< sekcia Šport

GOLONKA: Len kanadský tréner nestačí. Šatan zabudol doniesť aj hráčov

Hokejová legenda Jozef Golonka v štúdiu TABLET.TV. Foto: TABLET.TV

Tohtoročný svetový šampionát na Slovensku i zopár aktuálnych hokejových tém sme v televíznom štúdiu TABLET.TV prebrali s Jozefom Golonkom.

Bratislava 1. júna (Teraz.sk) – Legendárny Jozef Golonka je známy tým, že servítku pred ústa si nikdy nedáva. Tak tomu bolo aj v televíznom štúdiu TABLET.TV, kde sme sa s ním rozprávali o nedávnych MS, účinkovaní reprezentácie SR na šampionáte v domácom prostredí, no prehodili sme pár slov aj na tému blížiacej sa voľby nového prezidenta SZĽH a taktiež prezradil svoj názor na Slovan Bratislava, ktorý sa po dlhotrvajúcich finančných problémoch odhlásil z KHL.

Slovenským hokejistom sa na tohtoročnom svetovom šampionáte nepodarilo už po šiestykrát v rade postúpiť do štvrťfinále. Aj domáce MS sa tak pre nich skončili ešte pred vyraďovacou fázou a rovnako ako vlani obsadili na turnaji deviatu priečku. Mnohí hokejoví odborníci i fanúšikovia však v hre zverencov kanadského trénera Craiga Ramsayho videli obrovský progres. „Progres? Progresívna by bolo, keby sa nám podarilo získať nejakú medailu, alebo aspoň postúpiť do štvrťfinále. Lenže to sme nedokázali, a tak sa vyhovárame na smolu. Buďme objektívni a povedzme si radšej na rovinu, že sme si to uhrali zle sami. Ale tu sa deje pravý opak, médiá oslavujú hru našich a robia z toho histériu ako po zlatom Göteborgu v roku 2002,“ rozhovoril sa Jozef Golonka.

TELEVÍZNA DEBATA S JOZEFOM GOLONKOM (I. časť):Hoci slovenskí hokejisti legendárneho Žiletku ani tento rok svojimi výkonmi nenadchli, domáce MS mu ulahodili v inom zmysle. „Boli zorganizované absolútne špičkovo. Toto jednoducho vieme. Nadšený bol aj prezident IIHF René Fasel, s ktorým sa poznám ešte z čias môjho pôsobenia v Davose. Osobne mi povedal, že sme tohtoročný šampionát zorganizovali ďaleko lepšie ako pred ôsmimi rokmi. Takže po tejto stránke to bolo naozaj parádne pripravené podujatie so všetkým, čo k tomu patrí. Reklama skvelá, štadióny vypredané, žiadne incidenty, akurát počasie nebolo ideálne na to, aby sme Bratislavu s Košicami mohli odprezentovať v ešte lepšom svetle. Taktiež škoda, že organizácii nezodpovedal výkon a výsledky našich chlapcov. Ak by sa k nej aspoň priblížili, boli by vo finále,“ pokračoval dnes už 81-ročný niekdajší vynikajúci hokejový útočník.

Craigovi Ramsaymu, ktorý zasadol na slovenskú lavičku po MS 2017, vypršal po skončení tohtoročného šampionátu dvojročný kontrakt. Mal by podľa Golonku pri reprezentačnom kormidle SR pokračovať? „Poviem to otvorene. Za to, ako sme obstáli na tohtoročnom šampionáte, by som ho nevinil. Padol do jamy, ktorá tu je už pätnásť rokov. Šatan si myslel, že keď donesie kanadského trénera, tak bude všetko klapať. Lenže zabudol, že musí doniesť aj hráčov, pretože tých nemáme. Tatar sa vypracoval vlastnou usilovnosťou na špičkového hráča, no v jednom mužstve neobstál a až v druhom sa dostal hore. Pánikovi pre zmenu dlhšie trvalo, kým sa spamätal z letného maléru, aby sa do formy dostal až ku koncu sezóny. A kde sú ďalší? Ale aby som sa vrátil k Ramsayovi, zopakujem, ocitol sa v jame levovej, nemal s kým komunikovať, lebo polovica tímu nevie dobre po anglicky a práve komunikácia je mimoriadne dôležitá. Reprezentačný tréner musí byť zároveň osobnosť, ktorú budú všetci hráči akceptovať. Tá by mala mať vedľa seba bývalého hráča, čo nikdy nerobil revolúciu a vždy bol ochotný reprezentovať a ešte jedného odborníka s vysokou školou, ktorý bude všetko pozorovať a riadiť,“ zamyslel sa Golonka s tým, že vie, kto by mohol viesť slovenskú reprezentácie, no žiadne mená prezradiť nechcel. „Nebudem nikomu do toho fušovať a navyše nie som za to zaplatený. Keď ma niekto zaplatí a budem brať veľké peniaze, ako niektorí dostávajú aj za to, že nič nerobia, tak potom môžem radiť.“

TELEVÍZNA DEBATA S JOZEFOM GOLONKOM (II. časť):Koncom júna sa uskutoční kongres SZĽH, na ktorom sa popri iných funkciách bude voliť aj nový prezident hokejového zväzu. „Súčasný prezident Martin Kohút je podľa mňa človek na správnom mieste. Vie zohnať peniaze, je to výborný ekonóm a nevidím jeden dôvod na to, prečo sa chce prezidentskej stoličky zbaviť. Môj názor je teda taký, že práve on je jediný človek, ktorý môže túto funkciu zastávať,“ myslí si Golonka.

Pár dní dozadu zarezonovala u hokejovej verejnosti správa, že belasí končia po siedmich rokoch v nádnárodnej KHL. A hoci si v stanovenom termíne stihli podať prihlášku do našej najvyššej súťaže, jeho ďalšia budúcnosť je kvôli obrovským dlhom otázna. „Až o takých finančných problémoch som nevedel, a o to viac som sklamaný. Jediné, čoho som si bol vedomý je, že hráč KHL má mať minimálny plat osemtisíc dolárov. A to je vážne prehnané. Stále si však myslím, že KHL je a bola by prínosom pre Bratislavu ako mesto. Čiže, pre mňa je to obrovské sklamanie. Lenže teraz sa pýtam. S kým chce hrať Slovan v našej lige, keď nemá k dnešnému ani jedného hráča, trénera, realizačný tím a napokon ani nemá kde hrať? Teraz je isté akurát to, že keď Bratislava stratí hokej, príde o zábavu. Veď napokon, videli sme, čo sa stalo, keď sa futbalový Slovan presťahoval na niekoľko rokov na Pasienky...,“ uzavrel Jozef Golonka.