Quantcast
< sekcia Šport

Filppula je prvý Fín so Zlatou trojkorunou

Na snímke vľavo britský brankár Ben Browns vyráža puk, vpravo fínsky útočník Valtteri Filppula v zápase základnej B-skupiny 85. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Veľká Británia - Fínsko vo fínskom Tampere 20. mája 2022. Foto: TASR/AP

Triumf v Stanleyho pohári Filppula dosiahol v roku 2008 v drese Detroitu Red Wings.

Tampere 30. mája (TASR) - Jubilejným 30. hráčom, ktorý sa stal držiteľom tzv. Zlatej trojkoruny (Triple gold klubu), je Valtteri Filppula. Je to zároveň prvý Fín, ktorý sa dostal do exkluzívnej spoločnosti víťazov Stanleyho pohára, ZOH a MS.

Filppula získal oba reprezentačné úspechy v roku 2022, keď Suomi zvíťazili na ZOH v Pekingu i na domácom svetovom šampionáte v Tampere a Helsinkác. Triumf v Stanleyho pohári dosiahol v roku 2008 v drese Detroitu Red Wings.


Prehľad držiteľov tzv. Zlatej trojkoruny (Triple gold klubu): Valtteri Filppula (Fín.) Jaromír Jágr, Jiří Šlégr (obaja ČR), Scott Niedermayer, Brendan Shanahan, Joe Sakic, Rob Blake, Chris Pronger, Eric Staal, Jonathan Toews, Patrice Bergeron, Sidney Crosby, Corey Perry, Jay Bouwmeester (všetci Kan.), Thomas Jönsson, Hakan Loob, Mats Näslund, Peter Forsberg, Nicklas Lidström, Fredrik Modin, Henrik Zetterberg, Niklas Kronwall, Mikael Samuelsson (všetci Švéd.), Valerij Kamenskij, Alexej Gusarov, Vjačeslav Fetisov, Igor Larionov, Alexander Mogiľnyj, Vladimir Malachov, Pavel Dacjuk (všetci Rus.)