Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Dáni zdolali Lotyšov a zaistili Čechom a Nórom postup do štvrťfinále

Hokejisti Dánska zaknihovali svoje prvé víťazstvo na 76. MS v Štokholme, keď v pondelkovom zápase zdolali Lotyšsko 2:0. Dáni tak urobili dôležitý krok k záchrane v elitnej kategórii.

Štokholm 14. mája (TASR) - Hokejisti Dánska zaznamenali svoje prvé víťazstvo na 76. majstrovstvách sveta v Štokholme, keď v pondelkovom zápase zdolali Lotyšsko 2:0. Dáni urobili dôležitý krok k záchrane v elitnej kategórii, keď sa odpútali z posledného miesta v B-skupine. Poslední Taliani totiž potrebujú vyhrať s Ruskom.

Lotyši definitívne stratili aj teoretickú šancu na postup do štvrťfinále. Naopak, už pred poslednými zápasmi v skupine majú istú účasť vo vyraďovacej fáze okrem Ruska a Švédska aj tímy Česka a Nórska.

O tom, že Dáni prenechajú Čierneho Petra hokejistom Talianska, sa rozhodlo v druhej časti hry, v ktorej Lotyši inkasovali dva góly za deväť minút. Najskôr v 25. minúte sa po nahrávke od Hardta dostal k puku nekrytý Green a tvrdou strelou otvoril skóre - 0:1. Druhý gól pridal v Globen aréne Madsen, ktorý zúžitkoval Ellerovu prihrávku spoza bránky - 0:2.

B-skupina:

Lotyšsko - Dánsko 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 25. Green (Hardt), 36. Madsen (Eller). Rozhodcovia: Brueggemann (Švaj.), Bulanov (Rus.) - Arm (Švaj.), Dussureault (Kan.) vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše 10 min Berzinš (Lot.) za úder do hlavy, presilovky a oslabenia: 0:0, 5332 divákov.

Lotyšsko: Masalkis - Galvinš, K. Redlihs, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš, Džerinš - Sprukts, M. Redlihs, Indrasis - Daugavinš, Širokovs, Cipulis - Kenins, Berzinš, Meija - Saulietis, Štals, Jass

Dánsko: Andersen - Larsen, Lassen, Bodker, D. Nielsen, Jesper Jensen B, Hersby, K. Jensen, Eskesen - Hansen, F. Nielsen, Eller - Green, Starkov, Hardt - Madsen, Jakobsen, Jesper Jensen - Storm, Moller, Poulsen