Dánsko zdolalo Rakúsko a postúpilo na záverečný turnaj

Dánsky futbalista Andreas Skov Olsen (uprostred) strieľa na rakúskeho brankára Daniela Bachmanna počas zápasu F-skupiny kvalifikácie MS 2022 Dánsko - Rakúsko 12. októbra 2021 v Kodani. Foto: TASR/AP

Horšie ako na druhej pozícii už v A-skupine neskončí Portugalsko, ktoré na vlastnej pôde zdolalo Luxembursko s prehľadom 5:0.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Futbalisti Dánska sa ako druhá európska reprezentácia prebojovali na záverečný turnaj majstrovstiev sveta. V utorňajšom domácom stretnutí kvalifikačnej F-skupiny zdolali Rakúsko 1:0 gólom Joakima Maehleho v 53. minúte. V ôsmich zápasoch nazbierali plný počet 24 bodov pri skóre 27:0 a z čela tabuľky ich už nemôže zosadiť nikto zo súperov.

Dáni sa pridali k Nemcom na zozname tímov s istotou účasti na MS 2022 v Katare. Po bezgólovom prvom polčase sa o kodanskom výsledku rozhodlo krátko po zmene strán. Thomas Delaney získal loptu na polovici ihriska, potiahol ju až na hranicu šestnástky, vyhol sa trom protihráčom a prihral Maehlemu, ktorý dal z prvej prízemnou strelou k žrdi jediný gól stretnutia. Dánsku to stačilo na víťazstvo a spečatenie postupu, keďže v tomto kvalifikačnom cykle stále neinkasovalo.

Príležitosť zabezpečiť si umiestnenie na prvých dvoch priečkach nevyužilo Anglicko ako líder I-skupiny. V londýnskom Wembley iba remizovalo s Maďarskom 1:1 po tom, ako na premenenú jedenástku hosťujúceho Rolanda Sallaia ešte do polčasu odpovedal John Stones. Anglicko vedie o tri body pred Poľskom, ktoré uspelo v Albánsku 1:0. Súboj v Tirane prerušili v závere na niekoľko minút. Po vedúcom zásahu hosťujúceho Karola Swiderského zasypali Poliakov domáci fanúšikovia pohárikmi a oba tímy odišli do šatní, po chvíli sa však duel dohral.

Na svetový šampionát sa priamo dostanú jedine víťazi skupín, mužstvá na druhých miestach zabojujú v baráži. Horšie ako na druhej pozícii už v A-skupine neskončí Portugalsko, ktoré na vlastnej pôde zdolalo Luxembursko s prehľadom 5:0. Hneď v úvode duelu premenil dve jedenástky Cristiano Ronaldo, ktorý svoju rekordnú zbierku rozšíril na 115 gólov v reprezentačnom drese, keď v závere riadneho hracieho času skompletizoval hetrik. Portugalsko bude o postup súperiť s vedúcim Srbskom, ktoré zdolalo v domácom zápase Azerbajdžan 3:1 a vedie o bod.

Góly: 45. a 48. Pukki

Ukrajina - Bosna a Hercegovina 1:1 (1:0)

Izrael - Moldavsko 2:1 (1:0)
Góly: 28. Zahavi, 49. Dabbur - 90.+5 Nicolaescu. ČK: 85. Reabciuk (Moldavsko) po 2. ŽK

Faerské ostrovy - Škótsko 0:1 (0:0)
Gól: 86. Dykes

Dánsko - Rakúsko 1:0 (0:0)
Gól: 53. Maehle