< sekcia Šport

Bystričania veria, že uspejú aj vonku. Poprad chce doma vyrovnať

Na snímke sprava Tomáš Zigo (Banská Bystrica), Marek Zagrapan, Tomáš Vošvrda (obaja Poprad) v prvom zápase semifinále play-off Tipsport ligy v hokeji HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Poprad v Banskej Bystrici 23. marca 2019. Foto: TASR - Dušan Hein

Oba úvodné duely ukázali, že mužstvá sú vyrovnané i napriek tomu, že ich po základnej časti delili štyri priečky. Úradujúci majster skončil na prvom, Podtatranci až na piatom mieste.

Banská Bystrica (TASR) – Hokejisti Banskej Bystrice vyhrali cez víkend oba domáce zápasy semifinále play-off Tipsport ligy s Popradom tesne o gól (5:4 a 4:3) a ujali sa vedenia v sérii hranej na štyri víťazstvá 2:0. Oba duely ukázali, že mužstvá sú vyrovnané i napriek tomu, že ich po základnej časti delili štyri priečky. Úradujúci majster skončil na prvom, Podtatranci až na piatom mieste.

"Oba dni to bola na ľade prestrelka. Našťastie sme dali o jeden gól viac ako súper. Sme radi, že sme zvládli domáce zápasy. Nečakali sme, že Poprad bude ľahký súper. Má totiž rýchlych a technických hráčov," uviedol pre TASR bystrický kapitán Ivan Ďatelinka, ktorý si uvedomuje, že jeho tím má už dve sezóny negatívnu vzájomnú bilanciu zápasov s Popradom. "Vedieme v sérii 2:0, čo je výhoda, o to ľahšie sa regeneruje, hoja sa boľačky. Máme teraz dva dni na to, aby sme sa dobre pripravili na dva ťažké zápasy u nich. Nič ľahké nás tam nečaká. Chceme tam však uhrať aspoň jeden duel. Na nejakú negatívnu sériu nemyslíme," uviedol skúsený 36-ročný obranca. Céčko na hrudi si prevzal od zraneného Tomáša Surového.

Najlepším strelcom série je banskobystrický útočník Mário Lunter s tromi presnými zásahmi z dvoch duelov. Tréner Ceman ho zaradil pri neúčasti Asselina k zámorskej dvojici Faille – Selleck a tento ťah mu vyšiel. "Strelecky sa mi darí, ale hrám iba tam, kde ma tréner dá a svoju robotu sa snažím robiť na sto percent. Som rád, že mi to padá. Musíme však ešte zlepšiť defenzívu, no podstatné je, že dáme vždy o gól viac," vyhlásil 24-ročný krídelník, ktorý si už okúsil aj reprezentačný dres.

Popradčania boli po víkende sklamaní. Nie však z vlastnej hry, ale z výsledkov, keďže prehrali vždy iba o gól. To im na druhej strane vlieva nádej, že domáce stretnutia v stredu a vo štvrtok by mohli zvládnuť a sériu na zápasy vyrovnať. "Vždy sme sa v Bystrici doťahovali na súpera, mali sme veľa šancí, bohužiaľ, nepresadili sme sa. Možno nám treba viac pokoja na hokejkách. Verím, že pred domácim publikom sa zomkneme. Doma sme silní, ukázali sme to aj v sérii proti Košiciam, ukážeme to aj s Banskou Bystricou. Hokej sa musí divákom páčiť, hrá sa hore – dole, trošku živelne. Dúfame, že sa viac šťastia prikloní na našu stranu a vyrovnáme sériu na 2:2," uviedol Samuel Mlynarovič. Podľa útočníka "kamzíkov" nemusí byť ani po dvoch tesných prehrách psychická výhoda na strane Banskobystričanov: "Nemyslím si, že je to záťaž na našu psychiku. Padol im vždy o jeden gól viac, využili o jednu chybu viac ako my. Možno je práve psychická výhoda na našej strane, lebo sa ukázalo, že vieme na nich hrať. Ukazujeme to už v podstate dve sezóny po sebe a myslím si, že to ukážeme aj doma."

S Mlynarovičom nesúhlasí člen širšieho kádra slovenskej reprezentácie, banskobystrický útočník David Šoltés, ktorý prišiel pod Urpín v tejto sezóne z Košíc: "Sériu vedieme 2:0, ideme k nim a vieme, že na nás tam vybehnú, bude to tam takisto náročné. Psychická výhoda je na našej strane, čo je skvelé. Určite však nepoľavíme, neskladáme zbrane. Aj pod Tatry ideme vyhrať. Myslím si, že tiež to tam bude o jednom či dvoch góloch."

Popradčania si pred domácim publikom veria. Neklesajú na duchu. "Doma nemáme čo stratiť, pôjdeme naplno. Každý prehratý zápas nás posúva dopredu. Musíme sa poučiť z chýb a verím, že keď ich odstránime, budeme doma úspešní a prídeme si pod Urpín po výhru. Treba tomu veriť a dať do toho aj srdiečko. Všetci veríme v tímový duch ako aj to, že otočíme túto sériu v náš prospech," uviedol odchovanec spod Tatier Matúš Paločko.