< sekcia Šport

Abramovič investoval do hráčov iných klubov, naznačili dokumenty

Majiteľ Chelsea Londýn Roman Abramovič s priateľkou Darjou Žukovovou sledujú zápas anglickej futbalovej Premier League medzi Chelsea a Manchester City v Londýne. Foto: TASR/AP

Hovorkyňa Abramoviča poprela, že by sa ruský biznismen dopustil protiprávneho konania.

Londýn 22. septembra (TASR) - Majiteľ londýnskej Chelsea Roman Abramovič mal v minulosti tajne investovať do futbalistov, ktorí nehrali za jeho klub. Poukazujú na to uniknuté dokumenty nazvané FinCEN Files, ktorých obsah zverejnila stanica BBC.

Ruský miliardár údajne vlastnil práva na hráčov prostredníctvom spoločnosti Leiston Holdings, ktorá má sídlo na Britských Panenských ostrovoch. Tá investovala do zahraničných futbalistov prostredníctvom vlastníctva tretej strany. Spoločnosť si zakúpila podiel v budúcej transferovej hodnote hráča a inkasovala nemalé sumy pri jeho následných prestupoch. Takto mala Abramovičova spoločnosť napríklad investovať aj do peruánskeho útočníka Andreho Carrilla. Ten v roku 2014, keď si obliekal dres Sportingu Lisabon, nastúpil v Lige majstrov aj v dvoch zápasoch proti FC Chelsea. Leiston Holdings vlastnila 50 percent z "ekonomických práv" na Carrilla v čase, keď ho Sporting získal za milión libier na hosťovanie z Alianzy Lima. Spoločnosť údajne vlastnila práva aj na jeho bývalých spoluhráčov zo Sportingu Gaela Etocka a Valentima Violu.

Spôsob, keď si investori zakupujú podiel v budúcich transferových hodnotách hráča, bol vedením anglickej Premier League zakázaný v roku 2008. Inde vo svete ho však zakázali až v roku 2015. Bývalý šéf anglickej Futbalovej asociácie (FA) David Triesman vyslovil pochybnosti, či je správne, aby majiteľ klubu mal záujem v hráčoch iných tímov. Poukázal pritom na možný konflikt záujmov. "Nemyslím si, že je to správne. Práve pre takéto prípady je zakázané vlastníctvo tretích strán. Vzbudzuje to podozrenia a vrhá zlý tieň na futbal. Ako prezident FA by som tieto dokumenty určite nechal preskúmať," povedal Triesman pre dokumentárny program BBC Panorama.

Hovorkyňa Abramoviča poprela, že by sa ruský biznismen dopustil protiprávneho konania: "Fakt, že transakcie sú dôverné, ešte neznamená, že sú nezákonné alebo v rozpore s regulami. Všetky transakcie sa vzťahujú k obdobiu predtým, než Medzinárodná futbalová federácia zmenila svoje pravidlá."