< sekcia Šport

FL: UEFA otvorila priestor na dokončenie sezóny, ÚLK chce dohrať ligu

Na snímke zľava výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák, prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák a Richard Renert - Futbal mánia počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámili nové projekty pre fanúšikov vo futbalovej Fortuna lige 17. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Zraz slovenskej reprezentácie pred barážou s Írmi mal byť v nedeľu 22. marca. Konať sa nebude.

Nyon/Bratislava 17. marca (TASR) - Utorňajšie krízové rokovanie Európskej futbalovej únie (UEFA) prinieslo len jedno zásadné rozhodnutie. Svetová pandémia ochorenia COVID-19 odložila tohtoročné letné EURO o 12 mesiacov na jún, resp. júl 2021. Po videokonferencii UEFA so zástupcami všetkých 55 členských krajín, Európskou klubovou asociáciou (ECA), predstaviteľmi európskych líg či hráčskou asociáciou FIFPro sú pozastavené všetky súťaže UEFA a nové termíny ešte neoznámili.

Má ich určiť pracovná skupina zo zástupcov UEFA, ECA a európskych líg (European Leagues). Pôjde nielen o termíny tohto ročníka národných aj klubových súťaží, ale aj o kalendár budúcej sezóny vrátane predkôl. Intenzívne sa bude rokovať napríklad o druhom ročníku Ligy národov, budúcoročných ME hráčov do 21 rokov v Maďarsku a Slovinsku či o ME 2021 žien v Anglicku. Ako uviedol prezident UEFA Aleksander Čeferin, riadiaca organizácia nechce zrušiť ani jednu súťaž. UEFA to prebrala aj s ostatnými organizáciami a zhodli sa, že sa nebudú musieť dodržať pôvodné časové okná, domáce súťaže sa budú môcť hrať aj vtedy, keď sa normálne hrá Liga majstrov či Európska liga. UEFA tiež bude môcť využiť víkendové termíny. Britské médiá informovali, že finále LM a EL by sa mohlo posunúť o mesiac, v hre je aj turnaj Final Four. "Podrobnosti k jednotlivým rozhodnutiam vypracujú kompetentní ľudia v nasledujúcich týždňoch, základné princípy sa však dohodli v utorok. Bol to významný krok vpred, všetci sme preukázali, že sme zodpovední lídri, preukázali sme solidaritu a jednotu. Účel stál jednoznačne nad ziskom," povedal Čeferin.

V LM a EL existuje možnosť, že víťazi vzídu z Final Four turnaja štyroch semifinalistov. Rozhodnú však pracovné skupiny. Finále LM bolo naplánované na 30. mája v Istanbule. Na tom istom mieste by krátko predtým odohrali semifinále iba na jeden duel. Rovnaký model je v hre aj pre EL. Jej finále sa malo hrať 27. mája v Gdansku. Pre pandémiu už UEFA odložila osemfinálové a následne štvrťfinálové stretnutia LM aj EL. V LM zatiaľ odohrali štyri odvety osemfinále, z ktorých postúpili Atalanta Bergamo, RB Lipsko, Atletico Madrid a Paríž St. Germain. Súboje Juventus Turín - Olympique Lyon (prvý zápas: 0:1), Manchester City - Real Madrid (2:1), Bayern Mníchov - Chelsea Londýn (3:0) a FC Barcelona - SSC Neapol (1:1) odložili. V EL odohrali šesť prvých súbojov osemfinále, zápasy FC Sevilla - AS Rím a Inter Miláno - Getafe odložili.

V utorok sa rokovalo aj za účasti Slovenska, Slovenský futbalový zväz (SFZ) reprezentovali prezident Ján Kováčik a generálny sekretár Peter Palenčík, obaja rozhodnutie UEFA podporili. Zo slovenského pohľadu sú v hre baráž EURO proti Írsku, ktorá sa pôvodne mala hrať 26. marca na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne, ako aj kvalifikačné zápasy výberu do 21 rokov, ženskej reprezentácie a mládežníckych výberov. "Marcové play off a prípravy by sa mali hrať v medzinárodnom asociačnom termíne na začiatku júna. Budú však podliehať aktuálnej situácii," napísala UEFA v komuniké.

"Pre nás je najdôležitejšie to, že bol zrušený marcový termín barážových zápasov a je odložený na neskoršie. Som veľmi rád, že zvíťazil zdravý rozum. Zdravie je prvoradé a od toho sa odvíja všetko. Som rád, že si to uvedomujú aj čelní predstavitelia UEFA. To bola základná premisa celého mítingu, ktorý sme absolvovali. EURO je odložené na budúci rok. Všetky ostatné súťaže, reprezentácie ženy, 21-ka a ostatné mládežnícke reprezentácie sú odložené a budú komunikované neskôr v rámci pracovných skupín, ktoré vytvorí UEFA. Predmetom dnešnej diskusie nebola ani Liga národov. UEFA však ešte pracuje s viacerými scenármi pre klubové súťaže Ligy majstrov a Európskej ligy. Situácia v Európe je taká, aká je, a rozhodnutie bolo logické a očakávané. Čo sa týka súťaží, ktoré riadime, budeme reagovať na aktuálny stav, aký bude v spoločnosti. Myslím si však, že máme veľký priestor, aby sme súťaže dohrali, aby korektnosť súťaží bola dodržaná. V prípade, že situácia bude vážna a nebude to možné, budeme reagovať aktuálne," povedal Kováčik v reakcii pre web SFZ.

Zraz slovenskej reprezentácie pred barážou s Írmi mal byť v nedeľu 22. marca. Konať sa nebude. Rovnako ani slávnostný Galavečer ankety denníka Pravda a SFZ Futbalista roka 2019 v Šamoríne. Zväz okamžite po verdiktoch Ústredného krízového štábu SR reagoval na jeho rozhodnutia, zastavil súťaže vrátane 2. ligy a Slovenského pohára a vydával odporúčania o nariadených opatreniach. Fortuna ligu okamžite zastavila jej riadiaca organizácia Únia ligových klubov (ÚLK), predbežne na dva týždne. Prezídium ÚLK potom schválilo nové vyžrebovanie súťaže. To vstúpi do platnosti, pokiaľ sa nepredĺži dvojtýždňový zákaz organizovania športových podujatí. FL by mala opäť odštartovať 4. apríla prvým kolom nadstavbovej časti, po tej základnej je líder obhajca Slovan Bratislava s desaťbodovým náskokom pred druhým MŠK Žilina. "Ďalší postup bude koordinovaný s európskymi partnermi, aj vzhľadom k členstvu v EL. Jednoznačný cieľ je dohrať Fortuna ligu v stanovenom termíne. Po internej diskusii v rámci Únie ligových klubov a koordinácii s pracovnou skupinou na európskej úrovni budeme verejnosť informovať o nasledujúcich krokoch," uviedla ÚLK v stanovisku na svojej oficiálnej stránke.

Nákaza COVID-19 paralyzovala futbal na celom svete. Dosiaľ evidujú vyše 194-tisíc prípadov, viac než 7890 ľudí novému koronavírusu SARS-CoV-2 podľahlo.