Quantcast
< sekcia Šport

Druhá fáza už bez domácich hádzanárov, odštartuje Nemecko a Španielsko

Ilustračné foto. Foto: TASR - Edmund Örzsik

V II. skupine, ktorej zápasy sa odohrajú v Bratislave, sa k favorizovaným tímom Nemecka, Španielska či Švédska zaradili aj Rusi.

Bratislava/Budapešť 19. januára (TASR) - Už bez tímov usporiadateľských krajín Slovenska a Maďarska, ale s očakávanými favoritmi zo Španielska, Chorvátska, Nórska či Dánska vo štvrtok odštartuje hlavná fáza ME v hádzanej. Dvanásť tímov rozdelených do dvoch skupín odohrá zápasy systémom každý s každým, pričom sa im už počíta zápas s ďalším postupujúcim zo základnej skupiny.

Svoje základné skupiny vyhrali hráči Dánska aj Islandu, ktorí sa stretnú už v prvý deň hlavnej fázy v Budapešti. Napriek stopercentnej doterajšej bilancii oboch tímov sú v pozícii favorita zápasu Dáni, ktorí by na ME radi naplnili vysoké ambície a nadviazali na titul majstra sveta z roku 2021. Islanďania získali v B-skupine plný počet bodov, keď tesným víťazstvom 31:30 v záverečnom zápase zarmútili fanúšikov domáceho Maďarska a postúpili na jeho úkor. Z "béčka" sa do hlavnej fázy prebojovali aj Holanďania, ktorých za postupom potiahol najmä najlepší strelec doterajšieho priebehu, 32-gólový Kay Smits. Pre Holanďanov ide iba o druhú účasť na ME, pred dvoma rokmi skončili na 17. mieste. "Je to skvelý pocit. Pre holandskú hádzanú je obrovský krok, že sme sa kvalifikovali do hlavnej súťaže. Prišli sme sem s určitými cieľmi a na našej hre vidno, že s nami treba počítať. Od prvého zápasu hrá každý z nás naplno," povedal stredná spojka Luc Steins.

Holanďania narazia v úvode hlavnej fázy na doteraz suverénnych Francúzov, ktorí zvíťazili vo všetkých troch zápasoch. "Holanďania tvoria tím, ktorý sa neustále zlepšuje a je pre každého nebezpečný. V uplynulých rokoch majú stabilnú kvalitu a v kádri svetových hráčov ako Luc Steins a Kay Smits. My musíme hrať na maximum, aby sme zápas s nimi vyhrali," povedal tréner Francúzska Guillaume Gille.

O prvé body v hlavnej fáze zabojujú v jej úvode hráči Chorvátska a Čiernej Hory. Tímy sa doteraz na ME stretli trikrát (2008, 2014, 2020) a vo všetkých prípadoch uspeli Chorváti. Strieborný tím z ME 2020 je favorit aj tentoraz, no Čiernohorci naznačili svoju silu víťazstvom nad Slovincami 33:32, čím z turnaja vyradili bronzový tím predošlých ME. "Byť v hlavnom kole je veľký úspech, ale poznám náš tím a viem, že má potenciál dosiahnuť ešte viac. Musíme ísť krok za krokom a užiť si to, pretože nemáme čo stratiť. A keď nemáte čo stratiť, môžete veľa získať," povedal pivot Čiernej hory Vuk Lazovič.

V II. skupine, ktorej zápasy sa odohrajú v Bratislave, sa k favorizovaným tímom Nemecka, Španielska či Švédska zaradili aj Rusi. Tí bez straty bodu vyhrali košickú F-skupinu, v ktorej zaujali nielen víťazstvom o 9 gólov nad Slovenskom, ale najmä triumfom nad favorizovanými Nórmi. Rusi odohrajú prvý zápas hlavnej časti proti Švédsku, ktorému stačilo na postup aj jedno víťazstvo. V tabuľke základnej E-skupiny malo 3 body rovnako ako Česi, no lepšie skóre. O všetkom rozhodla remíza 27:27 v ich vzájomnom zápase v závere skupinových bojov. "Veľmi to bolí, boli sme extrémne blízko k postupu. Chýbal nám jeden gól," povedal stredná spojka českého tímu Tomáš Babák.

V pozícii jedného z favoritov skupiny sú Nemci, ktorí sa však trápia s pozitívnymi testami na koronavírus. Už počas zápasov v základných skupinách mali až deväť nakazených hráčov, ktorí museli ísť do izolácie v tímovom hoteli, a vedenie tímu povolalo náhradníkov. V stredu zaznamenala nemecká reprezentácia ochorenie COVID-19 u ďalších troch hráčov a jedného člena realizačného tímu. Na výsledkoch mužstva sa to však zatiaľ neprejavilo, postup malo istý už po dvoch zápasoch a zvíťazilo aj v treťom nad Poľskom 30:23. Nemci vyhrali predchádzajúcich 15 zápasov na ME a v šlágri štvrtkového programu sa stretnú so Španielmi. Víťazi ME spred dvoch rokov a bronzoví z MS 2021 zatiaľ takisto nestratili na turnaji ani bod. "Zápasy proti Nemecku sú vždy špeciálne, zvlášť v hlavnej fáze veľkého turnaja. Počítame s extrémne dobre organizovanou obranou súpera, ktorý hrá veľmi fyzicky, takže budeme hľadať spôsoby, ako sa presadiť. Najdôležitejšie bude mať kontrolou lopty a vyhýbať sa zbytočným stratám. Myslím si, že pre oba tímy bude kľúčová obrana," povedal tréner Španielska Jordi Ribera. Tréner nemeckého výberu Alfred Gislason si uvedomuje, že sila Španielov spočíva v útoku aj v obrane: "Španieli majú zhruba rovnaké jadro tímu, s ktorým dosiahli úspechy v nedávnych rokoch. V tíme majú aj niekoľko talentovaných mladých hráčov. Prvý zápas v hlavnej fáze bude dôležitý, ale ťažkí súperi budú aj Rusi, Švédi a Nóri."

Pre Poľsko a Nórsko bude vzájomný zápas na úvod hlavnej fázy mimoriadne dôležitý z hľadiska šancí na postup. Zo základných skupín si nepreniesli žiadne body a zaváhanie vo vzájomnom zápase do veľkej miery skomplikuje postupové možnosti zdolaného. Z dlhodobého hľadiska majú Poliaci pozitívnu bilanciu s Nórskom 6:4, no nezdolali ho od roku 2009. "Som hrdý na to, ako náš tím hral v doterajších zápasoch. Musíme sa rýchlo pripraviť na to, že nasledujúce zápasy budú ešte náročnejšie a že rozhodovať budú maličkosti," povedal tréner Poľska Patryk Rombel. Nóri si v košickej F-skupine čiastočne splnili úlohu favorita a postúpili do ďalšej fázy, no nečakane prehrali s Ruskom, čím skomplikovali aj situáciu pre Slovensko. V zápase s Litvou museli otáčať skóre, čo sa im aj podarilo a postúpili z 2. miesta. "Teraz je pred nami nová fáza. Budeme ju brať zápas za zápasom. Nemá zmysel pozerať sa ďaleko dopredu, každý z nasledujúcich zápasov bude ťažký," uviedol kormidelník Nórska Christian Berge.


program 1. hracieho dňa hlavnej fázy ME:

štvrtok, 20. januára:

I. skupina, Budapešť:

Čierna Hora - Chorvátsko /15.30/

Francúzsko - Holandsko /18.00/

Dánsko - Island /20.30/

II. skupina, Bratislava:

Rusko - Švédsko /15.30/

Nemecko - Španielsko /18.00/

Poľsko - Nórsko /20.30/tabuľky skupín hlavnej fázy:

I. skupina (Budapešť):

1. Dánsko 1 1 0 0 30:21 2

2. Francúzsko 1 1 0 0 27:22 2

3. Island 1 1 0 0 29:28 2

4. Holandsko 1 0 0 1 28:29 0

5. Chorvátsko 1 0 0 1 22:27 0

6. Čierna Hora 1 0 0 1 21:30 0II. skupina (Bratislava):

1. Nemecko 1 1 0 0 30:23 2

2. Španielsko 1 1 0 0 32:28 2

3. Rusko 1 1 0 0 23:22 2

4. Nórsko 1 0 0 1 22:23 0

5. Švédsko 1 0 0 1 28:32 0

6. Poľsko 1 0 0 1 23:30 0