Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Šport

Hádzanárky SR odštartujú kvalifikáciu s výraznými zmenami v kádri

Na snímke hráčky Slovenska počas štátnej hymny pred prípravným medzištátnym zápasom v hádzanej žien Slovensko - Ukrajina 30. septembra 2022 v Michalovciach. Foto: TASR - Roman Hanc

Súboje o postup na šampionát odštartujú domácim duelom proti Izraelu (11. októbra v Michalovciach) a v poľskom meste Mielec ich potom čaká súboj s Ukrajinou (15. októbra).

Bratislava 3. októbra (TASR) - Viacero nových mien figuruje v nominácii hádzanárok Slovenska na úvodné zápasy kvalifikácie ME 2024. Súboje o postup na šampionát odštartujú domácim duelom proti Izraelu (11. októbra v Michalovciach) a v poľskom meste Mielec ich potom čaká súboj s Ukrajinou (15. októbra).

Z rôznych dôvodov chýbajú v kádri trénera Jorgeho Dueňasa osvedčené mená a v nedávnej minulosti stabilné členky kádra národného tímu ako Viktória Oguntoyová, Soňa Furgaláková, Bibiana Štefaniková, Vladimíra Bajčiová, Barbora Lanczová či Simona Szarková. Príležitosť tak dostanú hráčky, z ktorých sú niektoré v úlohe úplných nováčikov a ďalšie v minulosti už epizódne okúsili atmosféru ženskej reprezentácie - brankárky Barbora Hanzalíková z českého Zlína a Bella Oláhová zo Šale, krídelníčka Natalia Dmytrenková z poľského Jaroslawu, šalianska spojka Diana Mária Vargová i mladá Dorota Bačenková z michalovskej Iuventy. Informoval o tom portál slovakhandball.sk.

Zostávajúcim účastníkom 2. skupiny je Nemecko. Postup si zabezpečia prví dvaja z každej skupiny a navyše aj štyri najlepšie tímy z tretích priečok. Kvalifikácia sa bude hrať okrem októbra aj vo februári/marci 2024 a v apríli 2024. Družstvá sa stretnú systémom každý s každým doma a vonku. Európsky šampionát sa uskutoční od 28. novembra do 15. decembra 2024 v Rakúsku, Maďarsku a Švajčiarsku.

Na ME štartovali Slovenky naposledy v roku 2014, keď obsadili dvanástu priečku.Nominácia hádzanárok SR na dvojzápas kvalifikácie ME 2024 proti Izraelu a Ukrajine:

Brankárky: Alexandra Ivanicjová (Mlyny Stoislaw Koszalin/Poľ.), Barbora Hanzalíková (HC Zlín/ČR), Bella Oláhová (HK Slovan Duslo Šaľa)

Pivotky: Nikoleta Trúnková (RK Lokomotiva Záhreb/Chor.), Viktória Györiová (Nemzeti Kézilabda Akadémia/Maď.), Barbora Königová (HK Slovan Duslo Šaľa)

Krídelníčky: Natalia Dmytrenková (JKS Jaroslaw/Poľ.), Martina Popovcová (MŠK Iuventa Michalovce), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa)

Spojky: Karin Bujnochová (MKS Zaglebie Lubin/Poľ.), Adriána Holejová (OGC Nice Côte d’Azur Handball/Fr.), Natália Némethová (Házená Kynžvart/ČR), Erika Rajnohová (HC DAC Dunajská Streda), Veronika Habánková, Dorota Bačenková (obe MŠK Iuventa Michalovce), Olívia Ščípová, Diana Mária Vargová (obe HK Slovan Duslo Šaľa)