Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj

Rangers s Halákom prehrali v Buffale, Kelemen nebodoval

Brankár New York Rangers Jaroslav Halák sa bráni centru Buffala Sabres Dylanovi Cozensovi počas druhej tretiny hokejového zápasu NHL v Buffale, piatok 31. marca 2023. Foto: TASR/AP

Rangers, ktorí už majú istú účasť v play off, prehrali v druhom zápase po sebe.

New York 1. apríla (TASR) - Hokejisti New Yorku Rangers v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali v nočnom zápase NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár si v stretnutí pripísal 31 zákrokov.

V drese domácich absolvoval debut v NHL 21-ročný kanadský brankár Devon Levi. "Je to splnený sen," povedal. Halák dostal príležitosť pred Igorom Šesťorkinom, ktorý v predošlom zápase nezabránil prehre na ľade New Jersey 1:2. Proti Sabres mal 91,2-percentnú úspešnosť zákrokov. V 12. minúte ho po sérii chýb defenzívy "jazdcov" prekonal John-Jason Peterka. Náskok domácich zvýšil v 28. minúte Jordan Greenway, ktorý dostal puk za Haláka po strele bekhendom v jednej ruke. Rangers postupne vyrovnali gólmi Kaapa Kakka a Adama Foxa. O víťazstve Sabres rozhodol v 62. minúte Jack Skinner po individuálnej akcii. "Nie je to prvýkrát, čo sme mali zlý začiatok. Už je to typické," povedal tréner Gerard Gallant, s ktorým súhlasil aj kapitán Jacob Trouba: "Do správneho tempa sa často dostávame až neskôr, ale takto to nebude fungovať. Nie je to udržateľná cesta k víťazstvám."

Rangers, ktorí už majú istú účasť v play off, prehrali v druhom zápase po sebe. Levi sa stal vo veku 21 rokov a 94 dní tretím najmladším brankárom v histórii Sabres a celkovo iba ôsmy, ktorý zvíťazil vo svojom debute. Mladší boli iba Tom Barrasso (18 rokov, 188 dní) a Daren Puppa (20 rokov, 223 dní). "Sníval som o tomto momente celý život. Mal som tu moju rodinu a priateľov, ktorí to prežívali so mnou. Spoluhráči si výborne plnili svoje úlohy a hrali tak, aby som videl puky. Užil som si to," povedal Levi, ktorého v roku 2020 draftovala Florida. Sabres zvýšili ziskom dvoch bodov svoju šancu na účasť v play off. Na druhú voľnú kartu, ktorú vo Východnej konferencii priebežne drží Pittsburgh, strácajú päť bodov.

Ľavé krídlo Buffala Sabres Jeff Skinner oslavuje s brankárom Devonom Levim, vľavo, po skórovaní proti New York Rangers v predĺžení hokejového zápasu NHL v Buffale, piatok 31. marca 2023.

Útočník Miloš Kelemen nastúpil vo štvrtej formácii Arizony, ktorá prehrala doma s Dallasom 2:5. Kelemen nebodoval ani v ôsmom zápase v NHL. Na ľade strávil osem minút, počas ktorých sa prezentoval jedným hitom. Arizona viedla 2:1, no Dallas postupne otočil skóre a dosiahol tretie víťazstvo z uplynulých štyroch zápasov. Gól na 2:3, ktorý sa napokon ukázal ako víťazný, strelil útočník Jason Robertson, pre ktorého to bol 100. presný zásah v súťaži. Stars strácajú na lídra Západnej konferencie Vegas tri body. Coyotes mali v marci úspešnú sériu, keď zvíťazili v šiestich zo siedmich zápasov, no mesiac zakončili šiestimi prehrami po sebe. So 67 bodmi sú už bez šance na účasť v play off. Útočník Clayton Keller nazbieral v marci 24 kanadských bodov, čo je najviac v kalendárnom mesiaci v histórii Coyotes. Rekord v histórii organizácie drží Teemu Selänne s 27 bodmi z januára a marca 1993, keď klub ešte pôsobil pod hlavičkou Winnipegu Jets.

Hráči Winnipegu si na domácom ľade poradili s Detroitom presvedčivo 6:2. O šesť gólov sa postaralo šesť rôznych strelcov. Presadil sa aj útočník Mark Scheifele, ktorý si 39. gólom v sezóne vytvoril osobné maximum. Jets zvíťazili po dvoch prehrách a upevnili si pozíciu na druhej voľnej karte v Západnej konferencii.

Hokejisti Calgary, bez slovenského útočníka Adama Ružičku, zvíťazili na ľade Vancouveru 5:4 po predĺžení, hoci prehrávali 0:2, 2:3 aj 3:4. Víťazný gól strelil v 64. minúte Tyler Toffoli. Po treťom víťazstve za sebou strácajú štyri body na druhú voľnú kartu v Západnej konferencii, ktorú si upevnil Winnipeg. Jeden z gólov Canucks strelil švédsky útočník Elias Pettersson, ktorý bodoval v 14. zápase po sebe. Hráči Vancouveru sa budú musieť do konca sezóny zaobísť bez českého obrancu Filipa Hroneka pre problémy s ramenom. "Naozaj nie je dôvod, aby sa vrátil. Keby to boli zápasy play off, bol by v hre, ale nie je. Bude mať dlhší čas na zotavenie, aby bolo jeho rameno úplne v poriadku," povedal tréner Canucks Rick Tocchet.

NHL - sumáre:

Buffalo Sabres - New York Rangers 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 12. Peterka (Cozens, Quinn), 28. Greenway (Mittelstadt, Dahlin), 62. Skinner (Mittelstadt, Power) - 33. Kakko (Chytil, Lafreniere), 50. Fox (Goodrow, Motte). Brankári: Levi - HALÁK, strely na bránku: 34:33

Winnipeg Jets - Detroit Red Wings 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)

Góly: 7. Connor (Dillon, Scheifele), 12. Wheeler (Ehlers, Namestnikov), 14. Scheifele (Pionk, Connor), 22. DeMeloo (Appleton, Lowry), 34. Niederreiter (Appleton, DeMelo), 46. Ehlers (Wheeler, Namestnikov) - 51. Perron (Seider, Larkin), 52. Veleno (Luff, Erne). Brankári: Hellebuyck - Hellberg, strely na bránku: 29:25

Arizona Coyotes - Dallas Stars 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)

Góly: 6. Valimäki (Keller, Boyd), 16. Mackey (Boyd, Fischer) - 2. Pavelski (Lindell, Robertson), 41. Hintz (Heiskanen, Pavelski), 40. Robertson (Hintz, Heiskanen), 45. Benn (Robertson, Heiskanen), 59. Domi (Lindell). Brankári: Vejmelka - Oettinger, strely na bránku: 17:31

Vancouver Canucks - Calgary Flames 4:5 pp (1:0, 3:3, 0:1 - 0:1)

Góly: 9. Garland, 21. Pettersson (Hughes, Kuzmenko), 33. Mcdonough (Dries, Studnicka), 37. Beauvillier (Aman, Myers) - 23. Toffoli (Mangiapane), 30. Coleman (Backlund, Stecher), 36. Stecher (Kadri, Dube), 57. Huberdeau (Hanifin, Weegar), 64. Toffoli (Backlund, Weegar). Brankári: Demko - Markström, strely na bránku: 18:41

Miloš Kelemen (Arizona) 8:00 0 0 0 0 0 0 0

Jaroslav Halák (NY Rangers) 61:50 31/34 91,2

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: počet odchytaných minút, zákroky/strely, percentuálna úspešnosť zásahov/