Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Šport

Gajanová vyhrala rozbeh, Ledecká zabehla prvýkrát pod 56 sekúnd

Na snímke vpravo slovenská atlétka Gabriela Gajanová si suverénnym spôsobom vybojovala účasť v semifinále behu na 800 m na ME v Ríme. Foto: TASR/AP

Gajanová po príchode na záverečnú stovku ešte zvýšila rýchlosť a konkurentkám nedala šancu.Rím 10. júna (TASR) - Slovenská atlétka Gabriela Gajanová si suverénnym spôsobom vybojovala účasť v semifinále behu na 800 m na ME v Ríme. V pondelkovom treťom rozbehu dobehla do cieľa prvá s výrazným náskokom pred súperkami v čase 2:00:31 min a dostala sa medzi trojicu postupujúcich priamo. Do finále 400 m prek. sa nedostala Daniela Ledecká, ktorej k postupu medzi najlepších osem nestačil ani osobný rekord 55,83 s, v prvom semifinále dobehla ôsma.

Gajanová si vybojovala po štarte prvú pozíciu a udávala tempo pretekov. Pred záverečnou stovkou ešte zvýšila rýchlosť a konkurentkám nedala šancu. Semifinále ju čaká v utorok o 10.10 h, prípadné finále v stredu o 21.28 h. Už istá účastníčka olympijských hier v Paríži zaznamenala v rozbehu celkovo druhý najlepší čas. "Na začiatku ma prekvapilo, že som na prvej pozícií, ale nenechala som sa strhnúť a sústredila iba na seba. Snažila som sa nešpekulovať a iba bežať. Nemala som prehľad o súperkách, a tak som ťahala až do posledných metrov. Trochu ma prekvapilo, že to bolo s takým rozdielom. Dodalo mi to odvahu, pred zajtrajškom sa cítim dobre naladená," povedala Gajanová pre atletika.sk.

Ledecká nastúpila v krajnej druhej dráhe a všetky súperky boli napokon nad jej sily. Tuho však bojovala a pokúsila sa predstihnúť aspoň vedľa nej bežiacu Fínku Kristiinu Halonenovú, čo sa jej nepodarilo iba o tisíciny. Odmenou za námahu však bolo nové osobné maximum a prvý čas pod 56 sekúnd. Predchádzajúci osobný rekord mal hodnotu 56,01 a Ledecká ho dosiahla pred dvoma rokmi v Prahe.

Ledecká napokon predstihla štyri súperky zo zvyšných dvoch rozbehov a obsadila v disciplíne konečné 20. miesto. "Bežala som si svoje, taktiku som mala rovnakú ako včera a verila som, že môže prísť čas pod 56 sekúnd. Je z toho osobný rekord na vrcholnom podujatí, veľmi sa z toho teším. Štarty mávam rýchle, pre mňa bolo dôležité udržať záver v tej rýchlosti a to sa mi podarilo. Na Zlatej tretre v Ostrave som si už myslela, že sezóna je zlá a nakoniec zabehnem osobák. Raz to ide, inokedy nie, treba si veriť a udržať si dobrého ducha," tešila sa Ledecká.ME v Ríme - výsledky:

Ženy

800 m - III. rozbeh: 1. Gabriela GAJANOVÁ (SR) 2:00:31 min

400 m prek. - I. rozbeh: 1. Louise Maravalová (Fr.) 54,36 s,... 8. Daniela LEDECKÁ 55,83