< sekcia Šport

Viaceré národné zväzy hrozia odchodom z FIFA

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Odmietavý postoj k tomuto projektu už vyslovili nielen viaceré národné federácie, ale aj Európska futbalová únia, Juhoamerická futbalová konfederácia, či Medzinárodný olympijský výbor.

Kodaň 20. októbra (TASR) – Viaceré národné zväzy z Európy sú v krajnom prípade pripravené na protest opustiť Medzinárodnú futbalovú federáciu, ak by sa pristúpilo k dvojročnému cyklu majstrovstiev sveta. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na svoje zdroje.

Myšlienku skrátiť interval medzi svetovými šampionátmi presadzuje šéf oddelenia globálneho rozvoja FIFA Arsene Wenger. Odmietavý postoj k tomuto projektu už vyslovili nielen viaceré národné federácie, ale aj Európska futbalová únia (UEFA), Juhoamerická futbalová konfederácia (CONMEBOL), či Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

„Nedá sa to vylúčiť. V najhoršom prípade a ako posledná možnosť, môžeme odísť z FIFA," vyhlásil v stredu podľa DPA najvyšší predstaviteľ dánskeho futbalu Jesper Möller s tým, že podobný názor deklarovalo už približne 12 európskych krajín.

Podľa stanov FIFA môže členská krajina opustiť jej rady ku koncu kalendárneho roka, ak o tom dá vedieť so šesťmesačným predstihom. Po odchode môže aj naďalej byť členom kontinentálnej federácie, nemôže však bojovať napríklad o postup na MS.