Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Šport

Hectorová ovládla obr. slalom v Jasnej pred Shiffrinovou

Švédka Sara Hector oslavuje víťazstvo v alpskom lyžovaní, pretekoch Svetového pohára žien v obrovskom slalome, v Jasnej na Slovensku v sobotu 20. januára 2024. Foto: TASR/AP

Švédka však zvládla tlak a suverénnym spôsobom zopakovala skvelú jazdu z prvého kola a zaznamenala svoje piate prvenstvo.

Jasná 20. januára (TASR) - Švédska lyžiarka Sara Hectorová triumfovala v sobotnom obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. Tridsaťjedenročná Švédka si postrážila náskok z 1. kola a odsunula na 2. miesto Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá stratila priepastných 1,52 sekundy. Tretia skončila Alice Robinsonová z Nového Zélandu (+2,71). Slovenka Petra Vlhová nedokončila 1. kolo a po nepríjemnom páde ju previezli do nemocnice.

Poradie prvej trojice po finálovom kole kopíruje úvodné. Svoj 95. triumf v prestížnom seriáli chcela dosiahnuť priebežná líderka celkového poradia SP Shiffrinová. Americká hviezda predviedla kvalitný výkon, ktorým hodila rukavicu Hectorovej. Švédka však zvládla tlak a suverénnym spôsobom zopakovala skvelú jazdu z prvého kola a zaznamenala svoje piate prvenstvo v "obráku" v kariére.

Kartami výrazne zamiešalo už prvé kolo, ktoré ovplyvnila prítomnosť ľadu na trati. Spomedzi elitných pretekárok ako prvá vypadla líderka celkového poradia v obrovskom slalome Federica Brignoneová, ktorá spadla už na štvrtej bránke. Po páde Brignoneovej nastavila latku s dvojkou Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska a o tri sekundy ju prekonala Hectorová.

Náročnosť zjazdovky Lúková sa podpísala aj na čase Valerie Grenierovej, ktorá zaostala o 4,59 sekundy. Talianka Marta Bassinová dokonca prišla do cieľa s mankom 8,21 s. Najvýraznejšie sa dokázala Hectorovej priblížiť priebežná líderka SP Mikaela Shiffrinová, ktorá stratila "len" sekundu..

Tisíce slovenských fanúšikov "zmrzli" už po pár sekundách jazdy zlatej olympijskej medailistky z Pekingu. Vlhová na ľadom pokrytej trati na výjazde z deviatej brány vyšla z ideálnej stopy, v snahe o korekciu zatlačila na vnútornú lyžu a stratila kontrolu. Výsledkom toho bol nepríjemný pád. V snahe predísť mu si Vlhová navyše podvrtla koleno a skončila v opatere lekárov, ktorí ju na záchranných saniach zviezli dolu zo zjazdovky a následne transportovali vrtuľníkom na vyšetrenie do nemocnice. Vlhová za búrlivého potlesku zamávala svojim fanúšikom.

výsledky sobotného obrovského slalomu SP v Jasnej:1. Sara Hectorová (Švéd.) 2:17,80 min.,
2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,52 s,
3. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,71,
4. Zrinka Ljutičová (Chorv.) +4,33,
5. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +4,40,
6. Lara Gutová-Behramiová (Švajč.) +4,49,
7. A.J. Hurtová (USA) +4,60,
8. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +4,64,
9. Camille Rastová (Švajč.) +5,03,
10. Kasa Vickohoffová-Lieová (Nór) +5,52,...,
Petra VLHOVÁ, Rebeka JANČOVÁ, Sophia POLÁKOVÁ (všetky SR) nepostúpili do 2. kola

celkové poradie SP (po 21 zo 43 súťaží):

1. Shiffrinová 1109 b.,
2. VLHOVÁ 802,
3. Gutová-Behramiová 789,
4. Federica Brignoneová (Tal.) 787,
5. Hectorová 618,
6. Sofia Goggiová (Tal.) 582

poradie v obr. slalome (7 z 11):

1. Gutová-Behramiová 485,
2. Brignonová 460,
3. Shiffrinová 429,
4. Hectorová 372,
5. Valerie Grenierová (Kan.) 327,
6. VLHOVÁ 297