Chorvátski hádzanári remizovali s Holandskom

Na snímke hráči Chorvátska oslavujú remízu v zápase I. skupiny hlavnej fázy ME v hádzanej mužov Holandsko - Chorvátsko (27:27) v Budapešti v stredu 26. januára 2022. Foto: TASR/AP

Holanďania sa v jeho závere viackrát dostali do náskoku, ktorý bol po 30. minúte dvojgólový.

Budapešť 26. januára (TASR) - Hádzanári Francúzska skompletizovali štvoricu tímov, ktoré postúpili do semifinále ME na Slovensku a v Maďarsku. V záverečnom zápase I. skupiny zdolali v Budapešti po dráme Dánsko 30:29, hoci počas zápasu viackrát prehrávali o päť gólov.

Olympijskí víťazi Francúzi vďaka triumfu vyhrali budapeštiansku skupinu a v semifinále sa stretnú so Švédmi. Druhú dvojicu vytvoria obhajcovia trofeje Španieli a majstri sveta Dáni. Pre doteraz suverénnych Dánov znamenala prehra s Francúzskom prvé zaváhanie na turnaji. ISland bude hrať iba o piate miesto proti Nórsku.

Dáni mali lepší vstup do zápasu, keď viedli 3:0 i 6:2. V prvom polčase boli najmä v defenzíve výrazne lepší než súper a napokon ho vyhrali o 5 gólov - 17:12. Aj v úvode druhého dejstva si Dáni bez väčších problémov kontrolovali náskok. Od stavu 27:22 však Francúzi zaznamenali sériu štyroch gólov po sebe, stiahli na 26:27 a boli znova v reálnej hre o postup. Prvýkrát v zápase dokázali vyrovnať na 28:28, čo by im stačilo na postup. Ten ešte spečatili gólom v úplnom závere, v ktorom strhli víťazstvo na svoju stranu.

Hádzanári Chorvátska remizovali v zápase I. skupiny hlavnej fázy s Holandskom 28:28. Chorváti si tak v tabuľke udržali štvrté miesto pred Holanďanmi. Pre oba tímy to bol záverečný zápas v budapeštianskej skupine, o šancu postúpiť do semifinále prišli už pred vzájomným stretnutím. Prvý polčas priniesol vyrovnanú hádzanú. Holanďania sa v jeho závere viackrát dostali do náskoku, ktorý bol po 30. minúte dvojgólový (15:13). Chorváti v druhom dejstve vyrovnali na 19:19 a odvtedy odskočili súperovi. Dostali sa aj to trojgólového vedenia (21:24, 23:26), ale ani to im na víťazstvo nestačilo. Holanďania v dramatickom závere dvakrát vyrovnali a napokon si tímy podelili body po remíze 28:28.

Hráči Islandu zvíťazili v rovnakej skupine nad Čiernou Horou 34:24 a až do večerného duelu živili šancu na postup do semifinále. Islanďania si od úvodu vytvorili náskok, rýchlo viedli 6:1 a svoj náskok postupne zvyšovali. Hráčom Čiernej Hory sa v prvom polčase nedarilo v obrane ani v ofenzíve a na Island mali aj 10-gólové manko (7:17). Čiernohorci v druhom polčase zdvihli hlavy, skorigovali na rozdiel 5 gólov (16:21), ale dráma sa nekonala. Islanďania si presvedčivý náskok postrážili a navýšili ho na výsledný 10-gólový rozdiel.