Halák s tretím víťazstvom po sebe, Tatar si predĺžil bodovú sériu

Brankárovi New York Rangers Jaroslavovi Halákovi (41) gratulujú spoluhráči po výhre nad Montrealom Canadiens v zápase hokejovej NHL v Montreale vo štvrtok 5. januára 2023. Foto: TASR/AP

Jaroslav Halák dostal po jednozápasovej odmlke opäť príležitosť v bránke Rangers.

New York 6. januára (TASR) - Slovenský hokejový obranca Martin Fehérváry z Washingtonu strelil víťazný gól v nočnom zápase NHL na ľade Columbusu. Svojím tretím presným zásahom v sezóne prispel k triumfu 6:2. Z víťazstva sa tešil aj brankár New Yorku Rangers Jaroslav Halák, ktorý k triumfu na ľade svojho bývalého klubu Montrealu 4:1 prispel 17 zákrokmi. Útočník New Jersey Tomáš Tatar zaznamenal asistenciu v treťom zápase po sebe, no jeho tím podľahol doma St. Louis 3:5.

Fehérváry nastúpil v tretej obrannej dvojici Capitals s Alexandrom Alexejevom a na ľade strávil 19:06. Jeho gólový moment prišiel v 38. minúte, keď v predbránkovom priestore nadvihol puk po strele Dylana Stromea prilbou a od nej sa kuriózne odrazil do bránky. Svoje mužstvo tým poslal do vedenia 3:2, ktoré v ďalšom priebehu zápasu navýšilo tromi gólmi. Slovenský obranca si okrem tretieho gólu a šiesteho kanadského bodu v sezóne pripísal aj dve trestné minúty. Strome nazbieral tri asistencie a dostal sa cez 200 bodov v kariére. "Hokej je zábavný, keď strelíte 4, 5, 6 a viac gólov v zápase. Myslím si, že sme urobili správne veci k tomu, aby sme si vytvorili veľa šancí na skórovanie. Postupne nám to začalo vychádzať a bavili sme sa hokejom," uviedol Strome.

Jaroslav Halák dostal po jednozápasovej odmlke opäť príležitosť v bránke Rangers. Na triumf nad Floridou 5:3, ku ktorému prispel 32 zákrokmi, nadviazal svojím tretím víťazstvom po sebe a štvrtým v sezóne. V drese zdolaných Canadiens nebodoval Halákov krajan Juraj Slafkovský, ktorý nastúpil na krídle druhej formácie. Na ľade strávil 13:23 minút a do štatistík si pripísal jeden mínusový bod a jeden hit. Pre Montreal to bola siedma prehra po sebe.

"Myslím si, že väčšinu času sme hrali dobrý hokej. Vedeli sme, že v záverečných piatich minútach zatlačia a strelili jeden gól. Potom si to však chlapci ustrážili a získali sme ďalšie víťazstvo. Sú to dva cenné body do tabuľky, pretože som si istý, že táto sezóna bude vyrovnaná až do konca," citoval Haláka portál nhl.com.

Útočník Tomáš Tatar si pripísal asistenciu vo všetkých troch januárových zápasoch. Túto sériu si predĺžil v 29. minúte stretnutia so St. Louis, keď Jack Hughes svojím druhým gólom v zápase upravil na priebežných 2:1. Devils napokon nádejný náskok neudržali a prehrali 3:5. Tatar v zápase odohral 17:56 a do štatistík si pripísal aj jeden plusový bod. Na bránku vyslal 7 striel, v zápase bol aktívnejší iba Hughes (9). Tatar má po 38 odohratých na konte 24 bodov za 9 gólov a 15 asistencií. S 21 plusovými bodmi je spoločne s obrancom Jonasom Siegenthalerom najlepší z tímu.

Na víťazstve Nashvillu na ľade Caroliny mal výrazný podiel brankár Juuse Saros. Domáci Hurricanes na neho vyslali až 67 striel, z ktorých pustil iba tri. V zápase mal 95,52-percentnú úspešnosť zákrokov a stal sa iba štvrtým brankárom, ktorý mal pri víťazstve v základnej časti minimálne 64 zákrokov.

Hráči Philadelphie zvíťazili vo štvrtom zápase po sebe. O triumfe nad Arizonou 6:2 rozhodli v druhej tretine, v ktorej päťkrát prekonali Karla Vejmelku. Coyotes prehrali v treťom stretnutí po sebe.

Hokejisti Seattle Kraken si v treťom vzájomnom zápase pripísali prvé víťazstvo nad Torontom. Zatiaľ čo obe stretnutia z minulej sezóny sa skončili víťazstvom Maple Leafs (6:2, 6:4), tentoraz si presvedčivý triumf pripísal najmladší klub NHL. Pre Kraken to bolo tretie víťazstvo po sebe a zároveň už 11 na klziskách súperov, čím vo výraznom predstihu vyrovnal svoju bilanciu z minulej (nováčikovskej) sezóny.

Útočník Edmontonu Oilers Connor McDavid prispel k víťazstvu nad New Yorkom Islanders dvomi asistenciami, čím si upevnil výrazný náskok na čele bodovania celej súťaže. Na ňom má naďalej 15-bodový náskok pred spoluhráčom Leonom Draisaitlom, ktorý si proti Islanders takisto pripísal dva body (1+1). Obaja zároveň dosiahli jubilejné asistencie. Draisaitl zaokrúhlil vo svojom 596. zápase počet asistencií na 400. Spomedzi aktívnych hráčov sú iba šiesti, ktorí na túto métu dosiahli skôr, líder je McDavid (426 zápasov). Ten zaznamenal 500 asistenciu v kariére, pričom na túto métu potreboval 527 zápasov. V histórii NHL boli rýchlejší len štyria hráči, vrátane Slováka Petra Šťastného (433).

Cole Sillinger z Columbusu Blue Jackets (vľavo) a Martin Fehérváry z Washingtonu Capitals súperia o puk počas druhej tretiny hokejového zápasu NHL vo štvrtok 5. januára 2023 v Columbuse, Ohio.

V zápase tímov, ktoré mali za sebou série prehier, uspeli na domácom ľade hráči Vancouveru, ktorí zdolali Colorado 4:2. Obhajcovia Stanleyho pohára viedli 2:0, no Canucks v druhej tretine otočili skóre. Bolo to pre nich prvé víťazstvo po troch prehrách. Avalanche prehrali piaty zápas po sebe. "Bez ohľadu na naše výsledky v uplynulých piatich zápasoch, musíme ísť vždy do zápasu s cieľom hrať svoj najlepší hokej. Inak nemôžeme očakávať, že budeme víťaziť. Práve v týchto zápasoch sme od tohto zámeru upustili. Neviem si to vysvetliť," povedal tréner Colorada Jared Bednar.

Ešte výraznejšiu sériu prehier majú za sebou hráči Pittsburghu. Tí na ľade Vegas nezachytili úvod zápasu a od 12. minúty prehrávali 0:3. Napokon prehrali 2:5 a na víťazstvo čakajú už šesť zápasov. "Sme dobrý tím, máme kvalitných hráčov na všetkých postoch. Ukázali sme to v druhej a tretej tretine, ale neuspeli sme, pretože v prvej sme hrali vyložene zle. Som si istý, že všetci z tímu sú z toho frustrovaní a tohto pocitu sa chceme čo najskôr zbaviť," poznamenal tréner Penguins Mike Sullivan. Pre domácich Golden Knights to bol tretí triumf po sebe, po ktorom sú naďalej lídri Západnej konferencie. Na oboch góloch hostí sa podieľal Sidney Crosby (1+1), ktorý sa v prebiehajúcej sezóne dostal na métu 20 gólov. Dosiahol na ňu 15-ty krát v kariére a iba Alexander Ovečkin mal spomedzi aktívnych hráčov viac 20-gólových sezón (18).

Pozíciu najlepšieho tímu na Východe, ale zároveň aj v NHL, potvrdili hokejisti Bostonu. Na ľade Los Angeles dosiahli svoje 30. víťazstvo v sezóne (25. v riadnom hracom čase), pričom šiestykrát po sebe sa v stretnutí týchto tímov zrodil triumf hostí. Dvomi gólmi sa na víťazstve Bostonu podieľal český útočník David Pastrňák, ktorý je s 27 gólmi najlepší strelec tímu a s 52 bodmi jeho najproduktívnejší hráč. Jeho tím dosiahol 30. víťazstvo ako tretí najrýchlejší v histórii NHL. "Páčilo sa mi tempo našej hry. Náš prechod do útoku bol rýchly, útočníci a obrancovia výborne spolupracovali. Mali hore hlavy, a celkovo hrali veľmi dobre. Myslím si, že to bol náš najlepší výkon v nedávnom období," konštatoval tréner Jim Montgomery.

NHL - sumáre:

Carolina Hurricanes - Nashville Predators
3:5 (1:1, 2:2, 0:2)

Góly: 8. Šťastný (Pesce, Teräväinen), 21. Skeji (Pesce, Nečas), 30. Staal (Fast, Martinook) - 11. Forsberg (Pärssinen, Josi), 23. Ekholm (Pärssinen), 32. Glass (Granlund, Carrier), 47. Jankowski (Johansen, Duchene), 60. Sissons. Brankári: Kočetkov - Saros, strely na bránku: 67:25

Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 2:6 (1:0, 1:4, 0:2)

Góly: 6. Gaudreau (Bemström), 33. Bayreuther (Boqvist, Bemström) - 22. Oshie (Jensen, Orlov), 32. Aube-Kubel, 38. FEHÉRVÁRY (Strome, Alexejev), 39. Hathaway (Mantha, Protas), 47. Oshie (Strome, Kuznecov), 54. Ovečkin (Strome, Kuznecov). Brankári: Merzlikinš - Kuemper, strely na bránku: 27:37

Montreal Canadiens - New York Rangers 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)

Góly: 55. Armia (Xhekaj, Evans) - 28. Kreider, 33. Schneider (Panarin, Kravcov), 34. Chytil (Lindgren, Vesey), 59. Chytil (Fox, Miller). Brankári: Allen - HALÁK, strely na bránku: 18:31

New Jersey Devils - St. Louis Blues 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)

Góly: 24. Hughes (Severson, Haula), 29. Hughes (TATAR), 53. Hischier (Hamilton, Bratt) - 12. Kyrou (Bučnevič, Thomas), 37. Barbašev (Saad, Faulk), 43. Saad (Barbašev, Acciari), 50. Thomas (Schenn, Bučnevič), 60. Thomas (Bučnevič). Brankári: Schmid - Binnington, strely na bránku: 39:19

Philadelphia Flyers - Arizona Coyotes 6:2 (0:1, 5:1, 1:0)

Góly: 21. Konecny (DeAngelo, Frost), 25. Farabee (Frost, Konecny), 29. Allison (Laughton, Hayes), 32. Provorov (Hayes, York), 34. Hayes (Konecny, Frost), 56. Van Riemsdyk (Tippett, Frost) - 14. Carcone (Hayton), 22. Ritchie (Hayton, Schmaltz). Brankári: Hart - Vejmelka, strely na bránku: 34:23

Toronto Maple Leafs - Seattle Kraken 1:5 (0:0, 1:4, 0:1)

Góly: 31. Tavares (Marner, Matthews) - 28. Tolvanen (Dunn, McCann), 32. Dunn, 34. McCann (Schwartz, Dunn), 38. Beniers (Eberle, Burakovsky), 43. Wennberg (Gourde, Tanev). Brankári: Murray - Jones, strely na bránku: 27:26

Edmonton Oilers - New York Islanders 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Góly: 10. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 19. Yamamoto (McDavid), 29. Holloway (McLeod, Broberg), 36. Hyman (Draisaitl, Nugent-Hopkins) - 25. Barzal (Bailey, Cizikas), 40. Clutterbuck (Mayfield). Brankári: Campbell - Sorokin, strely na bránku: 38:22

Vancouver Canucks - Colorado Avalanche 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Góly: 34. Kuzmenko (Michejev, Ekman-Larsson), 36. Kuzmenko (Pettersson, Bear), 36. Boeser (Horvat), 59. Miller (Pettersson, Ekman-Larsson) - 19. Rantanen (Makar, Lehkonen), 22. Girard (Englund, Newhook). Brankári: Delia - Georgijev, strely na bránku: 43:31

Vegas Golden Knights - Pittsburgh Penguins 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)

Góly: 2. Kessel (Cotter, Karlsson), 6. Eichel (Roy, Smith), 12. Stephenson (Stone, Eichel), 40. Stone (McNabb, Eichel), 53. Cotter (Kessel, Karlsson) - 45. Smith (Guentzel, Crosby), 59. Crosby (Rakell, Guentzel). Brankári: Hill - DeSmith, strely na bránku: 31:40

Los Angeles Kings - Boston Bruins 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)

Góly: 17. Danault (Iafallo, Anderson), 32. Durzi (Roy, Kopitar) - 27. Pastrňák (Marchand, McAvoy), 29. Marchand (McAvoy), 51. Frederic (Carlo), 52. Frederic (Foligno, Coyle), 58. Pastrňák. Brankári: Copley - Swayman, strely na bránku: 29:22

Martin Fehérváry (Washington) 19:06 1 0 1 0 3 2

Tomáš Tatar (New Jersey) 17:56 0 1 1 1 7 0

Juraj Slafkovský (Montreal) 13:23 0 0 0 -1 0 0

Jaroslav Halák (NY Rangers) 59:46 17/18 94,4

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: počet odchytaných minút, zákroky/strely, percentuálna úspešnosť zásahov/