Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria

Handzuš strelil prvý gól v novej sezóne NHL a hneď víťazný

Brandon Saad a Michal Handzuš sa tešia z gólu. Foto: TASR/AP

V drese jastrabov zo Chicaga vyšiel naprázdno Marián Hossa a na strane ostrovanov síce strávil Ľubomír Višňovský na ľade 22:49 minút, ale do gólovej štatistiky sa nezapísal.

New York 12. októbra (TASR) - V noci na sobotu pokračovala zámorská hokejová NHL ďalšími šiestimi zápasmi, v ktorých sa bodovo presadili dvaja slovenskí hokejisti. Svoj gólový účet v sezóne si otvoril center Michal Handzuš, ktorý rozhodol o víťazstve Chicaga Blackhawks nad New Yorkom Islanders 3:2. Kanadské bodovanie si o jednu asistenciu vylepšil aj obranca Andrej Sekera, ale jeho tím Carolina Hurricanes prehral doma s Los Angeles Kings 1:2 po samostatných nájazdoch.

Chicago už vyhrávalo 2:0

Chicago po úvodných 17 minútach vyhrávalo dvojgólovým rozdielom, Islanders však do prestávky dvomi gólmi v krátkom časovom slede dokázali vyrovnať a duel sa začal od začiatku. V 27. minúte však zabezpečil plný bodový zisk pre domácich Handzuš, ktorý do súperovej odkrytej bránky doklepol odrazený puk. Slovenský reprezentant mal v tomto stretnutí 100% úspešnosť na vhadzovaní. V drese "jastrabov" sa tešil z výhry aj Marián Hossa, do štatistík sa ale nezapísal a v stretnutí sa prezentoval troma strelami. Na strane súpera odohral viac ako 22 minút slovenský obranca Ľubomír Višňovský a pripísal si taktiež tri neúspešné strelecké pokusy.

Sekerova prihrávka nepomohla

Ani asistencia Slováka Sekeru nepomohla Caroline k triumfu na domácom ľade proti Los Angeles. Obaja brankári si počas úvodných dvoch tretín držali čisté konto, ale v 54. minúte sa LA zásluhou Dwighta Kinga, ktorý zaznamenal svoj desiaty gól v kariére, ujali vedenia. Hurricanes odpovedali rýchlo a o 40 sekúnd strelil vyrovnávajúci gól Jeff Skinner po prihrávke od Sekeru. O víťazovi museli napokon rozhodnúť až samostatné nájazdy, v ktorých bol jediným úspešným exekútorom Jeff Carter. LA si tak pripísalo druhé tesné víťazstvo v rade. Domáci navyše prišli v zápase o svojho nováčika Eliasa Lindholma, ktorý opustil ľad v druhej tretine pravdepodobne pre zranenie pravej ruky. "Myslím, že to bol celkom pekný zápas. Carolina hrala aj uplynulú noc, my sme zase celý deň cestovali. Obaja brankári predviedli dva-tri kvalitné zákroky a oba tímy boli naozaj dobré," citoval nhl.com trénera Kings Darryla Suttera.

Phoenix zaznamenal druhé víťazstvo za sebou

Druhú výhru v rade zaznamenali hokejisti Phoenixu, ktorí si poradili s Philadelphiou 2:1. Najväčšiu zásluhu na cennom triumfe mal brankár Thomas Greiss, ktorý zneškodnil 36 striel a úspešnosť zákrokov dosiahla 97,3 percent. "Medzi hráčmi si ešte potrebuje získať rešpekt. Na tréningu ale dokazuje, že je kvalitný brankár a keď dostane šancu ísť do bránky, hráči mu musia dôverovať. Myslím, že dôveru si už získal," nešetril slovami chvály kouč Coyotes Dave Tippett. Prehra nepotešila ani slovenského obrancu Andreja Meszárosa, ktorý si navyše v stretnutí odsedel až 14 trestných minút, z toho 10 min. za nešportové správanie. Celkovo strávil na ľade 18:17 min., počas ktorých raz neúspešne vystrelil na bránku.

Florida s Kopeckým zastavila Pittsburgh

Vysokú výhru 6:3 zaznamenala doma Florida Panthers s Tomášom Kopeckým, ktorá prerušila trojzápasovú víťaznú sériu "tučniakov" z Pittsburghu. Domáci tím zase triumfoval po troch doterajších stratách bodov. Najväčšou mierou sa na triumfe panterov podieľal český krídelník Tomáš Fleischmann s jedným gólom a tromi prihrávkami. So spoluhráčmi z útoku Bradom Boyesom a Alexandrom Barkovom dosiahli v zápase spolu 10 kanadských bodov. "V 18 rokoch je to skvelý výkon, ako keby som sa pozeral na svoje deti. Pošas prvých dvoch týždňov sezóny spravil Saša poriadny kus roboty a čím ďalej tým viac si získava dôveru trénerov, ale aj spoluhráčov," povedal na margo Barkova, ktorý si pripísal tri body (1+2), tréner Floridy Kevin Dineen. Na svoju premiéru v zámorskej profilige nebude s úsmevom spomínať brankár Penguins Jeff Zatkoff. Za svoj chrbát pustil šesť z 30 striel súpera a úspešnosť jeho zákrokov bola 80 percent. "Na začiatku som sa cítil v pohode, nespravil som však žiadne veľké zákroky. Musím sa naďalej zlepšovať, ale myslím si, že som pripravený nastúpiť aj na ďalší duel," vyhlásil Zatkoff. Kopecký počas zápasu odohral 15:02 min. s bilanciou jedna mínuska.

New Jersey Devils prehrali piaty zápas za sebou

Vstup do novej sezóny vôbec nevyšiel hráčom New Jersey, v noci zaznamenali už piatu prehru z piatich zápasov. Tentoraz z Calgary odchádzali s prehrou 2:3 a takúto negatívnu štatistiku zaznamenali Devils prvýkrát od roku 1982.

Sumáre NHL:

PHILADELPHIA - PHOENIX 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 38. Talbot (Rinaldo, Couturier) - 3. Klinkhammer (Morris, Kennedy), 40. Ekman-Larsson (Ribeiro, Hanzal), brankári: Mason - Greiss, strely na bránku: 37:31

CAROLINA - LOS ANGELES 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 55. Skinner (SEKERA, Gerbe) - 54. King, rozh. sam. náj. Carter, brankári: Ward - Quick, strely na bránku: 28:38

FLORIDA - PITTSBURGH 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)

Góly: 2. Boyes (Fleischmann), 10. Versteeg (Gomez, Matthias), 28. Huberdeau (Versteeg, Fleischmann), 29. Barkov, 47. Fleischmann (Barkov, Boyes), 60. Boyes (Barkov, Fleischmann) - 6. Malkin, 17. Adams (Glass, Vitale), 33. Dupuis (Crosby), brankári: Markström - Zatkoff, strely na bránku: 30:39

CHICAGO - NY ISLANDERS 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)

Góly: 10. Nordström, 17. Toews (Keith, Seabrook), 27. HANDZUŠ (Keith, Smith) - 20. Bailey (Grabner), 20. Grabner (Travares), brankári: Chabibulin - Poulin, strely na bránku: 28:19

WINNIPEG - DALLAS 1:4 (0:3, 0:1, 1:0)

Góly: 56. Wheeler (Byfuglien, Enström) - 10. Chiasson (Seguin, Gonchar), 13. Seguin (Peverley, Benn), 17. Benn (Dillon, Seguin), 26. Seguin (Benn, Chiasson), brankári: Pavelec - Lehtonen (35. Ellis), strely na bránku: 44:31

CALGARY - NEW JERSEY 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Góly: 26. Wideman (Giordano, Hudler), 40. Giordano (Hudler, Glencross), 58. Monahan (Baertschi, Wideman) - 14. Henrique (Brunner, Greene), 37. Zubruc (Zajac), brankári: MacDonald - Brodeur, strely na bránku: 29:21

Michal Handzuš (Chicago) 9:17 1 0 1 1 3 2

Marián Hossa (Chicago) 17:55 0 0 0 0 3 0

Ľubomír Višňovský (NY Islanders) 22:49 0 0 0 0 3 0

Andrej Sekera (Carolina) 24:34 0 1 1 0 1 0

Andrej Meszáros (Philadelphia) 18:17 0 0 0 0 1 14

Tomáš Kopecký (Florida) 15:26 0 0 0 -1 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/