Streda 1. máj 2024

NOČNÁ MORA: Slovan premrhal štvorgólový náskok, v Záhrebe prehral 4:5

Zľava brankár Slovana Johan Backlund, Bill Thomas (Záhreb) a Štefan Ružička (Slovan) v hokejovom stretnutí KHL HC Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb 12. novembra 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Víťazný gól Záhrebu strelil Pelletier.

Záhreb 4. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava nebudú v dobrom spomínať na svoje úvodné vystúpenie v roku 2015. V nedeľňajšom dueli KHL viedli na ľade Medveščaku Záhreb v 26. minúte už 4:0, no sľubný náskok trestuhodne premrhali a z chorvátskeho ľadu si po prehre 4:5 napokon neodviezli ani bod. Zaznamenali už štvrtú prehru v rade pred posledným Medveščakom majú na 12. priečke v Západnej konferencii už len trojbodový náskok.

Slovan v úvodnej časti ustál počiatočný nápor domácich a vyťažil z minima maximum, keď z piatich striel dosiahol dva góly. Po dvoch excelentných trefách Matta Murleyho v druhej tretine operoval už so štvorgólovým náskokom, no ešte do prestávky dovolil svojmu súperovi trikrát skórovať a zápas výrazne zdramatizovať. V záverečnej časti hry "belasí" nezvládli tlak domácich a tí sa dvoma gólmi postarali o dokonalý obrat.

Najbližšie sa zverenci fínskeho trénera Petriho Matikainena predstavia vo štvrtok 8. januára na ľade bieloruského Dinama Minsk, ktoré vedie slovenský kouč Ľubomír Pokovič.

Medveščak Záhreb - Slovan Bratislava 5:4 (0:2, 2:2, 3:0)

Góly: 30. Thomas (Bjorkstrand), 30. Glumac (Perkovich, Carle), 37. Murray (Glumac), 46. Hedberg (Thomas, Bjorkstrand), 51. Pelletier (St. Pierre) - 14. Jeglič (Tičar), 16. Šťastný (Surový), 24. Murley (Vondrka, Barker), 26. Murley (Štajnoch, Barker). Rozhodovali: Buľanov, Safiullov - Parfionov, Sysujev, vylúčení: 3:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 5754 divákov

zostavy:

Medveščak Záhreb: Owuya (26. Heeter) - Flood, Morrisonn, Mathieu, Martinovič, Hutchinson, Popovic, Kinrade - Peletier, St. Pierre, Leino - Glumac, Murray, Perkovich - Hedberg, Thomas, Bjorkstrand - Segal, McLean, Beaudoin

Slovan Bratislava: Janus - Luža, Sersen, Štajnoch, Barker, Starosta, Kozák - Nagy, Nedorost, Bartovič - Netík, Tičar, Jeglič - Hudáček, Murley, Vondrka - Šťastný, Surový, Ölvecký

Skvelý úvod

Úvodné minúty priniesli výraznú snahu Medveščaku, ktorého hráči lepšie kombinovali, tlačili sa do bránkoviska a Janusovi nedali vydýchnuť. Brankár "belasých" však počiatočný nápor ustál a v nasledujúcich minútach bol oporou svojho tímu. Slovan postupom času hru vyrovnal a hoci jeho hráči výrazne zaostávali v streleckej produkcii, v zakončení boli o to efektívnejší. V 14. minúte sa núkala možnosť na otvorenie skóre domácim počas presilovky, Hedberg ale na dvakrát neprekonal Janusa. Aj vďaka nemu následne naskočil Tičar na ľad po uplynutí celého trestu. V nájazde ešte skóre neotvoril, ale Jeglič po jeho prihrávke o niekoľko okamihov už áno, keď vymietol horné poschodia Owuyovej bránky - 0:1. Prešlo len 114 sekúnd a Slovan sa tešil druhýkrát, Surového nahodenie tečoval za Owuyuov chrbát Šťastný. Domáci mohli odpovedať v samom závere prvej tretiny, pri šanci Glumaca sa zaskvel Janus.

Gólová dráma

Dramatický priebeh mala päťgólová druhá tretina. V jej úvode síce Vondrkovi dvakrát chýbala presná muška, ale neskôr ho zastúpil Murley. Z dvoch navlas rovnakých streleckých pozícií v 24. a 26. minúte "vykúpal" umiestneným pukom zľava do pravého horného rohu bránky Owuyu a bolo 0:4. Domáceho gólmana následne medzi tromi žŕdkami vystriedal Heeter a dodal svojim spoluhráčom impulz. V polovici stretnutia si Slovan vybral slabšiu chvíľku, na čo výrazne doplatil. V priebehu 23 sekúnd Thomas s Glumacom prekonali Janusa a tréner "belasých" zareagoval oddychovým časom. Hostia po ňom skonsolidovali defenzívu a upokojili svoju hru, dvojgólový náskok však neubránili. V 37. minúte Glumac z pravého krídla vycvičil Sersena, jeho nepresná prihrávka sa nedôrazom defenzívy Slovana dostala až k Murraymu, ktorý prestrelil Janusa - 3:4.

Záhreb otočil zápas

Hoci začali "belasí" tretiu tretinu opatrne, na ich hokejkách nebolo dostatok istoty potrebnej na ubránenie tesného náskoku. V 46. minúte opäť prepadli v defenzíve, k puku sa pred Janusom dostal osamotený Hedberg a krátkym blafákom do forhendu nedal brankárovi šancu - 4:4. Vedenie mohol hosťom prinavrátiť opäť Bartovič, s jeho dvomi pokusmi si však Heeter poradil. Rozháranej hre z oboch strán odzvonilo v 51. minúte, keď sa na ľavom kruhu dostal k puku Pelletier a prestrelil Janusa. Domáci sa o radosť z dokonalého obratu už nenechali pripraviť a v závere nepustili Slovan do žiadnej výraznej príležitosti.

Petri Matikainen, tréner Slovana: "Dnes to bola pre nás nočná mora. Tridsať minút sme hrali dobrý zápas, nepustili domácich do šancí, dodržiavali systém hry v obrannom pásme a strelili štyri góly. Neviem si vysvetliť, čo sa stalo, prestali sme hrať, dostali dva rýchle góly a odovzdali všetky zbrane do rúk Záhrebu. Hodnotí sa mi to ťažko, všetkých nás to nesmierne mrzí, dnes sme tu mali brať všetky body. Na situácii nám ani nepridávajú zranenia bekov, dnes nedohrali zápas tiež útočníci Nedorost, Tičar ani Vondrka. Musíme však bojovať ďalej a snažiť sa vyhrávať v ďalších zápasoch."