< sekcia Šport

Vo veku 85 rokov zomrel majster sveta z roku 1966 Jack Charlton

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na poste stopéra odohral celkovo 629 zápasov a strelil 70 gólov. V národnom drese si pripísal 35 štartov a šesť zásahov.

Londýn 11. júla (TASR) - Bývalý anglický futbalista Jack Charlton zomrel v piatok vo veku 85 rokov. Majster sveta z roku 1966 od vlaňajška bojoval s lymfómom a trpel demenciou, informoval o tom web BBC.

"Jack zomrel pokojne obklopený rodinou vo svojom dome v Northumberlande. Sme mimoriadne hrdí na jeho neobyčajný život, počas ktorého priniesol radosť mnohým ľuďom. Bol vždy milý, čestný a zábavný. A vždy si na každého našiel čas," uviedla v stanovisku jeho rodina.

Charlton odštartoval profesionálnu kariéru v roku 1952 a celú ju prežil v Leedsi United, s ktorým v sezóne 1968/1969 získal titul. Na poste stopéra odohral celkovo 773 zápasov a strelil 70 gólov. V národnom drese si pripísal 35 štartov a šesť zásahov. "Leeds United hlboko zarmútila informácia, že Jack Charlton podľahol dlhej a ťažkej chorobe. Počas obdobia 23 rokov, ktoré u nás strávil, sa stal jedným z najlepších stopérov, akých táto hra poznala," zverejnil v oficiálnom stanovisku klub zo stredného Anglicka, ktorý aktuálne vedie druhú najvyššiu súťaž a po dlhšej dobe smeruje späť do Premier League.

Po aktívnej kariére, ktorú uzavrel v roku 1973, pracoval ako tréner, postupne viedol Middlesbrough, Sheffield Wednesday a Newcastle. Medzi rokmi 1986-1996 bol trénerom írskej reprezentácie. Krajinu doviedol na ME 1988, čo bol pre Írov prvý veľký záverečný turnaj, na MS 1990 v Taliansku s nimi postúpil do štvrťfinále.

Poctu Jackovi Charltonovi vzdal aj Manchester United, v drese ktorého sa stal legendou jeho mladší brat. "Mimoriadne nás zarmútil odchod brata sira Bobbyho a člena tímu majstrov sveta Jacka Charltona. Naša hlboká sústrasť patrí celej rodine Charltonovcov," cituje AFP stanovisko klubu.