V zápase zvratov prehral Slovan s Nižnekamskom 4:6

Na snímke fanúšikovia v mikulášskych čiapkach povzbudzujú počas zápasu KHL HC Slovan Bratislava - Neftechimik Nižnekamsk na Štedrý deň, 24. decembra 2014 v Bratislave. Slovan nastúpil v červených vianočných dresoch. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Dnešný zápas KHL medzi HC SLOVAN BRATISLAVA proti Neftichemiku Nižnekamsk sa začal netradične už o 13:00.

Bratislava 24. decembra (Teraz.sk) – Hokejisti Slovana Bratislava podľahli na Štedrý deň v rámci domácej série v KHL predposlednému tímu Východnej konferencie Neftechimiku Nižnekamsk 4:6, keď absolútne nezvládli záver stretnutia. Zverenci trénera Petriho Matikainena tak prehrali druhý zápas za sebou. V tabuľke Západnej konferencie im patrí naďalej 10. priečka, od ôsmeho miesta zaručujúceho účasť v play off ich delia štyri body.

Fotogaléria zo zápasu:

"Belasí", tentoraz v červených vianočných dresoch, nastúpili už aj s novými defenzívnymi posilami Kanaďanom Camom Barkerom a mladým Lukášom Kozákom. Hostia sa dostali do vedenia v 11. minúte zásluhou Igora Polygalova, za domácich odpovedal na začiatku druhej tretiny slovinský legionár Rok Tičar. Nižnekamsk si v ďalšom priebehu vytvoril dvojgólový náskok, no Slovan nezložil zbrane a v treťom dejstve otočil v priebehu necelých piatich minút skóre z 1:3 na 4:3. Vedúci gól strelil v 50. minúte Tomáš Surový. Domáci však nezvládli záver, v ktorom inkasovali tri góly a zostali bez bodu.

Slovan zakončí sedemzápasovú decembrovú domácu šnúru v piatok 26. decembra o 19.00 súbojom proti SKA Petrohrad.

Slovan Bratislava - Neftechimik Nižnekamsk 4:6 (0:1, 1:1, 3:4)

Góly: 24. Tičar (Vondrka, Jeglič), 45. Netík (Tičar, Jeglič), 46. Nagy (Nedorost, Barker), 50. Surový - 11. Polygalov (Milovzorov, Ivanov), 36. Anderson (Ivanov, Milovzorov), 42. Nikulin, 59. Sexton, 59. Sexton (Pujacs), 60. Milovzorov (Jevsejenkov). Rozhodovali: Bukin, Beľjajev - Metalnikov, Sirotkin, vylúčení: 9:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané).

Slovan Bratislava: Janus - Luža, Sersen, Starosta, Barker, Štajnoch, Kozák - Netík, Tičar, Jeglič - Nagy, Nedorost, Bartovič - Hudáček, Murley, Vondrka - Šťastný, Surový, Ölvecký

Neftechimik Nižnekamsk: Sudnicin - Jevsejenkov, Pujacs, Riasenskij, Berezin, Kosmačjov, Kalašnikov - Grigorenko, Anderson, Sexton - Milovzorov, Polygalov, Ivanov - Zdunov, Nikulin, Rybin

Zápas sa niesol vo sviatočnej atmosfére. Pri vstupe do haly rozdávali fanúšikom špeciálne šály s vianočným motívom, z reproduktorov hrala vianočná hudba a po stretnutí zaspieval divákom spevácky zbor Technik priamo z ľadovej plochy niekoľko kolied a na záver Tichú noc.

Po úvodných minútach oťukávania sa zhostili réžie stretnutia hostia, ktorí ako nôž maslom prenikali cez domácu obranu a vytvárali si šance. V 5. minúte Janus zlikvidoval pokus Grigorenka a po dorážke Andersona putoval puk tesne vedľa žrde. Pri vylúčení Vondrku potom minul cieľ pred bránkou dotierajúci Zdunov, Ivanov mieril z uhla tesne mimo a brankár Slovana kryl aj pokus Grigorenka. V 9. min sa dostal do úniku Kalašnikov, jeho strelu Janus vyrazil, nasledovala nevyužitá dvojšanca Milovzorova a Polygalova. Domáci nebrali hrozbu vážne a tak prišiel v 11. min trest: Milovzorov spoza bránky prihral neobsadenému Polygalovovi, ktorý našiel voľný priestor pri žrdi - 1:0. O minútu neskôr hostia pretlačili puk do siete druhýkrát, no gól neplatil pre postavenie hráčov Neftechimiku v bránkovisku. Až potom sa slovanisti zahryzli do súpera, chvíľami sa usadili v jeho obrannom pásme, no väčšinu času iba krúžili pri mantineloch, výnimkou bola drzá akcia Hudáčeka, pri ktorej ho o zakončenie obral faul Kosmačjova. Vyrovnanie Slovanu nepriniesla ani presilovka v závere tretiny, Sudnicin zneškodnil strelu Sersena i dorážku Hudáčeka.

Vypredaná Slovnaft Aréna sa dočkala gólu až na začiatku druhého dejstva, keď tesne po skončení presilovky namieril po prihrávke Vondrku presne k žrdi Slovinec Tičar - 1:1. Domáci zovreli súpera aj pri ďalšej početnej výhode, Sudnicin si však s delovkami Sersena poradil. Na druhej strane zahodil veľkú šancu Milovzorov, Janus si dal na jeho bekhend pozor. Plynulosť hry potom naštrbili časté vylúčenia, 23 sekúnd sa museli slovanisti brániť aj v trojici, ale oslabenie ustáli. Časté hvizdy rozhodcov dvíhali emócie na ľade, v polovici zápasu sa strhla menšia šarvátka medzi Kosmačjovom a Nedorostom. V 35. minúte unikal v oslabení Surový, už-už sa dostával do koncovky, no Polygalov mu v poslednej chvíli vypichol puk. Potom sa domáci druhýkrát v zápase ubránili pri krátkej súperovej presilovke 5 na 3, v 36. minúte však nevyčistili dobre priestor pred vlastným bránkoviskom a po aktivite Ivanova upratal puk do siete Anderson - 1:2. Na konci tretiny mohli hostia dokonca zvýšiť náskok, Ivanov ale na Janusa z dobrej pozície nevyzrel.

Matikainenovi zverenci vstúpili do tretej časti s cieľom vytvoriť si tlak a pokúsiť sa o vyrovnanie, no ich snahu nahlodal veľmi rýchlo Nikulin, ktorý v 42. minúte strelou spoza Štajnocha prekvapil Janusa a poslal hostí do dvojgólového vedenia. Domácich to však vôbec nevykoľajilo, už o dve a pol minúty gólovo odpovedal Netík, ktorý sa presadil zblízka po prihrávke Netíka z rohu klziska - 2:3. A to nebolo všetko, o 49 sekúnd z otočky spomedzi kruhov prepálil Sudnicina najproduktívnejší hráč Slovana Nagy a bolo vyrovnané. Slovanistov to nakoplo a v 51. minúte dokonali famózny obrat. Sudnicinovi vypadlo z rúk nahodenie Barkera a puk dorazil do siete dôrazný Surový - 4:3. Gól musel v neprehľadnej situácii ešte odobriť videorozhodca. Domáci dostali krídla, Nedorost dvakrát vystrašil Sudnicina a v presilovke letelo Surového bekhendové zakončenie iba tesne mimo. Tréner hostí si v závere zobral oddychový čas, odvolal brankára a risk mu vyšiel, keď Sexton prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Záver slovanisti absolútne nezvládli, 106. sekúnd pred koncom nechali osamotneného Sextona, ktorý si v nájazde bekhendom vychutnal Janusa a poslal hostí do vedenia. V závere spečatil triumf Nižnekamsku gólom do prázdnej bránky Milovzorov.

Petri Matikainen, tréner Slovana: "Bolí ma z toho srdce, prehrať takto zápas pred plným domom... Ťažko sa mi hľadajú slová po takejto prehre. V prvej i druhej tretine sme začali slabšie, gólovo sme sa začali presadzovať, až keď sme stiahli hru na tri pätorky. Mali sme tento zápas vyhať a vybudovať si sebavedomie do ďalších stretnutí. V závere nás delilo od výhry pár minút, prišlo však pár chýb, po ktorých sme inkasovali... Nebudem za to nikoho viniť a menovať hráčov, hokej je tímový šport, musíme sa z toho poučiť."

Václav Nedorost, útočník Slovana: "Bolo to zaujímavé spestrenie Štedrého dňa, škoda, že sme si tým koncom stretnutia pokazili náladu. Čo sme tam predviedli... Musíme na to zabudnúť a teraz sa venovať na sviatky doma deťom."

Milan Bartovič, kapitán Slovana: "Myslím si, že 58 minút to bol z našej strany výborný zápas. Za stavu 1:3 nik neprestával veriť, bojovali sme a otočili sme to. V poslednej minúte a pol sme však dostali tri góly. Ťažko sa to hodnotí. Veľmi sme chceli, aby to na Vianoce dobre dopadlo a vytvorili si peknú sviatočnú náladu. Nevyšlo to, je to kruté. Posledné minúty nám náladu veľmi zhoršili."

Vladimir Krikunov, tréner Neftechimiku: "Ďakujem mojím hráčom, že sa im podarilo otočiť zápas a nakoniec zvíťaziť. Bol to pre nás náročný duel, mali sme viacerých zranených a chorých hráčov. Zápas bol pre divákov zaujímavý, pre trénerov to bolo trochu ťažšie."