Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Futbalisti Talianska zvíťazili v Maďarsku, Anglicko bez jediného gólu

Na snímke s číslom 21 hráč Nemecka Ilkay Gündogan sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu svojho tímu v zápase A-divízie 3. skupiny Ligy národov vo futbale Anglicko - Nemecko v Londýne 26. septembra 2022. Foto: TASR/AP

Angličania už nemali šancu na záchranu v najvyššej divízii, bola to však ich posledná možnosť dosiahnuť aspoň jedno víťazstvo v tomto ročníku súťaže. Nemci už nemohli postúpiť ani zostúpiť.

Bratislava 27. septembra (TASR) - Futbalisti Talianska postúpili na turnaj Final Four Ligy národov. V pondelňajšom stretnutí záverečného 6. kola triumfovali v Budapešti 2:0 a o bod sa dostali pred Maďarsko na prvé miesto v tabuľke 3. skupiny A-divízie. Anglicko remizovalo s Nemeckom 3:3 po tom, ako prehrávalo o dva góly a viedlo 3:2.

Maďarom stačil na postup nerozhodný výsledok, Taliani potrebovali víťazstvo a už v 6. minúte sa mohli ujať vedenia. Brankárovi Pétrovi Gulácsimu prepadol rukavicami center a lopta smerovala do siete, na čiare zachránil Attila Szalai. V 27. minúte už hostia otvorili skóre, keď potrestali hrubú chybu domácich. Szalai prihral Ádámovi Nagymu, jeho malá domov bola krátka a vystihol ju Wilfried Gnonto, ktorého ešte Gulácsi zastavil, voľnú loptu však získal Giacomo Raspadori, kľučkou obišiel ležiaceho brankára a skóroval do prázdnej bránky. Onedlho mohol zvýšiť náskok Giovanni Di Lorenzo, v šestnástke si kľučkou pripravil strelu a technickým zakončením tesne minul vzdialenejšiu žrď. Maďarsko si vypracovalo príležitosť na odpoveď krátko pred polčasovou prestávkou, Willi Orbán vrátil center do päťky, lenže Szalaiovi na päty a zakončujúci hráč v ťažkej pozícii netrafil bránku. Domáci mohli vyrovnať aj krátko po zmene strán, Loic Négo prihral Dominikovi Szoboszlaiovi, ten po prvej zrazenej strele vypálil spoza šestnástky k žrdi, kde zasiahol Gianluigi Donnarumma a hosťujúci brankár si na zemi poradil aj s dorážkou Szalaia. Taliansko si poistilo vedenie v 52. minúte, keď Nicolo Barella poslal loptu za obranu na Bryana Cristanteho, ktorý krížnou hlavičkou našiel Federica Dimarca a ten zvýšil na 2:0. Szoboszlai sa potom zbavil dvoch súperov a vysunul Néga, jeho oblúčik putoval na Calluma Stylesa, ktorého hlavičku do protipohybu vykopol nohou Donnarumma, hoci sa musel presúvať z opačnej strany.

Po súboji talianskych trénerov tak opäť mohol byť spokojnejší Roberto Mancini. Zverenci Marca Rossiho, bývalého kouča fortunaligovej Dunajskej Stredy, utrpeli medzi elitou len dve prehry a obe im uštedrili Taliani. V základnej zostave domácich nastúpil aj útočník Ádám Szalai, ktorý sa vo veku 34 rokov rozlúčil s reprezentačnou kariérou. Odohral svoj 86. duel v najcennejšom drese, čím sa na siedmej priečke historického poradia vyrovnal Gyulovi Grosicsovi. Viac majú na konte iba Gábor Király, Balázs Dzsudzsák, József Bozsik, Zoltán Gera, Roland Juhász a László Fazekas.

Angličania už nemali šancu na záchranu v najvyššej divízii, bola to však ich posledná možnosť dosiahnuť aspoň jedno víťazstvo v tomto ročníku súťaže. Nemci už nemohli postúpiť ani zostúpiť. V londýnskom Wembley režírovali v úvode hru hostia, nebezpečnejšie však boli domáce protiútoky. Po ubránenej štandardke sa do rýchleho brejku vydal Raheem Sterling, jeho strelu pokryl nemecký brankár Marc-André ter Stegen. Mikrosúboj sa zopakoval aj na konci prvého polčasu a vzišiel z ďalšej kontry Angličanov, Ter Stegen aj tentoraz vychytal Sterlinga. Nemci zúročili svoju aktivitu na začiatku druhého dejstva. Harry Maguire fauloval v šesnástke Jamala Musialu, čo si hlavný rozhodca overil za pomoci VAR, nariadenú jedenástku v 52. minúte s prehľadom premenil Ilkay Gündogan presnou strelou k žrdi. O pätnásť minút neskôr viedlo Nemecko už o dva góly, Musiala obral pred vlastnou šestnástkou o loptu Maguira a založil rýchly protiútok, prihral Timovi Wernerovi, ten si počkal na Kaia Havertza, ktorý prekonal Nicka Popa v anglickej bránke. Domáci však nezložili zbrane a vyrovnali v rozmedzí 72. a 75. minúty. Znížil Luke Shaw a na 2:2 upravil strelou z hranice šestnástky Mason Mount po individuálnej akcii ďalšieho striedajúceho hráča Bukaya Saku. Angličania otočili vývoj v 83. minúte. VAR posúdil zákrok Nica Schlotterbecka na Juda Bellinghama ako nedovolený a nariadenú jedenástku tvrdou ranou do horného rohu premenil kapitán Harry Kane. Na konečných 3:3 v stretnutí odvekých rivalov stanovil tri minúty pred koncom riadneho hracieho času Havertz, svoj druhý gól v zápase dal z dorážky po tom, ako Pope vyrazil strelu Serga Gnabryho z veľkej diaľky iba pred seba.

Bosna a Hercegovina už mala vo vrecku postup do "áčka" a v záverečnom vystúpení prehrala v Rumunsku 1:4. Domácim nestačilo víťazstvo na záchranu v B-divízii, v 3. skupine nazbierali sedem bodov rovnako ako Čierna Hora, ktorá podľahla Fínsku 0:2, ale mali horšiu bilanciu vzájomných zápasov. Prvé miesto vo 4. skupine C-divízie potvrdilo Gruzínsko víťazstvom na pôde Gibraltáru 2:1, na domácich čaká play out. Estónsko uspelo v San Maríne 4:0, s plným počtom 12 bodov vyhralo 2. skupinu "déčka" a prebojovalo sa o úroveň vyššie.

6. kolo Ligy národov

A-divízia - 3. skupina:

Anglicko - Nemecko
3:3 (0:0)

Góly: 72. Shaw, 75. Mount, 83. Kane (z 11 m) - 67. a 87. Havertz, 52. Gündogan (z 11 m)

Maďarsko - Taliansko 0:2 (0:1)

Góly: 27. Raspadori, 52. Dimarco