< sekcia Šport

Maskot MS v hokeji na Slovensku sa bude volať Macejko alebo Juro

Maskot MS 2019 v hokeji na Slovensku. Foto: Facebook/SZĽH

O mene medveďa s bačovským opaskom a pastierskym klobúkom rozhodnú fanúšikovia v hlasovaní na oficiálnom facebookovom profile šampionátu.

Bratislava 22. augusta (TASR) - Maskot hokejových majstrovstiev sveta 2019 na Slovensku (10. - 26. mája 2019) sa bude volať Macejko alebo Juro. O mene medveďa s bačovským opaskom a pastierskym klobúkom rozhodnú fanúšikovia v hlasovaní na oficiálnom facebookovom profile šampionátu.

V úvodnom kole navrhovali fanúšikovia rôzne podoby mien. Spomedzi mnohých alternatív vybral organizačný výbor dva návrhy – meno Macejko a meno Juro, ktoré pôjdu do finálového hlasovania. "Zaznamenali sme skutočne zaujímavé čísla. Prvú fázu hlasovania sme spustili presne v polovici augusta a trvala sedem dní. Za toto obdobie oslovila súťaž vyše 450-tisíc ľudí, prevažne zo Slovenska. Animáciu maskota, ktorá bola uverejnená pred štartom súťaže, videlo do tejto doby cez 143-tisíc ľudí. Fanúšikovia vnímajú maskota pozitívne, možno aj preto sme od nich dostali viac ako 4000 komentárov, v ktorých sa objavovali podnety na pomenovanie hokejového maca," uviedla v tlačovej správe organizátorov riaditeľka komunikácie MS Michaela Grendelová.

Dva najvydarenejšie návrhy postúpili do druhého kola hlasovania. "Vybrali sme návrhy, ktoré mali najväčší počet hlasov. Najčastejšie navrhované boli Macejko s variáciou Maco. Ako druhú alternatívu sme vybrali meno Juro, ktoré bolo medzi fanúšikmi tiež veľmi obľúbené. Kritériom pre rozhodovanie okrem obľúbenosti bol aj slovenský ráz pomenovania, aby sme zachovali jednotnú líniu s vizuálom maskota, ktorého charakterizujú pastiersky klobúk a vybíjaný opasok. Fanúšikovia navrhovali aj meno Demo, ako spomienku na legendu Pavla Demitru, ale z pochopiteľných príčin, spojených s istou mierou piety a najmä veselým rázom maskota, sme sa rozhodli pre iné meno," povedala Grendelová.

Druhé kolo hlasovania odštartuje na oficiálnej facebookovej stránke šampionátu v stredu 22. augusta o 20.00 h a potrvá do nedeľnej polnoci 26. augusta. "K jednému či druhému menu maskota sa môžu fanúšikovia prikloniť a opäť zahlasovať na oficiálnych sociálnych sieťach budúcoročného šampionátu. Víťazné meno bude známe v pondelok 27. augusta," prezradil šéf marketingu šampionátu Vladimír Janček.

Tešiť sa môžu aj hlasujúci. Spomedzi nich organizátori vyžrebujú meno šťastlivca, ktorý ako odmenu získa darčekový balíček MS 2019 zložený z upomienkových predmetov. Druhý balíček získa fanúšik, ktorý víťazné meno navrhol ako prvý.

Kreatívny proces trval niekoľko mesiacov a pozostával z viacerých fáz. Najprv sa hľadal vhodný symbol, následne jeho vizuálna podoba, ktorá musela spĺňať rôzne produkčné, ale aj komunikačné kritériá. Na záver sa finalizovalo umelecké stvárnenie. Finálny maskot sa stal víťazom spomedzi troch návrhov. Rozhodovalo sa medzi baranom, vlkom a medveďom. Maskot má okrem hokejového výstroja aj doplnky inšpirované slovenským folklórom. Bačovský opasok a pastiersky klobúk z neho robia "slovenského junáka pripraveného čeliť výzvam". Jeho základné hokejové držanie tela dopĺňajú pózy vychádzajúce zo slovenských ľudových tancov. Medveď ako maskot reprezentujúci Slovensko, symbolizuje silu, odvahu a bojovnosť. Zároveň je výrazným predstaviteľom miestnej fauny a má dôležité postavenie v slovenskom folklóre, uvádza sa v tlačovej správe.