Quantcast
< sekcia Šport

Futsalový brankár Oberman: Odrazový mostík je zápas s Poľskom

Ilustračná snímka. Foto: TASR Roman Hanc

Proti Poliakom musíme byť koncentrovaní celých 40 minút, nielen prvých 10 ako s Rusmi, uviedol R. Oberman.

Amsterdam 22. januára (TASR) - Tvrdá lekcia od ruského favorita môže futsalistom Slovenska na EURO 2022 v Holandsku aj prospieť. Debakel 1:7 v historickej premiére na turnaji podobného rangu je síce nepríjemný, ale pomôže hráčom otvoriť oči. V hre zverencov trénera Mariána Berkyho boli však aj dobré veci, napríklad výkon v prvom polčase podporený agresívnou defenzívou či vytvorenie si viacerých nádejných šancí v oboch polčasoch. Na tom sa dá stavať do dôležitejších nadchádzajúcich dueloch s Poľskom a Chorvátskom.

O výborný úvod duelu sa pričinili brankár Richard Oberman a strelec historicky prvého gólu Slovenska na veľkom podujatí, kapitán Peter Kozár. Viacero výborných zákrokov hneď v prvých minútach predviedol Oberman, v druhom polčase však išiel spolu so spoluhráčmi aj jeho výkon dolu. "Nehodnotí sa to ľahko. Na to, ako sme obstáli v prvom polčase, sa nám to v druhom vymklo spod kontroly. Rusi nás zatlačili a dávali nám góly. Nič sa nedeje, turnaj sa neskončil. Odrazový mostík je zápas s Poľskom, už nás zaujíma iba tento súper," povedal po debute na ME brankár Košíc, ktorý sa na nedostatok práce nesťažoval: "Bolo čo robiť. Prvý polčas bol fajn, strely pribúdali, sebavedomie tam bolo. Ale v druhom polčase od stavu 1:4 už celé mužstvo akosi rezignovalo a už sa to s nami viezlo. Rusi si robili, čo chceli. Proti Poliakom musíme byť koncentrovaní celých 40 minút, nielen prvých 10 ako s Rusmi."

Kapitán Kozár otvoril skóre už v 3. minúte strelou k vzdialenejšej tyčke. "Bola tam radosť, šťastie, ale vedel som, že je to iba začiatok zápasu a nič to neriešilo. Chcelo to ešte udržať čo najlepší výsledok a počkať si na podobné brejky ako pri mojom góle. To sa nám, bohužiaľ, nepodarilo. Radosť z gólu mám, ale to je asi tak všetko," vyjadril sa po stretnutí hráč českej Plzne. "Za to úsilie počas dlhých rokov som mu to prial. Ako pravý kapitán strelil prvý gól Slovenska na šampionáte," doprial zverencovi kouč Berky.

Dobrým výkonom sa prezentoval najmladší hráč slovenského výberu Matúš Ševčík. Už do prvého striedania naskočil skvele, neskôr zachránil sklzom takmer istý gól po strele Edera Limu, na druhej strane poľahky zobral loptu Robinhovi, ale v šanci nakoniec brankára Rusov Putilova neprekonal: "Snažil som sa využiť pri tých momentoch moje silné stránky, že mám dlhé nohy. Bohužiaľ, nedal som gól a to ma mrzí. V tréningu to vyhodnocujem úplne inak. Teraz som si to chcel hodiť pod nohu, čo nevyšlo," uviedol futsalista Slavie Praha, ktorý priznal aj predzápasovú nervozitu: "Pred zápasom som bol trochu nervózny, keďže to bol môj prvý takýto veľký zápas, ale hralo sa mi fajn. Hneď ako som vybehol na palubovku, tak to zo mňa opadlo. Snažil som sa jazdiť na 100 percent a myslím si, že som to aj splnil. Sme veľmi sklamaní, keďže to bol prvý zápas na turnaji a vysoko sme ho prehrali, nezaslúžili sme si prehrať až takým vysokým skóre, no treba uznať, že Rusi boli úplne inde a ukázali to na palubovke. Zatlačili nás do hlbokej obrany. Snažili sme sa hrať oveľa vyššie, ale Rusi tým, aké sú individuality, nás do toho nepustili a stláčali nás na malú vzdialenosť. Ťažko sa to bránilo, bola otázka času, kedy dostaneme prvý gól. Toto bol ten zápas, ktorý v podstate nič neriešil. Potrebujeme sa sústrediť na Poliakov, tých poraziť a potom si to s Chorvátmi rozdať o postup," dodal Ševčík.