Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Šport

Pamätnica Liba - jedennásobný reprezentant SR: Dnes starých prosíme

V piatok 10. januára 2014 sa odohral v Bratislave súboj legiend medzi výbermi Česka a Slovenska proti Rusku. Na snímke Igor Liba z tímu Old Boys Československa. Foto: TASR/Martin Baumann

Spoločne s Dušanom Pašekom vycestoval do zahraničia cez Pragosport. V jednom útoku si dokonca zahral v NHL aj s najospevovanejším hokejistom všetkých čias Wayneom Gretzkym.

Košice 25. apríla (TASR) - Slovenská hokejová formácia Vincent Lukáč, Dárius Rusnák, Igor Liba patrila vo svojej ére medzi najlepšie na svete. V československom tíme toto trio dlhodobo tvorilo čisto slovesný útok a jeho kvality ocenil i legendárny tréner sovietskej zbornej Viktor Tichonov.

"Keď sa pozriem na našu legendárnu fotku a na nás teraz, tak sa to nedá porovnať. V tom čase sme boli v národnom tíme štyria Slováci a o to viac sme museli makať, aby sme sa dostali do kádra. V domácej lige figurovalo asi dvanásť českých mužstiev a dve slovenské. Napriek tomu sme bojovali za Slovensko, respektíve Československo. Boli to nezabudnuteľné chvíle, najmä duel so Sovietskym zväzom, ktorý sme vyhrali 2:1 a samozrejme finálový súboj s Kanadou," zaspomínal si Liba na slávne udalosti 30 rokov dozadu.

Československý národný tím v Prahe zvíťazil vo finále na domácom šampionáte 5:3 a získal najcennejší kov. V skupine s rovnakým súperom remizoval 4:4. "Nezabudnem na moment, keď som za stavu 2:2 sedel na trestnej lavici a Jiří Šejba popri nej preletel, naznačil strelu, urobil obrancu a vzápätí i brankára a dal gól. Vo finále trikrát skóroval," uviedol Liba, ktorý prihral na rozhodujúci štvrtý gól z hokejky Rusnáka.

Držiteľ piatich medailí z MS a dvoch zo ZOH začal reprezentovať svoju krajinu v roku 1982. "Práve v tomto roku som bol najlepší strelec československej ligy. Prvý zápas sme hrali s NDR. Začínal som s Petrom Ihnačákom a Vincentom Lukáčom. Potom Peter ušiel a tréner Bukač ho nahradil Darom Rusnákom. Tento ťah bol šťastný, lebo potom sme hrali svetový hokej a dá sa povedať, že sme boli svetovým útokom. Naša forma bola najvyššia na ZOH v Sarajeve, kde sme získali striebro," konštatoval Liba. Slovenskú trojicu dokonca prirovnávali k fenomenálnej sovietskej trojke Makarov-Larionov-Krutov.

Liba ako jediný z legendárnej slovenskej trojice vyskúšal zámorskú NHL. Spoločne s Dušanom Pašekom vycestoval do zahraničia cez Pragosport. V jednom útoku si dokonca zahral aj s najospevovanejším hokejistom všetkých čias Wayneom Gretzkym. "Bol to hráč mojich kvalít, s ktorým som si zahral iba v jednom zápase, presne na Silvestra proti Rige. Tréner nám viac neumožnil hrať spolu, pretože sme boli obaja technickí hráči a veľa sme si prihrávali. Po zápase neodchádzal s nami, no vždy zadným východom, aby sa vyhol ľuďom. Chcel mať vždy pokoj od fanúšikov. Napriek tomu mal rýchly život, ktorý by som nechcel zažiť. Takmer sústavne mal dohovorené nejaké stretnutie alebo autogramiády," povedal na adresu Kanaďana Liba.

Rodáka z Prešova, ktorý ukončil svoju profesionálnu kariéru práve v metropole Šariša v roku 2003, mrzí jediná vec. "Našu generáciu odpísali, keď som mal niečo po tridsiatke, so slovami, že sme už starí. V dnešnej dobe sa prosíme tridsaťosemročným hráčom, čo je normálne. Oni nie sú starí?! Žiaľ, bolí ma, že som odohral za Slovensko 'až' jeden zápas," prezradil Liba. Spoločne s Lukáčom hral za Košice, Rusnák za Slovan Bratislava. Liba bol všestranný univerzál, Lukáč obávaný kanonier a myšlienku hre i milimetrové prihrávky rozdával Rusnák, ktorý so svojou dlhou hokejkou dával aj nezabudnuteľné góly spoza bránky.

Hokejové majstrovstvá sveta mali v minulosti iný model. Všetkých osem tímov hralo o postup do prvej štvorky. ČSSR v roku 1985 v Prahe prehrala so ZSSR (1:5), USA (1:3) a remizovala s Kanadou 4:4. Prvé štyri tímy hrali o titul, predchádzajúce výsledky sa nerátali. Československo zdolalo ZSSR 2:1, USA 11:2 a Kanadu 5:3. Po tridsiatich rokoch sa šampionát vráti späť do Prahy, kde si štyri najlepšie tímy zahrajú o medaily - obe semifinále, o 3. miesto a finále. Ešte predtým na rovnakom mieste zvedú súboje družstvá A-skupiny, B-skupina, v ktorej figuruje i Slovensko, odohrá zápasy v Ostrave.