< sekcia Šport

Dvojnásobný majster Pinerola spustil projekt mládežníckej akadémie

Na snímke Ladislav Mikita, bývalý reprezentačný kapitán a šeftréner nového futsalového projektu mládeže v Bratislave. Foto: pinerola.sk

V uplynulej nedohranej sezóne extraligy neprihlásil mužstvo do súťaže a neurobil tak ani v nadchádzajúcej.

Bratislava 23. septembra (TASR) - Slovenský futsalový klub Pinerola Bratislava, majster Slovenska zo sezón 2015/2016 a 2018/2019, sa pustil do nového projektu mládežníckej akadémie. V uplynulej nedohranej sezóne extraligy neprihlásil mužstvo do súťaže a neurobil tak ani v nadchádzajúcej, no jeho nový projekt má ambíciu vychovať budúcich úspešných futsalistov.

Pinerola vytvorí dve mužstvá v ligových súťažiach kategórií do 17 a 20 rokov. Otázne stále zostáva, kedy a či vôbec sa prvý tím vráti do najvyššej slovenskej futsalovej súťaže. "Určite je cieľom tohto projektu vrátiť sa do ligy, ale či to bude budúcu sezónu, alebo o rok či dva, to je teraz ešte ťažko povedať, nakoľko tu vstupuje do hry veľa faktorov a všetci vieme aj to, aká je každým rokom situácia s mužstvami vo Varta futsal lige," povedal v rozhovore pre web futsalslovakia.sk šéftréner akadémie a bývalý kapitán slovenskej futsalovej reprezentácie Ladislav Mikita. Ten tiež priblížil motiváciu vzniku akadémie: "S myšlienkou sme sa pohrávali už dlhšie, ešte keď sme mali mužstvo v najvyššej súťaži počas ročníka 2018/2019. Vtedy sme získali titul s Brazílčanmi v mužstve. Padol ale názor, že chceme viac pracovať s vlastnými odchovancami. Už v tom čase sa mládeži v Pinerole venoval Drahoš Pobiecky. Následne mužstvo prihlásil v sezóne 2019/20 do FEJ U20 pod združením BONAFU. V Bratislavskom futsale preregistroval všetkých juniorov do družstva PKE-M hrajúce v 2.SLF-B s “A” a v 1. Bratislavskej lige s “B” mužstvom. Videli sme a vidíme tam stále veľkú perspektívu. Záujmom mladých hráčov o tento šport som milo prekvapený a viac menej nás aj oni k tomu svojím záujmom, prístupom a aj kvalitou dokopali. Máme v kádri zhruba 30 veľmi šikovných futsalových nádejí rôznych vekových kategórií (najmladší je ročník 2006), je radosť s nimi pracovať."

Prípravu na novú sezónu sprevádzali aj problémy, najmä s fundamentálnou infraštruktúrou v podobe haly na tréningy a zápasy: "Prípravu sme nastavili na začiatok septembra, ale hrozilo že nezačneme tak skoro, nakoľko náš dlhé roky domovský tréningový stánok SH Mladosť skončil a nájsť v Bratislave voľnú halu je priam nemožné. V hodine dvanástej nám vyšla v ústrety SH Eurovia Arena (hala Pasienky), za čo im aj touto cestou ďakujeme a kde v podstate podľa možnosti trénujeme raz-dvakrát do týždňa. Budeme tu hrať aj zápasy FEJ. Od nového roka by sme chceli prejsť na 2-3 tréningové jednotky za týždeň. Tu bude dôležitá aj otázka komplexného financovania, ktoré je v dnešnej dobe veľmi náročné, ale dôležité na bezchybný chod takéhoto projektu," vysvetlil Mikita.

"Výhodou je, že hráči svoju fyzickú prípravu absolvujú vo svojich futbalových kluboch, takže dôraz kladieme skôr na základy futsalu, herné činnosti jednotlivca a herné situácie typické pre futsal. Vo veľkej miere sú tu hráči hrajúci 1., 2. a 3. dorasteneckú ligu vo futbale v kategóriách do 15, 17 a 19 rokov, napr. Inter, Slovan, Domino a zhruba štyria v kategórii mužov. Iba traja sa venujú výlučne futsalu. Na nový ročník sme vytvorili úzku spoluprácu s klubom 4FUN Futsal Team “A” a “B" zastúpený v 2. SLF-B a v 1. Bratislavskej lige. To isté platí aj s klubom NFA Bratislava “A” a “B" v 2. SLF-B a v 2. BA lige. Sme presvedčení, že 2. SLF-B je súťaž na veľmi slušnej úrovni, hlavne prvá polovica mužstiev by sa ani v súčasnej najvyššej súťaži nestratila, takže myslím, že chalani budú aj futsalovo dosť vyťažení a budú futsalovo rásť, pretože podmienky na to v našej akadémii majú a budú mať vytvorené."