavili sériu štyroch prehier, v tabuľke sú ale s 5 bodmi poslední. Malta je o skóre piata, obaja súperi strácajú 5 bodov na tretie Slovensko.

Domáci na štadióne v Larnake mali dobrý vstup do zápasu. Aktívnym pressingom znepríjemňovali život súperovi. Už v 7. minúte ich prevahu korunoval otváracím gólom Papulis, ktorý sa presadil peknou technickou strelou z vnútra šestnástky. V ďalšom priebehu prvého dejstva hostia postupne otupili domácu snahu, mali dokonca väčšie držanie lopty, ale šance na oboch stranách chýbali. V druhom polčase v 53. minúte vyrovnal hlavičkou po rohovom kope Zach Muscat. V 72. minúte Malťania po ďalšom rohu nastrelili tyč domácej brány. Cyprus chcel doma uspieť a odplatiť súperovi prehru 0:3 z prvého zápasu. Podarilo sa mu opäť sa dostať do vedenia v 80. minúte, keď po rýchlej akcii vykombinovala domáca ofenzíva obrancov a do poloprázdnej brány skóroval Sotiriu. Pri akcii sa zranil brankár Malty Bonello, ktorý ešte stihol prvú strelu vyraziť, musel ho vystriedať kolega Galea. V záverečnej nadstavenej sedemninútovke mohla Malta opäť po rohu vyrovnať a napokon sa jej to podarilo v 90.+8 minúte vďaka striedajúcemu Degabrielemu.

V severomacedónskom Skopje mali Nemci v prvom polčase štatistickú prevahu, čisté šance si ale nevedeli vytvoriť. Až v nadstavenom čase trafil tyč. V 50. minúte ich dostal do vedenia Havertz, ktorý do prázdnej brány zakončil rýchly brejk troch útočníkov na jedného obrancu. Favorit sa upokojil, ďalšie dva góly pridal Werner, jeden Musiala a Nemci nielenže odplatili súperovi senzačnú marcovú domácu prehru 1:2, ale mohli sa tiež radovať z postupu.

V E-skupine sa zrodili výhry favoritov, Česi v Kazani zdolali Bielorusko 2:0, resp. Wales uspel v Tallinne s Estónskom 1:0. Obaja sú v tabuľke s 11 bodmi bok po boku s päťbodovou stratou na lídra z Belgicka. Ostrovania však majú zápas k dobru. Líder G-skupiny z Holandska doma bez problémov zdolal outsidera z Gibraltáru 6:0. Pred druhým Nórskom, ktoré doma zdolalo Čiernu Horu 2:0 , má dvojbodový náskok.

Nórsko - Čierna Hora 2:0 (1:0)
Gól: 29. a 90.+6 Elyounoussi , ČK: 90.+4 Vešovič (ČH)

Holandsko - Gibraltár 6:0 (3:0)
Góly: 21. a 45.+4 Depay (druhý z 11 m), 9. Van Dijk, 48. Dumfries, 72. Danjuma, 86. Malen

Lotyšsko - Turecko 1:2 (0:0)
Góly: 70. Demiral (vlastný) - 76. Dursun, 90.+9 Yilmaz (z 11 m)

Cyprus - Malta 2:2 (1:0)
Góly: 7. Papulis, 80. Sotiriu - 53. Z. Muscat, 90.+8 Degabriele, ŽK: Demetriu, Sotiriu, Joannu - Teuma. Rozhodovali: Higler - Zeinstra, Diks (všetci Hol.)

Cyprus: Michael - Andreu (78. Pittas), Soteriu, Antoniades - Demetriu (86. Psaltis), Kastanos, Kyriaku (79. Gogič), Joannu - Papulis (85. Panajotu), Sotiriu, Loizu (60. Kakullis)

Malta: Bonello (82. Galea) - Borg (57. Shaw), Pepe, Z. Muscat - Attard, Caruana (46. Pisani), Teuma, Camenzuli - Grech (70. Degabriele), Mbong (70. Dimech) - Montebello

Slovinsko - Rusko 1:2 (1:2)

Góly: 40. Iličič - 28. Divejev, 32. Ďžikija, ŽK: Šporar, Gnezda Čerin, Verbič, Bijol, Rogelj, Lovrič - Sutormin. Rozhodovali: Dias - Tavares, Soares (všetci Port.)

Slovinsko: Oblak - Karničnik (87. Rogelj), Bijol, Mevlja, Balkovec - Gnezda Čerin (87. Zahovič), Kurtič - Iličič, Lovrič, Verbič (53. Šeško) - Šporar (72. Črnigoj)

Rusko: Safonov - Sutormin, Divejev (38. Osipenko), Džikija, Kudrjašov - Fomin (86. Jerochin), Barinov, Kuzjajev - Al. Mirančuk (78. Zabolotnyj), Smolov (78. Zacharjan), Bakajev (86. Čisťakov)

Island - Lichtenštajnsko 4:0 (2:0)
Góly: 35. a 79. Gudmundsson (oba z 11 m), 19. Thordarson, 89. Gudjohnsen, ČK: 63. M. Marxer (Lichtenštajnsko) po 2. ŽK