< sekcia Šport

TIPSPORT LIGA: Pupák: Na štatistikách si nezakladám

Miroslav Pupák, archívna snímka. Foto: TASR Roman Hanc

Miroslav Pupák vyhral štatistiku s náskokom 11 bodov pred druhým Branislavom Rapáčom. Jeho bilancia plus 42 je najlepší výsledok od sezóny 2010/2011.

Nitra 19. apríla (TASR) - Popri víťazovi kanadského bodovania hokejovej Tipsport ligy Ericovi Failléovi a najlepšom strelcovi Samuelovi Bučekovi sa na čele ďalšej prestížnej štatistiky ocitlo aj pomerne prekvapujúce meno. Nitriansky obranca Miroslav Pupák pomerne jednoznačne opanoval hodnotenie plusových a mínusových bodov, v ktorom dosiahol plus 42. "Samozrejme, že ma to teší, ale nikdy som nebol hráč, ktorý by si zakladal na individuálnych štatistikách," uviedol pre TASR.

Pupák vyhral štatistiku s náskokom 11 bodov pred druhým Branislavom Rapáčom. Jeho bilancia plus 42 je najlepší výsledok od sezóny 2010/2011, v ktorej košický obranca Marcel Šterbák dosiahol ešte o štyri viac. Pupák sa v čele hodnotenia +/- ocitol už v úvode sezóny. "Nevedel som o tom až do momentu, keď sa z Liptovského Mikuláša vrátil Karol Korím. On sa pochválil, že sa mu darí v štatistike +/- bodov a podpichol ma, že ešte chvíľu a predbehne ma. Vtedy som zistil, že som vysoko, dokonca prvý. Ja som si nikdy na osobných štatistikách nezakladal, hoci byť prvý v takomto bodovaní je určite príjemné. Ale nikdy to pre mňa nebolo dôležité. Neskôr sa za mnou postupne umiestnili viacerí spoluhráči, od ktorých prišlo aj k typickému podpichovaniu. Trebárs Braňo Rapáč mi pred nejakými zápasmi vravel, že dúfa, že sa mi bude 'dariť' a že ma neskôr predbehne. Ale bolo to všetko v rámci normy a v rámci tradičných kabínových 'srandičiek'," prezradil s úsmevom.

Štatistika plusových a mínusových bodov zohľadňuje účasť hráča na ľade pri strelených a inkasovaných gólov svojho mužstva. Pupák bol najlepší aj v hodnotení samotnej účasti na ľade pri skórovaní svojho tímu (66 bodov). "Veľkú časť sezóny som hral vo formácii s Bučekom, Bortňákom a Rapáčom, ktorí hrali naozaj výborne. Darilo sa nám, oni boli navyše výborní nielen vpredu, ale výborne pomáhali aj defenzíve. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som získal toľko plusových bodov. Neskôr som sa dostal aj do iných formácií a aj tam sa mi celkom darilo," povedal pre TASR.

Na jeho prvenstve v hodnotení +/- bodov je zaujímavý aj fakt, že ho dosiahol ako obranca. Po väčšiu časť kariéry totiž nastupoval ako útočník, počas nedávnych rokov sa však pretransformoval do defenzívy. "Ako útočník som sa v Nitre pohyboval v štvrtej a piatej formácii, často som nemal istú pozíciu na zápasovej súpiske. Napokon mi tréner Andrej Kmeč aj s Antonínom Stavjaňom navrhli skúsiť hru na pozícii obrancu. Ja som sa vždy považoval za útočníka s defenzívnym zmýšľaním. Napríklad, keď môj tím viedol o jeden gól, tak som bol skôr typ, ktorý chcel ten náskok udržať a neinkasovať, než aby som sa snažil pridať ďalšie góly. Možno aj tento aspekt si tréneri všimli a preto mi asi navrhli obrancu. Neprotestoval som. Súvisela s tým možnosť predĺžiť zmluvu, ostať doma, takže som súhlasil," uviedol 34-ročný obranca.

Počas sezóny 2018/2019 zaujal nielen prvenstvom v bodovaní +/- bodov, ale aj zriedkavo vídaným gestom fair play. V závere 6. zápasu vyhrotenej štvrťfinálovej série play off proti Trenčínu upravil pôvodné rozhodnutie rozhodcu o tom, že ho domáci útočník Radivojevič fauloval vysokou hokejkou. Hodnotu jeho gestu pridal aj fakt, že sa tak stalo v závere zápasu za stavu 1:0 pre Nitru, pričom prípadná presilovka by pravdepodobne výrazne otupila snahu Trenčanov na vyrovnanie. Tí napokon aj tak inkasovali gól na 0:2 a Nitra vyhrala sériu celkovo 4:2 na zápasy. "Brankova hokejka síce vyletela hore, ale ako som bol zohnutý, tak ma trafila kamsi do pleca či ruky. Bolo to blízko tváre, reflexívne som spravil uhýbavý pohyb hlavou, na ktorý rozhodca reagoval. Ale vedel som, že som to nedostal do tváre, preto som rozhodcu opravil. Vždy som sa považoval za férového hráča, prišlo mi to prirodzené. Už mám aj rodinu, deti, navyše sa malým deťom venujem aj na tréningoch, preto chcem ísť príkladom v čestnosti," poznamenal.

Pupákov tím sa napokon prebojoval až do finále, no Banská Bystrica už bola nad sily "corgoňov," ktorí prehrali 1:4 na zápasy. "Samozrejme, že nás mrzí, že to takto dopadlo, veď každý chce vyhrať. Otvorene však treba povedať, že v takom rozpoložení sme jednoducho nemali na mužstvo, aké má Bystrica. Tá mala silný a početný káder, nás navyše trápilo veľa zranení. Myslím si, že časom ešte viac doceníme toto striebro. Aj ja som patril k hráčom, ktorí mali zdravotné problémy, konkrétne otras mozgu. Začalo sa to už v 5. semifinálovom zápase vo Zvolene. Snažil som sa to prekonať, preto som nenastúpil do šiesteho. V siedmom som síce hral, no počas neho som odstúpil. Aj neskôr som to ešte skúšal, ale nebolo to dobré. Ak by sa to nestalo v play off, ale v základnej časti, tak by som určite mal dlhšiu pauzu. Nemali sme však až taký široký káder, navyše som chcel mužstvu čo najviac pomôcť," priznal Pupák.