Švédski hádzanári pripravili Rusom prvú prehru, Čierna Hora prekvapila

Hádzanári Čiernej Hory sa tešia po výhre v zápase I. skupiny hlavnej fázy Čierna Hora - Chorvátsko na ME v hádzanej mužov v Budapešti vo štvrtok 20. januára 2022. Foto: TASR/AP

V zostave Chorvátov absentovali Željko Musa, Nikola Grahovac, David Mandič i brankár Mate Sunjič a v stretnutí viedol ich tím iba raz, hneď na začiatku 1:0.

Bratislava 20. januára (TASR) - Hádzanári Španielska úspešne vstúpili do hlavnej fázy prebiehajúcich ME na Slovensku a v Maďarsku. Obhajcovia titulu vyhrali vo štvrtkovom dueli II. skupiny v Bratislave nad Nemeckom 29:23 a so štyrmi bodmi sú líder tabuľky. Do semifinále postúpia prvé dva tímy z oboch štvrťfinálových skupín.

Španieli pred štvrtkovým programom ohlásili prvé dva prípady koronavírusu vo svojom tíme (Joan Canellas a Ian Tarrafeta), no Nemci ich mali spolu až dvanásť a navyše sa museli zaobísť aj bez asistenta trénera Erika Wudtkeho. Napriek výraznému oslabeniu držal nemecký tím s favoritom krok celý prvý polčas, ktorý prehral iba o dva góly. Druhé dejstvo však odštartovali Španieli päťgólovou šnúrou na 19:12 a urobili rozhodujúci krok k víťazstvu.

Hráči Ruska utrpeli prvú prehru na turnaji, keď v bratislavskej skupine podľahli Švédsku 23:29. Pre pozitívny test im chýbal ich najlepší strelec v doterajšom priebehu šampionátu Sergej Kosorotov. Rusi vyhrali bez straty bodu "slovenskú" základnú F-skupinu v Košiciach, proti Švédom však ani raz nevyhrávali. Severanom vypadol pre covid skúsený krídelník Niclas Ekberg, no jeho krajania si v prvom polčase udržiavali tesný náskok, ktorý krátko pred prestávkou narástol na štyri góly. Švédi ho po zmene strán ešte navýšili, pretože produktivitou vyčnievali krídelníci Hampus Wanne (9 gólov) i Valter Chrintz (5) a v bránke bol oporou Andreas Palicka. "Tri korunky" tak získali prvé dva body do hodnotenia skupiny a zostali reálne v hre o semifinále.

Olympijskí víťazi Francúzi majú v budapeštianskej I. skupine plný počet bodov po jednoznačnom triumfe 34:24 nad Holandskom. V zápase mali raketový štart s náskokom 5:0 a hoci "oranjes" ešte dokázali vyrovnať na 12:12, zvyšok zápasu už vyznel jednoznačne pre ich súpera. Najlepší strelec francúzskej ekipy Aymeric Minne si pripísal celkovo osem gólov.

Čierna Hora v rovnakej skupine prekvapujúco zdolala Chorvátsko 32:26. V zostave Chorvátov absentovali Željko Musa, Nikola Grahovac, David Mandič i brankár Mate Sunjič a v stretnutí viedol ich tím iba raz, hneď na začiatku 1:0. Čiernu Horu ťahali v ofenzíve Branko Vujovič a Miloš Vujovič, obaja zaznamenali po sedem presných zásahov. Chorváti sú v skupine bez bodu, Čierna Hora si pripísala prvé dva.