< sekcia Šport

UEFA pripravuje nový formát Ligy majstrov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zmeny by mohli klubom zabezpečiť vyššie príjmy z vysielacích práv a výkonnostných odmien.

Nyon 5. februára (TASR) – Vedenie Európskej futbalovej únie pripravilo plán na zmenu formátu Ligy majstrov od roku 2024. Obsahuje rozšírenie počtu účastníkov z 32 na 36, tri "voľné karty" pre elitné kluby, ktoré sa nekvalifikujú cez domáce súťaže či nový formát skupín s desiatimi zápasmi.

Anglicko, Španielskom, Taliansko a Nemecko, ktoré majú v súčasnosti garantované štyri miestenky do skupinovej fázy, by tak dostali možnosť zabojovať aj o jednu z troch "voľných kariet". Na tie by mali nárok kluby na základe historických výsledkov v európskych súťažiach. Štvrtú miestenku by mohlo dostať Francúzsko, ktoré má v súčasnosti dve miesta v skupinovej fáze a jedno v kvalifikácii.

Namiesto ôsmich štvorčlenných skupín by sa prešlo na tzv. "Švajčiarsky systém". Všetkých 36 tímov by bolo zaradených do jednej tabuľky. Každý z nich by odohral desať zápasov so súpermi, pridelenými na základe predsezónneho postavenia v rebríčku UEFA. Prvých osem tímov by automaticky postúpilo do vyraďovacej časti, zvyšných šestnásť by o ňu muselo zabojovať v play off.

UEFA sa týmto krokom snaží presvedčiť kluby ako Real Madrid či FC Barcelona, aby upustili od zámeru vytvoriť nadnárodnú superligu. Týmto návrhom sa bude v piatok zaoberať aj organizácia Európske ligy a budúci utorok ho UEFA predstaví 55 lídrom členských zväzov. Zmeny by mohli klubom zabezpečiť vyššie príjmy z vysielacích práv a výkonnostných odmien. Informovala o tom agentúra AP.